Ais Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Ais Şifremi Unuttum

ÖSYM tarafından sunulan ais yani Aday işletim sistemleri Türkiye’nin sınav merkezi olup açılım “Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi” olan ÖSYM tarafından sunulmuş olan adayların sınav başvurularına ve girecekleri sınavlarla ilgili olan tüm işlemlere ilişkin yapacakları işlemleri gerçekleştirebilecekleri çevrim içi bir platformdur. Her adayın kendisine özel bir kişisel sayfası olur ve her aday bu sayfa üzerinden başvuru sırasında elde ettikleri geçici şifre ile giriş yapabilirler. Kimi adaylar bu şifreleri değiştirirken kimi adaylar değiştirmeyi unutur. İlk aşamada rastgele harf ve rakamlardan oluşan bu şifre kolaylıkla hafızadan silinip gidebilecek türden bir şifredir. Ayrıca aday şifrelerini değiştiren adayların da çeşitli sebeplerden dolayı şifrelerini unuttukları görülebilmektedir.

Ais Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

Ais Şifremi Unuttum yani Aday İşlemleri Sistemi Şifremi Unuttum diyen herhangi bir ÖSYM kullanıcısının yapması gereken ilk şey ais yani Aday İşlemleri Sistemi’ne girmektir. Bu aşamadan sonra ise sistemin ana sayfasının sağ üst köşesinde yer alan “Sisteme Giriş” bölümüne tıklamaları gerekiyor. Karşılarına aday işletim sistemi giriş ekranı gelen kişilerin bu giriş bölümünün en alt kısmında yer alan “Şifremi Unuttum” yazısına tıklamaları gerekiyor. Ais şifremi unuttum yani aday işlemleri sistemi şifremi unuttum diyen kişilerin bu bölümde karşılarına üç aşamadan oluşan bir ekran çıkacaktır. Bu üç bölüm kimlik no kontrol, kimlik bilgisi kontrol ve güvenlik sorusu kontrol şeklinde üç aşamadan oluşmaktadır.

T. C. kimlik numarası ya da yabancı uyruklu olanlar için YU numarasını girdikten sonra güvenlik kontrolü amacıyla konulan resim üzerinden yazan harfleri hemen altında yer alan karakter kutucuğuna girmeli ve “İleri” butonuna basmanız gerekiyor. Bu aşamada güvenlik resmini okuyamıyor iseniz güvenlik resminin yanında yer alan yenileme işaretine tıklayarak güvenlik resmini yenileyebilirsiniz. Ardından ise kimlik bilgisi kontrol kısmı gelmektedir. Üç aşamalı kontrol işlemlerinin ikinci olan bu aşamada kimliğinizde yer alan cüzdan serisini ve cüzdan numarasını girmeniz gerekiyor. Bu bilgiler kimlik kartınızın ön kısmında yer almaktadır. Bu aşamada yanlış bir bilgi girdiğiniz taktirde karşınıza “Yanlış bilgi girişi yaptınız. Kimlik bilgilerinizi kontrol ederek işlemi tekrar deneyiniz.” şeklinde bir uyarı geleceğinden dolayı böyle bir uyarı ile karşılaştığınız taktirde bilgilerinizi kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Ardından güvenlik sorusu kontrol aşamasına gelerek şifre kurtarma işlemlerinin son kısmına gelmiş olursunuz. Bu bölümde ÖSYM hesabı oluştururken girmiş olduğunuz güvenlik sorusu ile karşılaşırsınız. Sizin tarafınızdan belirlenmiş olan bu güvenlik sorusuna yine sizin tarafınızdan belirlenmiş olan yanıt ile giriş yapmalı ve “Yeni Şifre Al” butonuna tıklamalısınız. Eğer bu aşamada yanlış bir yanıt girerseniz karşınıza şöyle bir uyarı gelir; “Güvenlik sorunuzun cevabını yanlış girdiniz.” Bu uyarı ile karşılaştığınız zaman güvenlik sorusuna vermiş olduğunuz cevabın yanlış olduğunu da anlarsınız.

Güvenlik sorusuna doğru yanıtı verdiğiniz taktirde kendinize yeni bir şifre belirleyebilme imkanına erişirsiniz. Belirleyeceğiniz bu şifreyi herhangi bir kişi ile paylaşmamanızı ve unutmamak adına bir köşeye not edecekseniz de bu notu sadece sizin görebileceğiniz bir yere koymanızı öneririz.

Eğer güvenlik sorusuna bir cevap veremiyor ve bu nedenle de şifrenizi alamıyorsanız geriye yapacak tek bir şey kalır. Eğer ais şifremi unuttum diyor ve bu yol üzerinden şifrenizi geri alamıyorsanız yapmanız gereken şey ÖSYM başvuru merkezleri olan orta öğretim kurumu müdürlüklerine ya da ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerine nüfus cüzdanınız ya da pasaportunuz ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Nüfus cüzdanında adayın güncel bir fotoğrafı bulunmalıdır. Ayrıca pasaport ile işlem yapacak kişilerin pasaport sürelerinin de geçerli olması gerekmekte olup, kimlik numarası olmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi yer almayan pasaport ile yapılan başvurular, Başvuru merkezleri tarafından kabul edilmeyecektir. Bu işlem beş liralık bir tutara sahiptir. Başvuru yapıldıktan sonra yeni şifreniz derhal size verilecektir.

Zorunluk askerlik görevi ya da tutukluluktan dolayı yukarıda yer alan başvuru merkezlerine bizzat gidemeyecek olan adayların, askeri birlik komutanları ya da cezaevi müdürlükleri aracılığı ile resmi yazı kullanarak müracaat etmesi gerekmektedir. Böylece adayın ismine düzenlenecek oaln kapalı bir zarf içerisinde adaylar yeni şifrelerini alacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz