Bilgisayar Şifresini Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Bilgisayar Şifresini Unuttum

Bilgisayar hayatımıza girdiğinden bu yana yaşanan en basit ama en problem yaratan sorunlardan birisi de “bilgisayar şifresini unuttum” ya da “laptop şifremi unuttum” gibi sözlerle ifade edilen sorundur. Bilgisayar şifresini kaybetmeniz ya da unutmanız son derece doğal bir durumdur. Diğer taraftan ikinci el olarak satın almış olduğunuz bir bilgisayar eski kullanıcı tarafından şifrelenmiş olabilir ve siz şifreyi bilmiyor olabilirsiniz. Bilgisayar şifresinin bilinmediği, unutulduğu durumlarda ne yapılması gerektiğini aşama aşama anlatıyoruz.

Bilgisayar Şifresini Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Bu yazıda günümüzün en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows 10 işletim sistemi baz alınarak bilgisayar şifresinin nasıl sıfırlanacağı, nasıl yenileneceği anlatılmıştır. Windows 10 kullanıcısı olan ve herhangi bir oturumu şifrelemiş olan her kullanıcı bilgisayarı açtıktan sonra aşağıdaki ekranla karşılaşır. Bu ekranda oturum fotoğrafı, oturumun ismi ve varsa oturumun şifresini girmek için bir bölme bulunur.

pcsifre1

Şifreyi bilmiyorsanız yukarıdaki bölmeye herhangi bir şey yazamayacaksınız. Windows XP’de olduğu gibi “parola ipucu” gibi bir seçenek de açılış ekranında yer almadığı için zor gibi görünse de aslında çok kolay olan birkaç işlem yapmanız gerekecektir.

Unuttuğunuz Windows 10 şifrenizi yenilemek için ilk olarak Windows 10 sistemini yüklemeye yarayan bir CD – DVD ya da bir USB belleğin elinizin altında olması gerekmektedir. DVD’yi, CD’yi ya da USB belleği bilgisayara taktıktan sonra cihazınızı yeniden başlatmanız gerekecek.

Bilgisayarı yeniden başlatınca aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda size şu söyleniyor:

“Boot işleminin CD ya da DVD üzerinden başlaması için lütfen klavye üzerindeki tuşlardan herhangi birine basınız.”

Şifreyi yenilemek için bu ekranı görünce herhangi bir tuşa basıyoruz.

pcsifre2

Herhangi bir tuşa bastıktan sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. Bu ekran, klavye ve dil seçeneklerinin yer aldığı bir ekrandır. Bilgisayarı hangi dilde kullanmayı tercih ediyorsanız o dili seçin ve klavye tipiniz hangisi ise onu seçin ve “ileri” butonuna basın.

pcsifre3

İleri butonuna bastıktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda karşınıza çıkan “şimdi yükle” butonuna tıklarsanız bilgisayarınıza ilave bir Windows 10 kopyası daha yüklenir, ya da eski kopyanızın üzerine yeni bir Windows 10 kurulur. Bu buton ile şimdilik işimiz yok.

Aşağıda yer alan “bilgisayarınızı onarın” butonuna tıklıyoruz ve yola devam ediyoruz.

pcsifre4

“Bilgisayarınızı onarın” dedikten sonra karşımıza “bir seçenek belirleyin” isimli yeni bir ekran çıkıyor. Bu ekranda yer alan “devam”, “sorun gider”, ve “kişisel bilgisayarınızı kapatın” seçenekleri arasından aşağıda da gördüğünüz üzere “sorun gider” seçeneğine tıklıyoruz.

pcsifre5

Sorun gider seçeneğini işaretledikten sonra karşımıza “gelişmiş seçenekler” ve “bu bilgisayarı sıfırla” isimli iki alternatif yol çıkıyor. Bilgisayarı sıfırlamak ile ilgili herhangi bir işlem yapmayacağımız için “gelişmiş seçenekler”e bastığımızdan emin olarak yola devam ediyoruz ve yeni şifre ile bilgisayarımızı kullanmaya devam edebilmek için işlemleri sürdürüyoruz.

pcsifre6

Gelişmiş seçenekler başlığının altında da “sistem geri yükleme”, “sistem görüntüsü kurtarma”, “başlangıç onarma”, “komut istemi”, “önceki sürüme geri dön” gibi seçenekler bulunmaktadır.

“Gelişmiş sorun giderme için” komut istemi başlığını işaretleyerek bir sonraki adama geçiyoruz.

pcsifre7

Komut istemine tıkladıktan sonra karşımıza siyah bir arka plan üzerine yazılmış beyaz yazılar topluluğu çıkıyor. Bilgisayar ile çok fazla ilgilenmeyenler için bu ekran korkutucu gibi görünse de adımları ve görselleri düzgün bir şekilde inceleyip talimatları doğru olarak uygulayınca herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

pcsifre8

C:/> bölümünü yukarıda görüyorsunuz. O bölgeye Windows dosyalarınız hangi diskte yüklü ise onun ismini yazmanız gerekecektir. Aşağıdaki görselde de gördüğünüz üzere biz önce dosyaların C’de olduğunu düşündük ve hata yaptık, ardından D’de olduğunu yazarak doğru sonuca ulaştık.

Yani C:/> kısmının arkasına d: yazıp enter’a basmanız yeterli. Dosya kaynağını düzgünce yazdıysanız ekranda “program files” ve “windows” gibi ifadeleri göreceksiniz.

pcsifre9

Daha sonra karşımıza çıkan ekrana ilk olarak tırnak içindeki ifadeyi yazıyorsunuz:

“cd system32” bunu yazdıktan sonra enter’a basın.

Daha sonra “ren utilman.exe utilman-eski.exe” yazarak utilman dosyasının adını değiştirin.

Bunun ardından da “ren cmd.exe utilman.exe” yazıp enter’a basın.

“ren” ifadesi kendiliğinden yazılıysa siz bir daha yazmayın.

Tüm bunları yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

pcsifre10

Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra DVD ya da bellek hala takılı ise “boot işlemi başlasın mı?”  sorusuna olumsuz yanıt verdikten sonra yukarıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. Fakat şifreyi hala bilmediğiniz için sağ alt köşedeki üç simgenin ortasında yer alan “erişim kolaylığı” butonuna basıyorsunuz.

Utilman dosyasını değiştirerek bu buton ile karşımıza çıkan ibareyi değiştirmiş olduk. Siz erişim kolaylığına basınca aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

C:/Windows/system32>net user (kullanıcı adı ya da Administrator) olacak şekilde yazıp enter’a basınca yeni şifrenizi yazmanız istenecek.

pcsifre12

Yeni şifrenizi iki kere yazdıktan sonra bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mal dedi ki:

    göt müsün sen oyun indirmeye yinemi harcıcam kotayı piç

Yorum Yaz