Banka İşlem Ücreti Nasıl Geri Alınır? | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Banka İşlem Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Danıştay’ın aldığı, bankaların müşterilerinden aldığı hesap işletim ücretlerinin kaldırılması ve iade edilmesi konusundaki karar sonrasında hemen herkeste bir kafa karışıklığı hakim;

Acaba gerçekten verecekler mi? geriye dönük olarak ne kadar zamanı kapsayacak? Nereye ve nasıl başvuruda bulunabilirim? gibi sorularla sık sık karşılaşmaktayız.

Bu yazımızda hepsine cevap vermeyi arzuladığımız gibi, paranızı iade alabilmeniz için atmanız gereken tüm adımları da anlatmaya çalışacağız.

Ayrıca yazımızın sonunda iade işlemlerinin başlaması için gerekli 1 adet dilekçe örneği de sunacağız.

  • Sizden hesap işletim ücreti kesildiğine dair dekontları başvuru öncesi elinizde bulundurmalısınız.
  • Kesilen ücretlerin geriye dönük kapsamı 10 yıl ile belirlenmiştir.
  • Ücret iadesini talep eden dilekçe dışında bankaya noter aracılığı ile ihtarname de gönderebilişiniz, ya da iadeli taahhütlü posta kanalı ile iade talebinde bulunabilirsiniz.
  • Gerekli yerlere gerekli şekillere uygun olarak yapacağınız başvurular ardından kesilen ücret iade edilmez ise Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Bu başvuruları hakem heyetinin resmi sitesinden yapabileceğiniz gibi, E- Devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bazı bankaların sigorta, bireysel emeklilik gibi işlemler karşılığında ya da elektrik ve su faturalarının ödenmesine dair otomatik ödeme talimatı verdiklerinde müşterilerinden hesap işletim ücreti almadığı bilinmektedir. Dolayısıyla bu konuyu iyice araştırdıktan sonra başvurmanızda yarar vardır.
  • Durumu fırsata çevirmeye kalkarak kredi kartı aidatı, kredi dosya ücreti gibi konularda da ücret iadesi olduğunu söyleyerek belirli bir ücret karşılığında bunu geri alabileceğini beyan eden dolandırıcılara karşı dikkatli olmanızı isteriz.
  • 6860 TL ye kadar olan alacaklar için Tüketici Hakem Heyetleri devrededir.

 

Aşağıdaki dilekçe örneği ile başvurabilir ve hesap işletim ücretinin bankanızdan iade edilmesini isteyebilirsiniz.

 

 

………….. BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

 

Bankanızda bulunan ………nolu hesabımdan…/…/… tarihinden…/…/…. Tarihine kadar yapılmış olan hesap işletim ücreti kesintilerinin tarafıma iadesi için gerekli işlemin yapılmasını, hesabımdan şimdiye kadar kesilmiş……TL hesap işletim ücretinin faizi ile birlikte hesabıma yatırılmaması halinde hukuki yollara başvuracağımı bildiririm.

Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim …./…./20..

Talepte Bulunan

Adı SOYADI

İmza

TALEPTE BULUNAN

Adı Soyadı

TC K imlik No

Adres

Tel.

 

EKİ

Hesap Bildirim Cetveli (dekontlar)

Danıştay Kararı

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz