Engelleme Modu Nedir? | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Engelleme Modu Nedir?

Android işletim sistemi telefon ya da diğer akıllı cihazlar da yer alan “Rahatsız etmeyin” ya da eski adıyla “Engelleme Modu” özelliği sayesinde, rahatsız edilmek istemediğiniz an, saat ve günlerde kendinizi bu cihazlardan gelecek bildirimlerden soyutlayabilir ve meşgul olduğunuz işle istediğiniz gibi, hiçbir dikkat dağıtıcı etken olmadan ilgilenebilirsiniz. İsterseniz bu mod sayesinde kendinize zaman ayırabilir ve teknolojinin pençelerinden kendinizi kurtarabilirsiniz. Bu mod sayesinde aşağıda yer alan resimli anlatımda da görebileceğiniz gibi rahatsız edilmeme konusunda birçok ayarlama yapabilir, istisnaları belirleyebilir, ne zaman rahatsız edilip ne zaman edilmeyeceğinizi gününden saatine kadar ayarlayabilirsiniz.

Android Engelleme Modu Nasıl Çalıştırılır?

Android telefonlar üzerinde yer alan Engelleme Modu’nu kullanabilmek adına yapmanız gereken işlemleri anlatmaya geçmeden önce kısaca bir şeyden bahsetmemiz gerekiyor. Android telefonların ya da diğer akıllı cihazların işletim sistemleri henüz güncelleştirmediğiniz için eski bir sürümde kullanıyorsanız bu mod, “Engelleme Modu” olarak karşınıza çıkacaktır. Fakat eğer güneclleştirmeleriniz yapıldıysa ve android işletim sistemi yüklü akıllı cihazlarınızı güncel bir şekilde kullanıyorsanız bu özellik karşınıza “Rahatsız Etmeyin” adıyla çıkacaktır. Bu, telefondan telefona, akıllı cihazlardan akıllı cihazlara değişebilen bir durum olsa da burada anlatılacak işlemler birbirine benzer adımlardan oluşacağı için Engelleme Modu’nu kendi cihazlarınızda da rahatlıkla ve kolay bir şekilde kullanabileceksiniz.

Android akıllı cihazlarda engelleme modunu yani rahatsız etmeyin özelliğini aktif hale getirebilmek için ilk yapmanız gereken şey cihazınızın “Ayarlar” menüsüne girmektir. Beraberinde ise seçenekler arasından “Engelleme Modu”nu seçebilirsiniz. Eğer bu yazıyı göremiyorsanız, “Rahatsız Etmeyin” yazısına bakabilirsiniz. Eğer iki yazıyı da ayarlar menüsünde göremiyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Ekranınızı yukarıdan aşağıya doğru kaydırınız ve en üst kısımda yer alan “Düzenle” seçeneğine basınız. Bu kısımda “Engelleme Modu” ya da “Rahatsız etmeyin” özelliğini göreceksiniz. Bu özelliği üst kısımda yer alan özellikler listesine ekledikten sonra “Rahatsız etmeyin” simgesine basılı tutarsanız aşağıdaki resimde yer alan görüntüyle karşılaşırsınız.

1-1

Bu bölümde “Cihazınızı, seçtiğiniz istisnalar dışında tüm aramaları ve uyarıları sessiz alacak şekilde ayarlayın.” cümlesi yer alır. Bu modu doğrudan aktif hale getirmek istiyorsanız, “Şimdi etkinleştir” seçeneğinin yanındaki simgeyi yana kaydırmak için üzerine tıklamanız yeterli olacaktır. Fakat “Rahatsız Etmeyin” ya da “Engelleme Modu” ayarlarında bir takım değişiklikler yapmak istiyorsanız, biraz da bu yapabileceğiniz şeylerden bahsedelim.

Sırayla gidecek olursak ilk olarak “İstisnalara izin ver” seçeneğine bakmamız gerekecektir. Bu seçeneğe bastığınız taktirde karşınız aşağıda yer alan ayarlar gelecektir.

1-2Bu menüde alarmlar, aramalar, mesajlar seçenekleri yer alıyor. Aramalar ya da mesajlar seçeneklerinden birini ya da ikisini birden aktif hale getirdiğiniz taktirde hemen alt tarafta yer alan “Gelen aramalar ve / veya mesajlar seçeneği de aktif hale gelecektir. Bu seçeneğe dokunarak, “Hepsi, yalnızca favori kişiler ve yalnızca kişiler” seçeneklerinden birini ayarlayabilirsiniz. Diğer taraftan aşağıya doğru devam edecek olursak, “Etkinlikler ve hatırlatmalar” bölümünde, “S Planlayıcı etkinliklerine ve kişisel hatırlatmalar izin verir.” yazısı bulunuyor. Bu seçeneği de aktif hale getirirseniz, bu mod açıkken s planlayıcı yani takvim üzerinden gelecek olan etkinlik ve hatırlatma bildirimlerinden kurtulmuş olursunuz. Alarmlar seçeneği açık olursa, kurduğunuz alarm tarafından rahatsız edilmezsiniz. Aramalar ve mesajlar seçenekleri aktif hale getirildiğinde, gelen aramalar ve / veya mesajlar bölümünde belirlenen seçeneğe göre rahatsız edilirsiniz.

İstisnalar arasında yer alan bir diğer özelliğe gelecek olursak, bu seçeneğin adı “Uygulama bildirimleri”dir.

Uygulama bildirimlerine istisna olarak izin vermek için bunları öncelikli kesintiler olarak ayarlamanız gerekmektedir. Uygulama bildirimine dokunduğunuz taktirde aşağıda yer alan örnek resimdeki gibi bir ekranla karşılaşırsınız.

1-4

Bu aşamada yapacağınız şeylerden ilki sağ üst köşede seçeneğine dokunmaktır. Ardından karşınıza cihazınızda yer alan tüm uygulamalar gelecektir. Bildirim almak istemediğiniz uygulamaları buradan tek tek seçebilme imkanına sahipsiniz.

1-5

Bir diğer uygulama bildirimlerini almama seçeneği ise, her uygulamaya tıklayarak, uygulamaya özel olarak bildirim ayarı belirlemektir. Örneğin bu anlatımda ve yukarıda yer alan resimde görüleceği gibi “Avast Mobile Security” uygulamasının bildirimlerini nasıl engelleyeceğinizi ele aldık. “bildirimleri engelle” seçeneğini aktif hale getirdiğiniz taktirde “öncelik olarak ayarla” seçeneği otomatik olarak pasif hale gelecektir. Öncelik olarak ayarla seçeneği ise, bildirimleri bildirim panelinin en üstünde göstererek bunları “Rahatsız Etme Modu” etkinken izin verilen listesine eklemenizi sağlar.

1-1

“Planlanıyor” bölümünün hemen altında “Planlandığı gibi etkinleştir” bölümü yer almaktadır. Bu seçenek aktif hale getirildiğinde, rahatsız etmeyin yani engelleme modu özelliği planlanan gün ve saatlerde otomatik olarak etkin hale gelecek ya da devre dışı kalacaktır. Bu seçenek aktif hale geldiği zaman aşağıda yer alan diğer özellikleri de manipüle etme şansına erişmiş olursunuz.

Bu seçeneklerden “Gün”e bakacak olursak, rahatsız etmeyin ya da engelleme modu özelliğini hangi günlerde aktif hangi günlerde pasif hale getirebileceğinizi ayarlayabilirsiniz. “Her gün, pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi ve pazar” belirleyebileceğiniz gün ayarlarıdır.

“Başlangıç saati” ve “Bitiş saati” özellikleri sayesinde bu modu hangi saatler arasında etkin hale getirebileceğinizi de belirleme imkanına erişebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz