Açıköğretim Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Açıköğretim Şifremi Unuttum

20 Temmuz 1982’de, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nin öncülüğüyle Uzaktan Eğitim Sistemi’ni hizmet vermeye başlamıştır. Türkiye’de ilk kez yapılan bu hizmet o günden bu yana çok sayıda mezun vermiştir.  Bünyesinde felsefe, sosyoloji, tarih Türk dili ve edebiyatı çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, iktisat, kamu yönetimi, maliye, uluslararası ilişkiler, işletme ve konaklama işletmeciliği gibi lisans bölümlerini ve birçok ön lisans bölümünü barındıran Açıköğretim Fakültesi eğitimde fırsat eşitliği için çalışmalarını sürdürmektedir. Diğer taraftan Anadolu Üniversitesi tarafından sunulan hayli fazla olanaktan AÖF öğrencilerinin faydalanma imkanı da bulunmaktadır.

Açıköğretim sınavları tüm öğrenciler için eş zamanlı yapılmakta ve sınav sonuçlarının yanı sıra sınav giriş yerleri ve fakülte ile bölüm hakkında birçok bilgi aof.anadolu.edu.tr adresli Açıköğretim’in online sorgulama sisteminde yer almaktadır. “Açıköğretim şifremi unuttum” diyenler aşağıda yer alan basit yolları izleyerek yeni bir şifre elde edip hizmetten faydalanmaya devam edebilir.

Açıköğretim Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Her şeyden önce Anadolu Üniversitesi’nin alt domaini olan Açıköğretim Fakültesi’nin web sayfasına girmeniz gerekmektedir. Girdiğiniz bu sayfanın sol alt bölümünde yer alan “öğrenci girişi” şeklindeki yazılı ifadeye tıklamanız gerekiyor. Bu bağlantıya tıklayınca karşınıza oturum açmak için gerekli bilgilerin istendiği bir ekran çıkacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası  ya da e-posta adresi ile birlikte açıköğretim şifrenizi girerek sistemi aktif edebilirsiniz.

aof1

Açıköğretim şifremi unuttum” diyorsanız “oturum aç” butonunun hemen altında yer alan şifremi unuttum / şifrem yok bölümüne gelmeniz ve “şifremi unuttum” ifadesine tıklamanız gerekmektedir. Bu tıklamayı yaptıktan sonra karşınıza “şifre hatırlatma isimli bir ekran gelecektir. Bu sayfada “Şifre hatırlatma hizmetlerimizden faydalanmak için lütfen aşağıdaki bölüme T. C. Kimlik No’nuzu girerek devam et butonuna basınız” şeklinde bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Bu uyarıyı görünce ilgili kısma TC kimlik numaranızı girin ve talimatta da yer aldığı üzere “devam et” butonuna basın.

Devam et butonuna bastıktan sonra karşınıza “şifre hatırlatma telefon no onayı” isimli bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada ise isminizin yer aldığı bir metin size sunulacak. Üniversitede kayıtlı olan cep telefon numaranız size ekran kapsamında gösterilecek ve sistem size şu soruyu soracak:

“Şifre hatırlatmayı sistemde kayıtlı olan telefon numarası üzerinden gerçekleştirmek ister misiniz?”

Bu sorunun hemen altında da kayıtlı numaranız size verilecektir.

“Evet şifre ve güvenlik kodu yukarıdaki telefon numarasına gönderilsin” ya da “Hayır yukarıdaki numarayı kullanmıyorum” seçeneklerinden birini işaretleyin. Telefon numaranız doğruysa evet butonuna basın ve gelen kodu kullanarak yeni şifrenizi elde edin.

aof2

Ama sistemde kayıtlı olan telefon numarası yanlış ise ya da siz artık bu numarayı kullanmıyor ya da söz konusu numaraya ait hattı kaybettiyseniz “hayır yukarıdaki numarayı kullanmıyorum” seçeneğini işaretledikten sonra karşınıza şöyle bir ifade çıkacak:

“Sayın XXX YYY

Size en yakın AÖF bürosundan yeni şifre alabilir, aynı zamanda cep telefonu bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

444 10 26 nolu telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.”

Bu ekrandan da anlaşıldığı üzere cep telefonunuz ile şifre yenileme işlemi yapamayacaksanız geriye kalan tek yol bir açık öğretim fakültesi merkezine gitmek ve burada yeni bir şifre almak için talep oluşturmak. İleride bir daha benzer bir sorunla karşılaşmamak adına açık öğretim fakültesi merkezine gittiğinizde cep telefonu bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Diğer taraftan konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için de AÖF’nin çağrı merkezine danışabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz