Arama Motoru Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Arama Motoru Silme

Arama motorlarının günümüzde ne kadar yaygın olarak kullanıldığından bahsetmeye gerek dahi yok. Bilinen büyük arama motorları olan Google, Yandex ve Yahoo gibi arama motorları oldukça yüksek oranda tercih edilmektedir. Ancak sayıları hızla artan ve kaliteli bir deneyim sunmayan birçok arama motoru da mevcuttur. Bu arama motorları da çoğunlukla yüklenilen bir programın ardından veya tıklanılmış bir reklamın ardından kullanmaya alışmış olduğumuz arama motorunun yerini alır. Bu durum bazen kolay çözülebildiği gibi bazen de sistemimize bir virüs gibi yapışarak bize eziyet eder. İstenmeyen bu arama motorları ücretsiz yazılımlarla, yanlış bağlantılara tıklamakla hayatımızı mahvederler.  Biz de bu sebeple sizlere bu yazımızda arama motorları hakkında bilgiler vererek arama motoru silme işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Arama Motoru Nedir?

Arama motorları günümüzde neredeyse internetteki aramalarımızın tamamını yaptığımız web search engine olarak bilinen uygulamalardır. Bu uygulamalar belirli bir algoritma aracılığıyla aratmak istediğimiz kelimeleri kendi veri depolarındaki sitelerin içerikleri ile kıyaslayıp bizim aradığımız konuya en uygun olanları bize sunan ve böylelikle internet kullanımını büyük ölçüde kolaylaştıran bir programdır. Hepimizin ana sayfası ya Google ya da Yandex’tir. Bu bakımdan arama motorlarının hayatımızda kapladığı yeri görebiliriz. Google’ın yayınladığı istatistiklere göre herhangi bir anda Google üzerinde arama yapan 40 milyon kullanıcı vardır. Peki, insanlar neden arama motorlarını tercih eder. Bunun cevabı ise oldukça basittir. Kimse aklında bir sitenin URL’sini yani tam adres satırını tutamaz. Bu sebeple bizler belirli anahtar kelimeleri yazarak istediğimiz sitelere çok hızlı şekillerde ulaşabiliriz. Ancak arama motorlarının iyisi olduğu gibi kötüsü de vardır. Bazı arama motorları sistemimize istemsiz bir şekilde enjekte olup internet kullanımdaki konforumuzu yok ederler.

Arama Motoru Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Arama motorlarını silmenin her web tarayıcısı için farklı bir yöntemi vardır. Ancak genel mantık hepsinde de aynıdır. Öncelikli olarak arama motoru silmek için arama motorlarının web tarayıcımıza reklam olarak eklenmesini sağlayan yazılımların kaldırılması gereklidir. Daha sonra arama motoru silmek için Chrome, Firefox gibi web tarayıcımızın ana sayfasının bu işgalci arama motorundan kurtarılması gereklidir. Sonrasında ise varsa bilgisayardaki bir anti-virüs programıyla bilgisayarımızı taramak gerekir. Daha sonrasında ise arama motoru silmek için tamamen pasifleşen istenmeyen arama motorlarının web tarayıcı ayarlarından silinmesi gerekir. Bunların haricinde şimdi sizlere arama motoru silmek için biraz daha teknik bilgiler verelim.

  • Öncelikle web tarayıcımızın simgesine sağ tık yaparak özelliklere tıklıyoruz. Açılan web tarayıcımızın adının yazdığı minik kutucukta “Hedef:” ibaresi bulunan dizine bakıyoruz. Dizinin en sonunda yüksek ihtimalle istemediğiniz bir sayfanın ana sayfanız olarak konumlandığını göreceksiniz. İki tırnak içerisine alınmış web adresinin silinmesi gereklidir.
  • Daha sonra web tarayıcımızı açıyoruz alt alta üç nokta şeklinde sıralanmış diğer butonuna tıklıyoruz. Daha sonra ayarlar kısmına geliyoruz. Açılan ayarlar kısmında silmemiz gereken birkaç detay var. Şimdi bunları anlatacağız.
  • “Başlangıçta” adlı bölme de web tarayıcınızı ilk açtığınız da karşınıza çıkmasını istediğiniz sayfanın veya sayfaların seçimi mevcuttur. Eğer belirli bir sayfayı açmayla ilgili seçenek seçiliyse sayfaları ayarlaya basmamız gerekmektedir. Sayfaları ayarlara bastıktan sonra karşımıza yüksek ihtimalle bir veya birden çok sitenin web adresi görünecektir. Bu web adreslerinin silinmesi gereklidir. Bu web adresleri kaldırıldıktan sonra bizim size tavsiyemiz tarayıcınızı yeni sekmede aç olarak başlatmanızdır.
  • “ARA” adlı bölmede ise arama motorları yer alır. Arama motoru silmek için asıl olarak kullanacağımız yer burasıdır. Arama motorlarını yönet diyerek karşımızda sıralanmış arama motorlarını göreceğiz. Arama motoru silme işlemi uygulayacağımız bu arama motorları arasında kullanmadığımız veya izinsizce sistemimize yerleşmiş arama motorları var ise o arama motoru için arama motoru silme işlemini uygulamamız gereklidir.

arama-motoru-silme

  • Daha sonra “Uzantılar”a gelerek eğer varsa kullanmadığımız veya bizim iznimiz olmadan sisteme yerleşmiş uzantıları siliyoruz. Böylelikle arama motoru silme işlemimizi tamamlamış oluyoruz. Bir dahaki sefere arama motorlarının sistemimizi ele geçirmemesi için kullandığımız web tarayıcısında özelliklere tekrar gelip Genel başlığından web tarayıcımızı Salt Okunur olarak işaretlememiz gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz