E DEVLET HESAP AÇMA | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

E Devlet Hesap Açma

Günümüzde gelişmiş ve hızla gelişmekte olan teknolojiyle birlikte zaman hızla akmaya başlamış ve akan zamanla birlikte yapılan işlemlerde hız kazanmak zorunda kalmıştır.

En çok vaktimizi alan işlemler ise genellikle kamu kuruluşlarında ki işlerimiz olmuştur. Ne zaman devlet kapısına gitsek ufacık bir işlem için bile saatlerimizi orada bırakmadan çıkamamışızdır. Zamanın bu denli kıymetli olduğu günümüzde interaktifleşmeyen hiç birşey kalmamış ve bu interaktifleşme yaşam kalitelerinin artmasını sağlamıştır.

İşte her şey sanal ortamdan kolayca çözümlenirken bu ortama devlet kurumları da katılarak en çok zaman kaybedilen yerlerin hızlanmasına olanak sağlamıştır. Bu hızlanmaya yardımcı olan sistem ise E Devlet olmuştur. Peki tam olarak nedir bu E Devlet, E Devlet hesap açma nasıl gerçekleştirilir? gibi soruların cevaplarını bu  yazımızda bulabilirsiniz.

E DEVLET NEDİR?

Elektronik ortamda ulaşılabilecek kamu hizmetlerine tek bir adres üzerinden ulaşabileceğimiz direk olarak kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanan interaktif bir hizmettir. Bu sistem sayesinde tek bir kimlik doğrulaması ile bir çok işlemi ikinci bir kimlik doğrulamasına gerek kalmadan gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet sayesinde kolayca; bilgilendirme hizmetleri , entegre elektronik işlemler, ödeme işlemleri, kurum ve kuruluşlara kısa yollar ile bağlanabilirsiniz.

Ayrıca E Devlet üzerinden alınacak belgeler için ödenmesi gereken bir ücret var ise bu işlemi ödeme birimi  hizmeti üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. E Devlet sisteminin amacı tek bir adres üzerinden zaman kaybetmeden vatandaşların gerekli işlemlerini  en güvenli ve rahat bir şekilde halletmelerini sağlamaktır. E Devlet sisteminde şifre, elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı gibi kimlik doğrulama araçları kullanıldığından, kişisel bilgiler en güvenli şekilde sadece ilgili vatandaşa ulaşmaktadır. Ayrıca E Devlet sisteminden engelli vatandaşlar da rahatlıkla faydalanabilmesi için gerekli tasarlamalar yapılmıştır ve bu tasarımları geliştirmeye devam edilmektedir.

E DEVLET HESABI NASIL AÇILIR?

E Devlet hesabı açmak için Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bütün illerinde bulunan yetkili Ptt şubelerine giderek E Devlet sistemine giriş şifresi almak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Bu işlem ile ilgilenecek personele üzerinde TC kimlik numaranız ve fotoğrafınızın bulunduğu bir ikametgah tezkeresi, nüfus cüzdanı, mavi kart, evlilik cüzdanı, hakim ve savcı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, avukat kimlik kartı, , süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı, geçici koruma izin belgesi ibraz edilerek şifre alınır. Yurt dışında ise elçilik ve konsolosluklardan E Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

Şifre alındıktan sonra internet üzerinden sisteme yeni almış olduğunuz şifre ile giriş yapmak gerekmektedir, sisteme ilk kez giriş yaptığınız için sistem sizi otomatik olarak şifre değiştirme sayfasına yönlendirecektir. Şifre değiştirme sayfasında öncelikli olarak Ptt’den almış olduğunuz şifreyi girmeniz gerekir sonrasında ise belirli kriterlerden oluşan yeni bir şifre belirlemeniz istenir, kolay olmayan bir şifre belirlemeniz önemlidir. Ayrıca şifreyle ilgili ekranda bazı uyarılar bulunmaktadır bunları dikkatlice okumalısınız ve şifre kriterlerine de kesinlikle uymalısınız. Şifre değiştirme işleminin arkasından sisteme rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. Tüm bu adımlardan sonra E Devlet Hesap Açma işleminizi gerçekleştirmiş ve istediğiniz an kullanabilir hale getirmiş olacaksınız. E İmza veya mobil imza gerektiren hizmetleri kullanabilmek için E İmza ya da M İmza edinilmesi sağlanacak hizmete bağlı olarak ayrıca gerekebilir.

E Devlet Sistemine giriş için TIKLAYINIZ!

E DEVLET ŞİFRESİ ÜCRETLİ Mİ?

Eğer şifreyi Ptt’den ilk kez alacaksanız işlem masrafı olarak yalnızca 2 TL ödemeniz yetecektir ve bunun dışında sahip olduğunuz bu şifre için hiç bir şekilde yıllık veya aylık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

Eğer şifrenizi unuttuysanız ve şifrenizi yeniden Ptt’den alacaksanız 4 TL ücret ödemeniz gerekmektedir fakat online şifre yenileme hizmetinden yaralanmayı tercih ederseniz 4 TL lik işlem ücretini de ödemenize gerek kalmayacak ve ücretsiz bir şekilde şifrenizi yenilemiş olacaksınız.

E Devlet Şifrenizi unutursanız yeniden temin etmek için PTT şubelerine başvurmadan ücretsiz olarak yenileyebilmeniz de mümkündür. Eğer daha önce kullanıcı profilinize cep telefonu bilginizi tanımladıysanız, şifrenizi kendi kendinize ücretsiz olarak yenileyebilirsiniz.

Son çıkan haberlere göre, yapılacak olan düzenlemelerle e devlet şifresini PTT üzerinden yazılı olarak zarf içinde almaya gerek kalmayacaktır. E Devlet kapısının Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile, artık şifrelerinizi SMS ile alabileceğiniz belirtilmiştir. Resmi olarak bir açıklama yapılmamış olsa da yakında resmi açıklama da beklenmektedir. Yeni getirilecek uygulama ile kullanıcılar PTT şubelerine gitmeden SMS ile şifrelerini alabilecek ve bu sistemi kullanabileceklerdir. Böylelikle E Devlet kullanıcılarının da arttırılması hedeflenmektedir.

Son olarak mobil uygulaması da bulunan E Devlet sistemini internet erişiminiz olan her yerde kullanabilirsiniz. Google Play ve App Store’den cep telefonlarınıza ve/veya tabletlerinize indirerek kullanmaya başlamanız mümkündür.

Google Play E Devlet Uygulamasını edinmek için TIKLAYINIZ!

App Store E Devlet Uygulamasını edinmek için TIKLAYINIZ!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz