Arama Geçmişi Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Arama Geçmişi Silme

Arama geçmişi, bilgisayarlarınızda, telefonlarınızda, tabletlerinizde kısacası sahip olduğunuz tüm akıllı cihazlarda yer alan uygulamalar üzerinden yapılan aramaları kaydeden ve bir kenara saklayan, bunun üzerine de bu aramalardan yola çıkarak size arama tavsiyelerinde bulunan, yazdığınız birkaç harfin devamını kendiliğinden tamamlayan, yaptığınız aramalara göre kişinin ilgilenebileceği türden reklamlarla sunan ve daha birçok şeye yarayan geçmiş kaydıdır.

İşte bu kadar fazla bilgiye sizin yaptığınız aramalar üzerinden ulaşabilen tarayıcılar, sahip oldukları bu bilgiler ile birlikte yapılan veri madenciliği analizleri ile kullanıcı profili oluştururlar. Elbette bu herkesin hoşuna gitmez. İşte bu yüzden de birçok kişi arama geçmişini silmek ister. Arama geçmişi silme işlemlerini gerçekleştirmek için bunun gibi ya da bundan başka birçok sebebiniz olabilir. Arama geçmişi silme işlemleri birçok farklı tarayıcı ve uygulama üzerinden yapılabilir.

Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Google hesabınıza giriş yaptığınız vakit, otomatik olarak arama geçmişinizi kaydetmeye başlar. Bu tür bilgiler kimseyle paylaşılmıyor dahi olsa yapmış olduğunuz aramaların kayıtlarını şifrenizi bilen birinin, hesabınızı açık unuttuğunuz bir bilgisayara erişimi olan birinin görmesi de oldukça muhtemeldir. Bununla birlikte arama geçmişi silme işlemlerini sadece Google hesabı üzerinden yapmanız yeterli olmayacaktır. Arama geçmişi silme işlemlerini kullanmakta olduğunuz tarayıcı üzerinden de gerçekleştirmeniz gerekecektir. Zira her bir tarayıcı aksini belirtecek türden ayarlamalar yapmadığınız taktirde arama geçmişinizi tutar.

Arama geçmişi silme işlemlerini gerçekleştirmek için ilk olarak “Etkinliğim” sayfasına girmeniz gerekiyor. Elbette bunu yapabilmek için de ilk olarak herhangi bir Google sayfasının sağ üst köşesinde yer alan hesap adınıza tıklamalı ve “Hesabım” seçeneğine dokunmalısınız. Ardından ise aşağıda yer alan bölüm karşınıza gelecektir. Böylece “Etkinliğim” sayfasına giriş yapabilirsiniz. Bu aşamada tekrar kullanıcı adı ve şifre girmeniz gerekebilir.

etkinligim-1024x647

Bu aşamadan sonra ise arama geçmişi silme işlemlerinde yapabileceğiniz birkaç yol bulunuyor. Arama geçmişinizde yer alan ögeleri tek tek silmek istiyorsanız bu sayfa üzerinden silmek istediğiniz ögeyi seçmelisiniz. Bunun için filtre ve arama seçeneklerini kullanabilirsiniz.

ara

Ardından silmek istediğiniz arama geçmiş kaydının sağ üst köşesinde yer alan alt alta üç nokta sembolüne tıklamalı ve açılan seçeneklerden “Sil” seçeneğini seçmelisiniz.

sil

Bununla birlikte “Ayrıntılar” seçeneğine tıklayarak bu arama kaydına ilişkin olan benzer aramaları da silebilirsiniz.

Bununla birlikte arama geçmişi silme işlemleri ile ilgili olarak yapabileceğiniz bir diğer şey, belirli gün ve dönemleri kapsayan etkinlikleri silmektir. Bunun için “Etkinliğim” sayfasının sol kısmında yer alan “Etkinlik Silme Ölçütü”ne tıklamalı ve açılan menü üzerinden “Tarihe göre sil” seçeneğine tıklamalısınız. Bu bölüm üzerinde, bugün, dün, son yedi gün, son otuz gün ve son olarak tüm zamanlar seçeneği yer almaktadır. Bununla birlikte özel seçeneğini tercih edebilir ve belirli gün, ay ve yıl ayarlamaları yapabilirsiniz. Tarih kısmının altında yer alan bölüm üzerinden ise, alışveriş, arama, tüm ürünler, Google haberler, Google play, Google kitaplar, Google video Search, reklamlar, haritalar, Youtube ve görsel arama gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz.

kriter

İstediğiniz seçeneği tercih ettikten sonra “Sil” seçeneğine basabilir ve karşınıza çıkan uyarıyı tekrar onaylayarak arama geçmişi silme işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bununla birlikte arama geçmişi kaydınız tutulmaya devam edeceği için arama geçmişi silme işlemlerini sürekli benzer adımları takip ederek yapmak yerine arama geçmişinizin kaydolmasını engelleyebilirsiniz.

Bunun için yapabileceğiniz iki şey bulunuyor. Birincisi tarayıcınız üzerinden gizli pencere açmak. Gizli pencere üzerinden yapılan aramaların kaydı hiçbir zaman tutulmaz. İkinci seçenek ise daha kalıcıdır. Bunun için ise yapmanız gereken şey Etkinlik kontrolleri bölümüne girmektir. Bu bölüm üzerinden etkinlik ya da etkinliklerin kaydını durdurabilmek için arama kaydını kapatmak istediğiniz etkinliğin yanında yer alan anahtar sembolünü kapalı hale getirmeniz yeterli olacaktır. Arama geçmişi silmek ile uğraşmamak için “Web ve Uygulama Etkinliği” bölümünün sağında yer alan anahtarı kapalı hale getirmeniz yeterli olacaktır. Fakat bu durumda, Google Now, Haritalar, Arama ve daha birçok farklı Google ürünü üzerinden kişiselleştirilmiş deneyimden mahrum kalacağınızı da belirtelim.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz