Dropbox Hesap Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Dropbox Hesap Silme

Dropbox internet tabanlı bir paylaşım ve depolama ağıdır. Bu ağ sayesinde istediğiniz belgeleri bulut sistemi dediğimiz uzak sunucularda saklamanız ve istediğiniz cihazdan istediğiniz zaman ulaşmanız mümkün olmaktadır. Bu tür sistemler sayesinde insanlar verilerini kaybetme konusunda yaşadığı sıkıntıları neredeyse hiçe indirmişlerdir. Bu sistem sayesinde bir belgenizin istediğiniz zaman istediğiniz yerde ulaşmanızı sağladığı için yanınızda harici disk gibi fiziki hafızalar taşımanıza gerek kalmamaktadır. Bunun yanında verebileceğiniz izinlerle beraber o belgenin istediğiniz kişi veya kişiler ile paylaşılmasını sağlayabilmektesiniz. Bu sayede dağıtmak istediğiniz belge için flaş belleğinizi ordan oraya dolaştırmanıza gerek kalmıyor.

ABD’li bilgisayar uzmanı, eski CIA(Merkezli İstihbarat Teşkilatı) ve eski NSA(Ulusal Güvenlik Dairesi) çalışanı Edward Snowden, İngiltere’nin sayılı gazetelerinden Guardian gazetesine verdiği bir söyleşide, devletlerin, Dropbox’tan herhangi bir kullanıcının, verilerini aldığı taktirde, kullanıcının gizlilik haklarının ihlâl edilebeceğini iddia etmiş ve buna sebep olarak kullanıcıların şifre bilgilerini de sunucular üzerinde saklamalarını göstermiştir. Snowden, İngilizce de zero information system olarak bilinen Sıfır Bilgi Sistemini kullanan ve parolalarını sunucular üzerinde saklamayan şirketlerin, veriye erişme olanaklarını sıfıra indirdiklerini belirtmiştir. Snowden, bir şirketin tam gizlilik güvencesini sadece ama sadece bu şekilde verebileceğini belirtmiştir ve öneri olarak da SpiderOak gibi bu ilkeye sahip olan şirketlerle çalışılması gerektiğidir.

9 Nisan 2014 yılında Dropbox Yönetim Kurulu Başkanı Houston, eski Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın yönetim kuruluna katıldığını resmi Dropbox blogu üzerinden duyurmuştur. Bu duyurunun üzerine anonim kullanıcılar tarafından bir kampanya başlatılmıştır. Condoleezza Rice’ın Bush hükümetinin işkence politikası bir yana bilinen Irak Savaşı geçmişi ile birlikte mahkeme kararı olmadan telefon dinlemeleri yapması ve daha önce petrol konusunda bir dev olan Chevron’un yönetim kurulunda bir yer sahibi olması ve diğer konulardan dolayı “Condoleezza Rice’ı bırakın yoksa biz Dropbox’ı bırakacağız” sloganıyla bu kararı eleştirmiş ve bir kampanya başlatmışlardır. Özellikle gizlilik konusunda endişeleri olan insanların bu hamleden sonra hesaplarını silmek üzere harekete geçmesi şaşırtıcı değildir.

Siz de gizliliğinizin korunmadığını ve hesap bilgilerinizin başkalarına aktarılabileceğini, devlet tarafından ifşa edilebileceğinizi düşünüp hesabınızı silmek istiyor olabilirsiniz.

Torrent gibi paylaşım programlarının aksine kullanıcıya özel bir şekilde izin verilip kaldırılabileceği bir paylaşım servisi sunan Dropbox, gizlilik üzerine kaygısı olan kullanıcılarını da bu şekilde bir gizlilik koruma anlaşması ile elinde tutmaya çalışır.

Dropbox Hesap Silme işlemini gerçekleştirmek için kullanıcıların çeşitli sebepleri olabilir. Bu sebeplerden en popülerlerinden kullanıcıların, Dropbox’ın gizlilik konusunda kaygılarını örnek verebiliriz. Farklı bir nedenle de Dropbox Hesap Silme işlemini gerçekleştirmeniz mümkün elbette.

Dropbox Hesabınızı Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dropbox Hesap Silme işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman Dropbox hesabınız içerisinde bulunan bütün dosyalarınız geri dönülmez olarak silinecektir. Bu yüzden bu işlemi gerçekleştirmeden önce önemli verilerinizi ve dosyalarınızı gerekli yerlere yedeklemeniz önemle hatırlatılır. Eğer yedekleme işlemini gerçekleştirmezseniz hiç istemediğiniz şekilde önemli belgeleriniz silinecektir.

Dropbox Hesap Silme Resimli Anlatım

Dropbox Hesap Silme işlemini gerçekleştirmek için gerekli olan hesap silme linkini yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

Dropbox Hesap Silme

Eğer karşınıza bu sayfa geliyorsa Dropbox hesabınıza giriş yapmamışsınız demektir. Yukarıda örneği görüldüğü gibi Dropbox Hesap Silme işlemi gerçekleştirmek istediğiniz hesabınızın ilgili e-posta ve şifrelerini girerek “Sign In” butonuna basmanız gerekmektedir.

adsiz-1024x576

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra veya hesabınıza daha önceden giriş yaptıysanız sizi karşılayacak olan sayfa bu olacaktır. Bu sayfada işlemi gerçekleten yapmak istediğinizi teyit etmek için yukarıda görünen ilk kutucuğa Dropbox hesabınızın şifresini girmeniz gerekmektedir. Daha sonra “Why are you leaving?” sorusuna da size en uygun cevabı verebilirsiniz. Biz örnek olması için “Other” yani diğer sebeplerden dolayı Dropbox hesabını kapatıyoruz diye cevap verdik. Burada hangi seçeneği işaretlediğinizin sizin için çok bir önemi olmayacaktır. Daha sonra aşağıdaki kutucuğu boş bırakarak “Delete my account” butonuna tıklayarak Dropbox Hesap Silme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Dropbox Hesap Silme

Butona tıkladıktan sonra sistem sizi hesaptan çıkarıp ana sayfaya yönlendirecektir. Dropbox ana sayfasını gördüğünüzde hesabınızın başarıyla silindiğini anlamış olursunuz.

Mobil Cihazdan Dropbox Hesabı Silme

Telefondan Dropbox hesabını silme işlemini mobil cihazınızın tarayıcısı ile aşağıda paylaştığımız linke tıklayarak bahsettiğimiz adımları mobil cihazınız üzerinden takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Dropbox Hesap Silme İçin TIKLAYINIZ!

Dropbox Hesabı Nasıl Oluştururum?

Peki hesabınızı sildiniz ve Dropbox dünyasına farklı bir hesapla mı katılmak istiyorsunuz? Yoksa daha önce Dropbox kullanmadınız ve arkadaşlarınız ya da internet aracılığıyla böyle bir uygulamanın olduğu haberini mi aldınız? Kendinize bir hesap açarak bu deneyimi yaşamak mı istiyorsunuz? İstekleriniz oldukça kolay bir şekilde yerine gelebilir.

Dropbox hesabınızı açabilmek için bir kayıt işlemi yapmanız gerekiyor. Yeni bir hesap açtığınız taktirde 10 GB’lık bir alanınız olacaktır. Bu alanı gelecekte çeşitli şekillerde, size sunulan kampanyalara yardımıyla arttırabilirsiniz. Dosya paylaşımında bulunarak ya da arkadaş ekleyerek de ek alan kazanabilmeniz mümkündür. Aşağıdaki linke tıkladıktan sonra linke gidip “Create an Account” butonuna basınız ve yeni bir hesap açabilmeniz için karşınıza gelen formu doldurmaya başlayınız.

“First Name” kısmına adınızı, “Last Name” kısmına soyadınızı “E-mail” kısmına kullanılabilir ve dondurulmamış bir e-mail adresinizi ve ardından “Password” kısmına kullanacağınız ve tercihen uzun ve kolay bulunmayan birbirini takip eden sayı veya harflerden oluşmayan bir şifre yazmanız gerekmektedir. Tüm bunları yaptıktan sonra sol alt kısımda bulunan “I agree to Dropbox terms” yazısının kutucuğunu doldurarak “Create an Account” butonuna tıklayabilir ve hesabınızı oluşturma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Hali hazırda bir Google hesabınız varsa ve Dropbox’ınız da Google hesabınızla uyum içinde çalışmasını istiyorsanız “Sign up with Google” seçeneğine tıklayarak hesabınızı çok daha kısa bir şekilde oluşturabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Kayıt olurken kullandığınz e-mail adresine bir onay maili gidecektir. Mailinizi açıp bu linke tıkladıktan sonra hesabınızı dilediğinizce kullanabilir, belge, resim, müzik ve ya dökümanlarınızı  bulut sistemi üzerinde yedekleyebilirsiniz.

Dropbox Giriş İçin TIKLAYINIZ!

Dilerseniz “Get Dropbox on your desktop – download now” yazısının sonunda bulunan “download now” yazısına tıklayıp ve karşınıza çıkan sayfada “Download Dropbox” butonuna tıklayabilirsiniz.

Bu sayede Dropbox’ınızı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Dropbox masaüstü uygulamasını dilediğinizce seçtiğiniz dosya veya klasörleriniz ile senkronize edebilirsiniz. Eğer bu işlemi atlarsanız, Dropbox’ınızı kurduğunuz sürücünin içindeki tüm klasörleri senkronize edecektir. Bu yüzden bu kısmı manuel olarak yapmanız tavsiye edilir.

Dropbox İndirme İçin TIKLAYINIZ!

Peki ya Dropbox’a mobil cihazınız üzeriden mi üye olmak istiyorsunuz? Öncelikle telefonunuza Dropbox uygulaması olması gerekiyor. Genellikle akıllı telefonlarda bu uygulama bulunmaktadır. Fakat rootlanmış bir telefona sahipseniz, bu uygulamanız da silinmiş olabilir. Uygulama dükkanında Dropbox’ı kurduktan sonra ekranınızda bulunan Dropbox simgesini tıklayınız ve “Create a New Dropbox Account” yani “Yeni Bir Dropbox Hesabı Oluştur” seçeneğine tıklayınız. Kayıt için kişisel bilgilerinizi yani adınızı, soyadınızı ve kullanımda ve geçerli olan bir e-mail adresi girdikten sonra şifrenizi de girerek “Register for Dropbox” yani “Dropbox’a Kaydol” seçeneğine tıklayınız. Bir sonraki ekranda ise İleri’ye basınız. İnternet kullanımınız üzerine karşınıza gelecek seçenekleri dilediğinizce seçiniz. “Mevcut fotoğrafları ve videoları yükle” adlı seçeneğe de tıklayarak işleminize devam edebileceğini gibi bu aşamayı “Skip” diyerek atlayadabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz