E posta Aç | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

E posta Aç

E posta Açma işlemlerine geçmeden önce biraz e posta hizmetlerinden bahsedelim. E posta Açma işlemlerini birçok hizmet üzerinden yapabilirsiniz. E posta Aç işlemlerini yapmak isteyenlerin neden bu kadar fazla olduğuna bir bakış atalım.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar teknolojileri de iyiden iyiye hayatımıza girdi. Günümüzde, bilgisayar, akıllı telefonlar ve tablet gibi diğer akıllı cihazlar sayesinde her an internet ortamında gezinebiliyor ve olan biten her şey hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Kimi siteler üyelik istiyor kimileri ise üyelik ihtiyacı gerek duyulmadan da site içerisinde dolaşılmasına izin veriyor. Yine de bu sitelere üye olunduğu zaman çok daha çeşitli özelliklerden faydalanılabiliyor. Şöyle bir baktığımız zaman internet üzerinde yer alan neredeyse tüm sitelerin bir üyelik bölümü bulunuyor ve bu sitelerin neredeyse tamamı üye olurken bir e posta adresi istiyor. Bu e posta adresleri sayesinde internet üzerinde yer alan sitelere üye olabiliyor ve bu sitelerin kullanıcılarına sundukları çeşitli özelliklerden faydalanabiliyoruz.

İnternet dünyası oldukça geniş olduğu için bünyesinde inanılmaz sayıda kategoriye sahip site çeşitlerini barındırıyor. Kitaptan, müziğe, müzikten oyuna, oyundan habere, haberden sosyal medyaya, sosyal medyadan forumlara ve daha birçok türe oldukça fazla sayıda bir içerik internette yer alıyor ve internet ise parmaklarımızın ucunda.

Hesap açtığımız bu sitelerden bildirimler almak, yeni gerçekleşen şeylerden haberdar olmak, takip ettiğimiz kişilerden bildirim alma, beklenilen etkinlik duyurularını görmek vb. birçok konuda e postalar işimize yarıyor.

Geçmişte günler belki de aylar süren mektup gönderimleri, tek bir tık ile karşı tarafa ulaşabilirken, iletişim katbekat hızlanıyor. Uzun lafın kısası e postalara günümüzde hemen hemen her alanda ihtiyaç duyuyoruz. Bu sebeple de e posta hizmeti veren ve en çok bilinip güvenilen sitelere kayıt olmak istiyoruz. Şimdi birkaç site üzerinden e posta açmak işlemlerini anlatacağız. Bu siteler, outlook, gmail ve yandex siteleri olacaktır.

Outlook E posta Nasıl Açılır?

hesap

Outlook sitesinde bir e posta açmak istiyorsanız ilk olarak Outlook sitesine girmeniz gerekiyor. Ardından karşınıza çıkacak mavi ekrandan beyaz renkli “Kaydolun” butonuna tıklamalısınız. Beraberinde e posta açmak için bir ad ve soyad seçmeniz gerekiyor. Bu ad ve soyadı, aileniz, arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız ve diğer Microsoft hizmetlerinde yer alan kişiler görecektir. Bu sayede bu kişilerle e posta ad ve soyadı aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz. Ardından e posta açma işlemleriniz için kendinize bir kullanıcı adı seçmeniz gerekiyor. Burada seçeceğiniz kullanıcı adı tüm microsoft hizmetlerinde kullanabileceğiniz bir adresi oluşturacaktır. Bu adres e posta açma işlemlerinin ardından elinize geçecektir.  Seçeceğiniz kullanıcı adı bir başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu yüzden e posta açmak için farklı bir ad almalısınız. Alacağınız kullanıcı adının sonunu “@outlook.com” , “@outlook.com.tr” ya da “@hotmail.com” şeklinde belirleyebilirsiniz. Bu e posta açmanız sonucunda sizin e posta açma adresiniz olacaktır. Bir başkası tarafından kullanılmakta olan kullanıcı adını seçtiğiniz taktirde karşınıza çıkacak uyarı şöyledir; “Bu e-posta adresi başka birine ait. Başka bir ad deneyin ya da uygun durumdaki şu adlardan birini alın.” Eğer uygun durumdaki şu adlardan birini alın seçeneğine basarsanız, Outlook tarafından size almak istediğiniz kullanıcı adına benzer adlar ya da bu kullanıcı adının sonunda yer alan adresin değişim göstermiş haliyle ilgili çeşitli önerilerde bulunacaktır. Kendinize kullanılabilir bir kullanıcı adı seçerseniz, Outlook size bu e posta adresinin kullanılabilir olduğunu söyleyecektir. Böylece bu ad üzerine e posta açabilirsiniz.

Ardından e posta adresiniz için en az sekiz karakterden oluşan bir şifre belirlemelisiniz. Şifrenizi belirlerken büyük harf, küçük harf, sayı ve simgelerden en az ikisinin bulunması gerektiğini de aklınızdan çıkarmayınız. Kendinize güvenli ve bir başkası tarafından kolay bir şekilde tahmin edilemeyecek bir şifre seçmenizi tavsiye ederiz. Ardından bu parolayı yeniden girmeniz gerekiyor. Beraberinde ülke / bölge girişi yapacak ve doğum tarihinizi gün ay ve yıl şeklinde gireceksiniz. Bir sonraki aşamada cinsiyet bölümü vardır. Erkek, kadın ve belirtilmedi seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Bir telefon numarası girerek hesabınızı daha güvende tutarken, rehberinizle senkronize olan bir outlook hesabı da birçok işinizi kolaylaştıracaktır. Kimliğinizi doğrulamanız gerektiği taktirde bu numaraya bir kısa mesaj ya da arama ile bir kod gönderilecektir. Ardından bir başka e posta adresi girerek hesabınızı daha güvenilir bir hale getirebilir ve hesap kurtarma işlemlerini bu hesap üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak güvenlik resminde yer alan harf ve rakamları aşağıda yer alan kutucuğa girdikten sonra “Bana Microsoft’tan promosyon teklifleri gönderin. İstediğiniz zaman abonelikten çıkarabilirsiniz.” seçeneğini işaretleyip işaretlememek size kalmıştır. “Hesap oluştur” seçeneğine bastığınız taktirde Microsoft hizmet sözleşmesini ve gizlilik ve tanımlama bilgileri bildirimini kabul etmiş olursunuz. Bu butona bastığınız zaman üyeliğiniz aktif hale gelecektir. Böylece e posta açma işleminiz sona erir.

Gmail E Posta Nasıl Açılır?

gmail

Kendinize bir Gmail e posta adresi almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey herhangi bir Google sayfasına ya da doğrudan Gmail’in sitesine girmektir. Ardından sağ üst köşede yer alan “Oturum açın” butonuna basmalısınız. Bu sayfanın ardından karşınıza bir oturum açma ekranı gelecektir. Aşağıda yer alan “Hesap Oluştur” seçeneğine bastığınız taktirde yukarıdaki gibi bir formla karşılaşırsınız. Böyle Gmail e posta aç formuna ulaşmış olursunuz.

E posta açma işlemleri için ilk olarak kendinize bir ad ve soyad belirlemelisiniz. Belirleyeceğiniz bu ad ve soyad arkadaşlarınız, aileniz ve yakın çevreniz tarafından tanınmanız açısından önem taşımaktadır. İsterseniz gerçek adınız ve soyadınızı isterseniz ise farklı bir ad soyad girişi yapabilirsiniz.

Ardından kendinize, bir başkası tarafından ne kendisi ne de benzeri kullanılan, daha önce bir başkası tarafından kullanılmamış ya da bir başkası tarafından kullanıldıktan sonra silinmemiş olan, spam ya da kötü amaçlı sebeplerle engellenmemiş olan bir kullanıcı adı seçmeniz gerekiyor. Bu kullanıcı adı bir başkası tarafından kullanılıyorsa aşağıda çıkacak benzeri kullanıcı adı önerilerinden birini seçebilir ya da kendinize başka bir kullanıcı adı belirleyebilirsiniz. Bu kullanıcı otomatik olarak e posta adresiniz olarak belirlenecektir.

Ardından kendinize en az sekiz haneden oluşacak ve başkaları tarafından kolaylıkla tahmin edilemeyecek bir şifre belirlemeniz gerekiyor. Şifrenizi doğum günü tarihiniz gibi kolaylıkla tahmin edilebilecek sayılardan oluşturduğunu zaman hesap güvenliğinizde oldukça düşük olacaktır. Bu nedenle aklınızda tutabileceğiniz ve güvenli bir şifre girmeniz sizin açınızdan en iyi seçenektir.

Ardından bu şifreyi tekrar girmelisiniz.

Doğum günü tarihinizi gün, ay ve yıl şeklinde girdikten sonra cinsiyetinizi belirlemelisiniz.

Ardından bir cep telefonu numarası ya da sahip olduğunuz bir başka e posta adresini girebilirsiniz. Bu aşamada girilecek olan her iki bilgide hesabınızı kurtarmanız ve hesabınızı doğrulamanız açısından gerekli ya da önemlidir.

Ardından konumuzu da seçtikten sonra “Sonraki adım” seçeneğine basabilirsiniz. Bu aşamada gizlilik ve şartlar bölümü yer almaktadır. Bu kısmı ister okuyup ister imlecinizi aşağıya doğru kaydırarak geçebilirsiniz.

Yandex E posta Nasıl Açılır?

Yandex üzerinden e posta adresi almak için öncelikle Yandex Mail’in sitesine girmelisiniz. Ardından ekranın sağ kısmında yer alan “E posta hesabı aç” ya da ekranın sol köşesinde yer alan “Kayıt” butonlarından birine tıklayabilirsiniz.

yandex

İlk olarak kendinize bir ad ve soyad belirlemelisiniz. Aileniz, arkadaşlarınız, çalışma arkadaşlarınız ve yakın çevreniz tarafından tanınabilmek adına gerçek adınız ve soyadınızı kullanabileceğiniz gibi anonim bir şekilde sahte bir ad ve soyad ile de hesap ad ve soyadı alabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmıştır.

Ardından kendinize bir başkası tarafından kullanılmayan bir kullanıcı adı seçmelisiniz. Bir başkası tarafından kullanılan kullanıcı adı seçtiğiniz taktirde “kullanıcı adı kayıt için kullanılamaz” uyarısıyla karşılaşırsınız. Ayrıca önerilen kullanıcı adlarından birini seçebilirsiniz.

Ardından en az altı karakterden oluşacak bir şifre belirlemelisiniz. Şifrenizi bir başkası tarafından kolaylıkla tahmin edilemeyecek bir şekilde aldığınızdan emin olunuz. Bu kısımda yer alan göz sembolüne tıklayarak yazdığınız şifreyi görebilirsiniz.

Ardından hata yapmamak adına şifrenizi tekrar girmelisiniz.

Beraberinde bir cep telefonu numarası girmelisiniz. “Telefonum yok” diyerek kendinize bir güvenlik sorusu ve cevabı belirleyebilirsiniz.

Son olarak aşağıda yer alan yazının yanındaki kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor. Bu kutucuğu işaretlediğiniz taktirde kullanıcı sözleşmesinde yer alan şartları ve gizlilik politikası içinde yer alan şartları kabul etmiş olursunuz. Bu kutucuk işaretlenmediği sürece bir yandex  e posta açılamaz. İsterseniz yandex e posta açmaktan vazgeçebilirsiniz.

“Kaydol” seçeneğine bastıktan sonra güvenlik penceresi açılabilir. Bunu da tamamladıktan sonra e postanız açılmış olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz