E-posta Engelleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

E-posta Engelleme

Çeşitli firmalardan ya da reklam şirketlerinden veya diğer birçok spam sitesinden çeşitli e-mailler alıyor olabilirsiniz. İstemediğiniz onlarca verinin gelen kutunuzda doluşması hem gözünüze kötü gelecek hem de bu tip uygulamaları veya siteleri kullanırkenki site deneyiminizi olumsuz yönde değiştirirken keyfinizi de kaçıracaktır. İşte bu sebeple buraya geldiyseniz, sizin için hazırladığımız bu çeşitli içerikler sayesinde dileğinizi yerine getirebileceksiniz.

Outlook Üzerinden E-posta Engelleme

Bu konuda önde gelen sitelerden biri olan ve Microsoft tarafından üretilen bu servise gelen istenmeyen e-postaları engellemenin iki yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri uygulama üzerinden yapılırken diğeri doğrudan site üzerinden yapılmaktadır.

Bilgisayarınızda bulunan masaüstü uygulaması olan Outlook uygulamasını açtıktan sonra ilk olarak yapmanız gereken şey üst kısımda bulunan “Araçlar” menüsüne tıklamak ve en alttaki “Seçenekler” yazan yere tıklamaktır.

1

Ardından açılan küçük pencere üzerindeki sol kısımda bulunan “Tercihler” kısmından “Elektronik Posta” bölümünde yer alan “Önemsiz E-posta” yazılı butona basınız.

2

Önemsiz E-posta Seçenekleri başlıklı ekranda yer alan “Engellenen Gönderenler” sekmesine tıkladıktan sonra, sekmenin içinde sağ kısımda yer alan “Ekle” butonuna tıklayınız.

3

Karşımıza “Adres veya etki alanı ekle” adlı bir küçük kutucuk gelecektir. Buraya engelleyeceğiniz e-posta ya da internet etki alanının girerek, engellenecek e-mail adreslerini oluşturabilirsiniz. Ardından “Tamam” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. İşleminiz bu kadar kolay bir şekilde bitmiş bulunmaktadır.

4

Diğer yola gelecek olursak;

Bir Outlook kullanıcısı olarak istenmeyen e-postalardan kurtulmanız için yapabileceğiniz bir diğer işlem ise doğrudan site üzerinden mümkün olmaktadır.

Outlook hesabınıza giriş yaptıktan sonra almak istemediğiniz e-postayı açarak en alt kısma inmeniz ve “Çok fazla mı bülten alıyorsunuz? Aboneliği kaldır işlemini yapabilirsiniz.” yazısında bulunan “Aboneliği kaldır” bağlantısına tıklayabilirsiniz.

11

Bu linke tıkladığınız andan itibaren istemediğiniz e-postalar size ulaşmayacaktır. Bu tip postalar “Gereksiz” kutusuna gönderilecektir. İsterseniz bu postaları silebilir isterseniz bu işlemi Outlook’un otomatik olarak yapmasını tercih edebilirsiniz.  Bir başka yönteme gelecek olursak, istemediğiniz e-postayı açtıktan sonra üst kısımda bulunan seçeneklerden “Gereksiz” kısmındaki aşağıya dönük oka tıklayarak, çıkan dört seçenekten “Abonelikten Çık”  diyebilir ya da diğer seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.

22

Gmail Üzerinden E-posta Engelleme

Gmail üzerinden engellediğiniz gönderenler tarafından size gelen e-postalar, spam klasörünüze düşecektir. Bu işlemi bilgisayarınızdan gerçekleştirmek için almak istemediğiniz e-posta türevlerinden birini açın ve e-postanın sağ üstündeki aşağı oka tıklayarak “Gönderen” adlı kişiyi engelle’ye tıklayın. Eğer bir kişiyi yanlışlıkla engellediyseniz ya da farklı bir sebeple engelini kaldırmak istiyorsanız aynı adımları tekrarlayarak bu kişi veya kişilerin engelini kaldırabilirsiniz. Ayrıca üst kısımda bulunan ünlem işaretine tıklayarak bu kişiyi spam olarak bildirebilirsiniz.

gmail-e-posta-engelleme

Android telefon ya da tabletiniz üzerinden yapmanız gereken de yine e-postayı açarak işe başladıktan sonra sağ üst kısımda bulunan gri ve yukarıdan aşağıya doğru üç nokta şeklinde olan menü simgesine dokunmanız ve “Gönderen” adlı kişiyi engelle’ye tıklamanızdır. Aynı işlemleri tekrar ederek engellediğiniz bir kişinin engelini kaldırabilirsiniz.

Engellediğiniz kişileri Ayarlar kısmında yer alan “Filtreler ve Engellenen Adresler” kısmından görebilirsiniz.

Ayrıca kişisel bilgilerinizin tehlikede olduğundan bir şüphe duyuyorsanız kimlik avı seçeneğini tıklayarak kullanıcıyı bildirebilirsiniz.

iCloud Üzerinden E-posta Engelleme

iCloud üzerinden splam ya da istenmeyen toplu ya da bireysel mailleri engelleyebilmek ya da diğer bir deyişle filtreleyebilmek için çeşitli dinamik liste, eğilim analizleri ve birçok teknoloji kullanır. Tüm istenmeyen postaları durdurmanın bir yolu yoktur. Zira bilgiler sürekli değiştirilebilir ve bu sebeple aynı postalar farklı yollarla da gönderebilir fakat birtakım adımlar neticesinde istenmeyen mailler yüksek oranda azaltılabilmektedir.

İstemediğiniz e-postaları açmamanızı öneririz. Çünkü bu postalar açıldğı tkatirde gönderen kişiye bildirim gitmektedir. Bu bilgiyle birlikte istenmeyen postaların sayısı artabilir. İstenmeyen postaları açmadan silmenizi tavsiye etmekteyiz.

Takma ad kullanarak birincil e-posta adresinizi arkadaşalrınız ve aileniz arasında kullanabilir, istemediğiniz reklam, kampanya, ürün satın alma, kayıt vb. iletileri ise takma adı altında kullandığınız e-posta adresinizde kullanabilirsiniz. Böylelikle istenmeyen iletileri de takip edebilirsiniz. Bu iletileri istenmeyen olarak işaretleyip bildirmeniz mümkündür. Bunun için, iOS 7 ya da bir sonraki sürüm yüklü olan iPad, iPod Touch ya da iPhone üzerinden iletiyi açıktan sonra alt kısımnda bulunan bayrak simgesine tıklamanız ve “İstenmeyen’e taşı” butonuna dokunmanız gerekmektedir.

Eğer, Mac kullanıyorsanız, iletiyi açıp, Mail araç çubuğu üzerinde yer alan “İstenmeyen” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Bir başka yol olarak, iletiyi kenar çubuğunda yer alan, “İstenmeyen” klasörüne sürüklemeyi de tercih edebilirsiniz.

Son olarak, icloud.com sitesinden iletiyi açıp, Bayrak simgesine tıklamanız ve “İstenmeyene Taşı” seçeneğine tıklmanaız ya da doğrudan kenar çubuğu üzerinden iletiyi istenmeyen klasörüne taşımanız yeterli olacaktır.

Yandex Üzerinden E-Posta Engelleme

Yandex üzerinden e-posta engellemeniz için yapmanız gereken tek şey, istenmeyen e-postayı açıp Posta kısmının altında yer alan “Abonelikten ayrıl” adlı seçeneğe tıklamaktır.

yandex-mail-istenmeyen-e-posta-engelleme

 

Birbirinden farklı birçok e-posta uygulaması bulunmaktadır. Tüm bu uygulamalar üzerinden istenmeyen e-postalardan kurtulma yöntemleri birbirine benzemektedir. Diğer tüm bu uygulamalara ait istenmeyen e-postaları bu şekilde engelleyebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz