Chrome Geçmiş Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Chrome Geçmiş Silme

Google Chrome geçmiş silme işlemini yapabilmek için öncelikle daha öncesinde Google Chrome uygulaması üzerinden aramalar yapmış olmamız gerekmektedir. Chrome geçmiş silme işlemiyle geçmişin tamamını veya bir bölümünü silebiliriz. Eğer ki Google Chrome oturumumuz birden fazla bilgisayarda açıksa bir cihazda yapılacak chrome geçmiş silme işlemi doğrudan diğer cihazlardaki geçmişi de silecektir. Chrome geçmiş silme işlemi Google Chrome’un sunulduğu 3 farklı platfrom için ayrı işlemler gerektirir. Bu platformlar Anroid, Windows, IOS işletim sistemli mobil cihazlar ya da bilgisayarlar için farklılaşmıştır. Bizde bu sebeple sizlere ayrı ayrı bu üç platform için chrome geçmiş silme işlemini anlatacağız.

Android İçin Google Chrome Geçmiş Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle geçmiş aramamız son 90 gündeki ziyaret ettiğimiz web sitelerinin bilgilerini bize sunar. Güvenli web sitelerine dair sayfalar, gizli mod ile ziyaret edilmiş sayfalar veya tarama geçmişimizde yer alan veriler Geçmiş adı verilen dökümde yer almaz. Chrome geçmişi silme işlemi için öncelikle android cihazımızda Chrome uygulamasını açmalıyız, daha sonrasında sağ üstte yer alan diğer simgesine yani alt alta üç noktaya tıklayın. Açılan küçük sekmede Geçmiş yazısına dokunun. Daha sonrasında hemen altta yer alan Tarama Verilerini Temizle yazısına tıklayın. Açılan penceredeki kutucuklardan Tarama Geçmişinin yanında yer alanı tıklayın. Eğer halihazırda tiklenmiş ise varsayılan olarak işaretlenmiştir. Daha sonrasında silmek istemediğiniz kutuların tiklerini kaldırmanız gerekmektedir. Son olarak verileri temizle butonuna tıklamanız halinde chrome geçmiş silme işleminizi tamamlamış olacaksınız. Ancak eğer ki geçmişten belirli öğeleri silmek istiyorsanız karşınıza çıkan aramalardan dilediğinizin yanındaki X tuşuna basarak geçmişten silmiş olacaksınız.  Ancak dilerseniz geçmişinizin kaydedilmeyeceği şekilde aramalar yapabilirsiniz bunun için Chrome’u gizli modda kullanmanız gerekmektedir. Bunun için Chrome’u açıktan sonra diğerden yeni gizli pencere seçeneğini seçerek açılacak sayfada aramalarınıza devam etmelisiniz.,

chrome-gecmisi-silmek-kopya

Windows İçin Google Chrome Geçmiş Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google Chrome mobil versiyonda olduğu gibi Windows içinde son 90 günün kayıtlarını tutmaktadır. Bu kayıtlara güvenli web siteleri, gizli modda ziyaret edilen siteler ve tarama geçmişinden silinmiş veriler dahil değildir. Geçmişin tamamını temizlemek için öncelikle bilgisayarımızda Chrome’u açıyoruz. Daha sonra sağ üstteki Diğer butonuna yani alt alta üç noktaya tıklıyoruz. Daha sonrasında Geçmişe tıklayıp Tarama verilerini temizle butonuna tıklıyoruz. Bunun sonucunda karşımıza işleme devam edeceğimiz ufak bir kutu belirir. Bu açılan mini sayfada ise indirme, arama geçmişimizin ne kadarını silmek istediğimizi seçmemiz gerekmektedir. Tarama geçmişimizin tamamını silmek için en baştan kutucuğunu seçmemiz gerekmektedir. Daha sonrasında Tarama Geçmişine ek olarak silmek istediğimiz diğer Chrome kayıt veri depolamalarının yanına tik koymamız gerekmektedir. Daha sonrasında tarama verilerini temizle diyerek Chrome geçmiş silme işlemimizi tamamlayabiliriz. Yine eğer belirli ögeleri silmek istiyorsak geçmişi açtığımızda karşımıza çıkan web sayfalarından dilediklerimizi seçtikten sonra sayfanın üstünde beliren seçilen ögeleri kaldır butonuna tıklamamız gerekmektedir. Windows bilgisayarlar da gizli mod açmak için Ctrl, shift ve N harfine beraber basmanız gerekmektedir.

google-chrome-gecmisi-silme-kopya

IOS İşletim Sistemli Cihazlarda Chrome Geçmişi Nasıl Silinir?

Diğer iki işletim sisteminde olduğu gibi IOS’da da 90 günlük ziyaret geçmişimiz tutulur. Bu geçmiş deposuna güvenli sitelere dahil sayfalar, gizli moddaki adresler, tarama geçmişimizden sildiğimiz kayıtlar dahil değildir. IPhone veya IPad üzerinden chrome uygulamasını açtıktan sonra sağ üst köşedeki diğer butonuna tıklıyoruz. Daha sonra geçmişe dokunup alttaki tarama verilerini temizleye dokunuyoruz. Tarayıcı Geçmişini işaretledikten sonra silmek istemediğimiz verilerin, kayıtların tiklerini kaldırıyoruz. Daha sonra Tarama verilerini temizleye dokunup bir kez daha onaylamak için Tarama verilerini temizleye doknuuyoruz. Sonrasında sağ üstteki Bitti butonuna dokunup Chrome geçmiş silme işlemimizi tamamlıyoruz. IOS’da belirli ögeleri silmek için geçmişe geldikten sonra düzenle butonuna tıkladıktan sonra silmek istediğimiz kayıtları seçip sile dokunuyoruz ve işlemimiz tamamlanmış oluyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz