E-Devlet Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

E-Devlet Şifremi Unuttum

E-Devlet şifremi unuttum çok sık rastlanan bir sorundur. Bireyler e-Devlet şifresini unutmaları durumunda problem yaşıyorlar ve şifrelerini nasıl yenileyebileceklerini bilmiyorlar. E-Devlet şifremi unuttum diyenler için e-Devlet şifresinin nasıl yenileceğini yazımızda adım adım görseller ile anlatacağız. Adımların nasıl ilerlediğini anlatmadan önce e-Devletten ve işlevlerinden biraz bahsedelim.

E-Devlet Sistemi

E-Devlet sisteminin hayatımıza giriş tarihi 2006’dır. O yıldan günümüze dek aralıksız olarak hizmet vermekte ve gelişimine devam etmektedir. E-Devlet tüm kamu hizmetlerini tek bir internet sitesi üzerinden toplayan büyük bir hizmettir. Hizmet tamamen devlet güvencesinde vatandaşlara sunulmaktadır ve hiçbir ücret istenmeksizin tüm işlemler gerçekleştirilmektedir. E-Devlet sistemine kayıtlı toplam 31.658.831 kullanıcı, 1.811 hizmet, 303 kurum bulunmaktadır. E-Devlet sistemi içerisinde bulunan hizmetlerin tümünden faydalanmak için vatandaşların yapması gereken tek şey vardır. O da e-Devlet şifresi almak e-Devlet şifresi aldıktan sonra tüm hizmetlerden hemen yararlanabilirsiniz. E-Devlet içerisinde şifresiz olarak yapılan hizmetler de bulunmaktadır. Fakat bu işlemlerin sayısı oldukça azdır. Çünkü çoğu işlem özel bilgiler barındırdığı için şifreli sistem mevcuttur. Genel olarak bilgilendirmeye dayalı sorgulamaları şifresiz yapabilirsiniz. Şifreli olmasının bir diğer sebebi ise şifreyle bireysel giriş yaptığınızda size ait kişisel bilgileriniz sistem tarafından otomatik olarak algılanır ve yapacağınız hizmete yansıtılır. Şifresiz olarak giriş yapacak olursanız bu olay imkansızdır. E-Devlet şifresi almak oldukça kolay bir işlemdir siz de kolaylıkla e-Devlet şifresi alabilirsiniz. Yazımızın devamında e-Devlet şifresini nasıl alacağınızı öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi PTT şube veya müdürlükleri tarafından verilmektedir. E-Devlet şifresi almak için öncelikle bizzat kendinizin üzerinde T.C kimlik numaranızın üzerinde bulunduğu kimliğiniz ile PTT şube veya müdürlüklerine gitmeniz gerekiyor. Şube veya müdürlüklere gittikten sonra e-Devlet şifresi almak için başvuruda bulunmalısınız. Başvuruda bulunduktan kısa süre sonra e-Devlet şifreniz size teslim edilecektir. İşlem ücreti ise 2 TL’dir. Şifreniz size kapalı bir zarf içerisinde verilecektir. Çünkü e-Devlet şifresinin saklanması önemlidir. E-Devlet sistemine giriş yapınca kişisel birçok bilginize erişim sağlanabilir bu sebeple e-Devlet şifrenizi üçüncü şahıslarla kesinlikle paylaşmamalısınız. Hiçbir memur veya PTT çalışanının sizden e-Devlet şifrenizi isteme gibi bir durumu söz konusu değildir. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız da şifrenizi vermeyip, hemen yetkili bir kişiyle görüşmelisiniz. Zarf ile teslim aldığınız e-Devlet şifresi ile e-Devlet resmi internet sayfasına giriş yapınız ve sisteme giriş yaparak kendinize özel yeni şifrenizi oluşturunuz. Bu oluşturduğunuz şifreyi de kesinlikle paylaşmayınız.

E-Devlet Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım? 

Ana konumuz olan “E-Devlet Şifremi Unuttum” başlığına gelecek olursak. Eğer e-Devlet şifrenizi unuttuysanız tekrar PTT şubesine gitmeniz gerek yoktur. E-Devlet resmi internet sayfası üzerinden kolaylıkla unuttuğunuz şifrenizi yenileyebilirsiniz. E-Devlet internet sayfası üzerinden şifrenizi nasıl yenileyeceğinizi adım adım sizlere anlatacağız.

görsel1

Öncelikle e-Devlet resmi internet sayfasına giriş yapınız. Siteye giriş yaptıktan sonra sayfanın hemen sağ üst köşesinde bulunan “Sisteme Giriş” butonuna tıklayınız.

E-Devlet Şifremi Unuttum

“Sisteme Giriş” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza e-Devlet giriş ekranı gelecektir. Bu ekrandan normal olarak e-Devlet girişleri yapılmaktadır. Fakat siz şifrenizi unuttuğunuz için görselde yer alan “Şifremi Unuttum” bağlantılarından herhangi birine tıklayınız.

Karşınıza gelen ekranda şifre unutmayla ilgili detaylı bir bilgilendirme yazısı bulunmaktadır. Bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. Yazıyı okuduktan sonra size verilen şifre unuttum tercihlerinden bir tanesini seçmeniz gerekiyor. E-Devlet şifremi unuttum konusunda açıklama yaptığımız için “Şifremi Hatırlamıyorum” seçeneğini seçtikten sonra “Devam Et” butonuna tıklayınız.

E-Devlet Şifremi Unuttum

Bu ekranda sizden kimliğinizin ön yüzünde bulunan bilgiler istenmektedir. Tüm bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Kimlik Tipi, T.C Kimlik No, Seri No, Cüzdan No, Yakınınıza Ait T.C Kimlik No ve güvenlik kodu boşluklarını doldurduktan sonra “Devam Et” butonuna tıklayınız. ( Bu sayfada Mavi Kart, Yeni Kimlik Kartı seçeneklerini de kullanabilirsiniz.)

E-Devlet Şifremi Unuttum

Bu ekranda ise kimliğinizde yer alan anne baba adınızı ve kimliğinizin arka yüzünde bulunan kayıt numarasını yazdıktan sonra “Devam Et” butonuna tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Şifremi Unuttum

Bu adımda e-Devlet şifrenize daha önce kayıt etmiş olduğunuz iletişim numarasını giriniz. Eğer daha önce bir telefon numarasını sisteme kayıt etmediyseniz maalesef şifre unuttum işlemine devam edemezsiniz. Telefon boşluğunu doldurduktan telefonunuza gelen doğrulama kodunu ekrana gelen boşluğa girip “Devam Et” butonuna tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Şifremi Unuttum

Şifre oluşturma ekranı karşınıza gelecektir. Buraya yeni e-Devlet şifrenizi yazabilirsiniz. Şifrenizi oluşturduktan sonra “Devam Et” butonuna tıklayınız.

Son olarak bitiş adımını da geçtikten sonra unutmuş olduğunuz e-Devlet şifrenizi yenilemiş oluyorsunuz. E-Devlet şifremi unuttum probleminin çözümü bu şekildedir. E-Devlet sistemi içerisinde karşılaşabileceğiniz her türlü problemi çözmek için 160’ı arayabilirsiniz. İlgili tüm problemlerinizi çözeceklerdir.

E-Devlet Şifremi Unuttum İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden En Çok Kullanılan 9 Hizmet

E-Devlet’te bildiğiniz 1.811 hizmet bulunuyor. Vatandaşlar bu hizmetleri istedikleri zaman internet erişimi sağlayarak kullanabiliyorlar. Fakat bu hizmetler arasında en çok kullanılan bazı hizmetler yer alıyor. Siz de bu hizmetlerden faydalanarak işinizi kolay halledebilirsiniz.

  1. Sosyal Güvenlik Kurumu – 4A Hizmet Dökümü
  2. Adalet Bakanlığı – Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama
  3. Gelir İdaresi Başkanlığı – Vergi Borcu Sorgulama
  4. Meteoroloji Genel Müdürlüğü – 3 Günlük Hava Tahmini
  5. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası – Günlük Döviz Kurları
  6. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü – Tapu Bilgileri Sorgulama
  7. Sosyal Güvenlik Kurumu – SGK Tescil ve Hizmet Dökümü
  8. Emniyet Genel Müdürlüğü – Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama
  9. Sosyal Güvenlik Kurumu – 4A Emekli Aylık Bilgisi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz