Aday Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Aday Şifremi Unuttum

Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi’nin sunduğu “Aday İşlemleri Sistemi” ya da kısaca AİS, ÖSYM’nin düzenlediği tüm sınavlara ait sonuç bilgisi, giriş belgesi, tarih ve duyurular gibi bütün detayların yer aldığı, ÖSYM sınavları hakkında her türlü bilgiye erişmenin mümkün olduğu bir sistemdir. Sınava girecek ve sınavın vaatleri kapsamındaki ilgili kurum için “aday” konumunda olan kişilerin ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine girebilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve AİS şifresini bilmeleri gerekmektedir. TC Kimlik Numarası ve aday şifresinin girilmesiyle birlikte her adaya özel olan bir sayfa açılır ve adayın başvuru yaptığı sınavlara ve yakında yapılacak sınavlara ilişkin bilgiler sunulur. Sistem hakkında yaşanan en büyük sorunlardan birisi de “aday şifremi unuttum” meselesidir. Aday şifresi nasıl sıfırlanır, ÖSYM aday şifresi nasıl kurtarılır?

Aday Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi’nin aday işlemleri sistemi isimli servisi için gerekli olan şifresini unutan birisi ilk olarak tarayıcıyı açıp AİS sayfasına girmelidir. AİS sitesi açıldıktan sonra internet sitesinin sağ üst köşesindeki bölmede yer alan “sisteme giriş” isimli butona tıklanması gereklidir.

adaysifre1

Butona tıkladıktan sonra adaylar, AİS için T. C. Kimlik No ve şifre istenen bir ekranla karşılaşacaklar. Şifre hatırlanmadığı için doğal olarak bu alanları doldurmak mümkün olmayacaktır.

Adaylar, ilgili sayfada T. C. Kimlik No ve şifre girme bölümünün hemen altında yer alan “şifremi unuttum” butonuna tıklamalıdır.

adaysifre3

Aday şifremi unuttum diyen kişi, butona tıkladıktan sonra üç aşamalı bir kimlik doğrulama bölümüne tabi tutulacaktır.

Bu aşamalardan birincisi “Kimlik No Kontrol” ikincisi “Kimlik Bilgisi Kontrol” üçüncüsü ise “Güvenlik Sorusu Kontrol” olarak adlandırılmıştır. Her aşamada ilgili bilgileri yazdıktan ve güvenlik kodunu girdikten sonra “ileri” butonuna basıp bir sonraki aşamaya geçmeniz gerekir.

Birinci aşama için ekranda yer alan güvenlik kodunu ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız T. C. Kimlik No’nuzu girmeniz gerekir, yabancı uyruklu biriyseniz de Y. U No’yu girerek işleme devam edebilirsiniz. Güvenlik kodunu okumada sıkıntı yaşıyorsanız kodun yazdığı ekranın hemen yanındaki “yenile” simgesine tıklayıp yeni bir güvenlik kodu alıp onu yazabilirsiniz.

adaysifre4

“Kimlik bilgisi kontrol” aşamasına geçince ise kimlik kartınıza bakıp bazı bilgiler girmeniz gerekecektir. Genelde “aday şifremi unuttum” diyenlerden bu aşamada nüfus cüzdanında yazan seri numarasını ve cüzdan numarasını girmeleri istenir. Bu aşamayı da bitirdikten sonra “ileri” butonuna basıp üçüncü aşamaya geçebilirsiniz.

Üçüncü aşama ise “güvenlik sorusu kontrol” bölümüdür. ÖSYM içi aday işlemleri sistemi hesabı oluştururken belirlemiş olduğunuz sorunun cevabını vererek son aşamayı tamamlamış ve yeni şifre almaya hak kazanmış olursunuz.

Yeni şifrenizi belirlediğinizde bir daha “aday şifremi unuttum” sorunu ile karşılaşmamak için bu şifreyi hem bir kağıda yazıp cüzdanınıza koyabilir, hem telefonunuza taslak olarak kaydedebilir, hem bilgisayarınızda bir yere yazabilir hem de çok güvendiğiniz biriyle paylaşabilirsiniz.

Bu üç aşamadan herhangi birinde başarısız olduysanız ve yeni bir şifre alamadıysanız geriye uygulanacak iki tane daha yol kalıyor.

Bunlardan birincisi şifreyi tekrar alabilmek için ÖSYM merkezlerine ya da ÖSYM başvuru merkezlerine gitmek. ÖSYM’nin merkez binalarından şifrenizi alabilirsiniz ya da sınav zamanı başvuru kabul eden okullara giderek orada yeni bir şifre talebi oluşturabilirsiniz. İlgili binalara giderek yeni bir şifre almak için yanınızda kimlik ya da kimlik yerine geçecek resmi bir belgenin olması yeterli olacaktır. Başvuru merkezlerine giderek yeni şifre almak için tarafınızdan ücret talep edilebilir.

adaysifre2

Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi AİS hizmeti için “aday şifremi unuttum” probleminin 3. ve son çözümü ise yine online bir hizmete dayanmaktadır. Aday işlemleri sisteminin sitesine girdikten sonra sağ üst köşede karşınıza çıkan “sisteme giriş” butonunun hemen yanında bulunan “e-devlet ile giriş” butonuna basmanız gerekir. E-Devlet ile giriş seçeneğini işaretledikten sonra karşınıza dört alternatifli bir yol çıkacaktır. Bunlardan birincisi E-Devlet şifresi, ikincisi mobil imza, üçüncüsü elektronik imza, dördüncüsü T. C. Kimlik kartı, beşincisi ise internet bankacılığı olarak belirlenmiştir. Daha çok e-devlet şifresi ile giriş tercih edilir ve bu yol için de bilmeniz gereken tek şey kimlik kartınızın üzerinde yer alan T.C. Kimlik No ile E-Devlet şifrenizdir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz