Facebook Arama Geçmişi Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Facebook Arama Geçmişi Silme

Bir buçuk milyara yakın kullanıcıya sahip olan Facebook, bilseniz de bilmeseniz de her yaptığınız aramanın bir kaydını tutar ve bu kayıtlardan yola çıkarak size özel arama tahminlerinde bulunarak daha iyi bir sonuç vermeye çalışır. Bu arama kayıtlarını hareket dökümleriniz üzerinden görebileceğiniz gibi, ekranın sol üst köşesinde bulunan arama kutucuğuna tıklayınca da son yaptığınız aramaları görebilirsiniz. Söylediğimiz gibi yaptığınız arama kayıtlarını sadece siz görüyor olsanız da bu kayıt listesini silmek için birtakım sebeplere sahip olabilirsiniz. Biz size bu kayıtları nasıl silebileceğinizi anlatacak ve sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Facebook Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Facebook arama geçmişini silmek için yapmanız gereken ilk şey elbette ki Facebook sitesine giriş yapmaktır. Ardından kullanıcı adınız ve parolanızı girdikten sonra hesabınıza giriş yapınız. Hali hazırda hesaba giriş yapmışsanız ya da şimdi giriş yaptıysanız devam edebiliriz.

Facebook anasayfanızın en sağ kısmında bulunan aşağı dönük ok işaretine tıkladıktan sonra seçenekler arasından “Hareketler Dökümü”ne tıklamalısınız.

1

Ardından, Hareketler dökümü sayfasının sol alt bölümünde yer alan, fotoğraflar, beğenmeler ve yorumların hemen altındaki “Daha Fazla” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

2

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra önümüze çok daha fazla seçenek çıkıyor.

Genişleyen bu seçenek listesininin en alt kısmında bulunan “Sorular” ve “Kaydedilenler” yazılarının ortasındanki “Ara” seçeneğine tıklıyoruz.

3

Bu aşamaya geldikten sonra arama geçmiş kaydımızı silebilmemiz için yapabileceğim birden fazla seçenek var.

Bu kısma daha kısa bir yoldan gelmek istiyorsanız ana ekranınızdaki arama kutucuğunun içine tıkladıktan sonra arama kutusunun sağ üst kısmında çıkan “Düzenle” seçeneğine dokunarak bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz.

Dilersek yaptığımız arama kayıtlarını tek tek silebileceğimiz gibi tüm kayıtları tek seferde de silebiliyoruz. Belirli kayıtları silebilmek için yapılan kayıtların zaman çizelgesiyle birlikte verildiği bu listeden, silmek istediğimiz kayda gelip en sağ kısmında bulunan işarete tıklıyor ve açılan tek seçenek ibaresi olan “Sil” seçeneğine tıklıyoruz. Silmek istediğiniz kayıtları bu kadar kolay bir şekilde tek tek silebileceğiniz gibi daha kolay ve zahmetsiz bir yol olan tüm kayıtları tek seferde silme seçeneği de bulunmaktadır. Ara bölümünün en üst sağ kısmında bulunan “Arama Kayıtlarını Sil” seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza “Emin misin?” başlıklı bir pencere gelecektir. Bu pencere, size bir uyarı göstermektedir. Arama geçmişiniz size her yaptığınız aramada daha iyi sonuçlar verilebilmesi için çeşitli analizler neticesinde sonuç vermektedir. Arama kayıtlarınızın silinmesi bu verilerin kaybedilmesine sebep olacaktır. Bundan dolayı da  arama çabalarınız sekteye uğrayabilir. Arama kayıtlarını sadece siz görebildiğiniz için hesabınıza bir başkası girmediği ve hesap şifrenizi bir başkasına vermediğiniz sürece bu konuda herhangi bir şekilde endişe etmenize gerek yoktur. Fakat yine de arama kayıtlarınızı silmeye kararlıysanız, işleminizi tamamlamak için “Arama kayıtlarını sil” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

4

Mobil Tarayıcı Üzerinden Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Mobil tarayıcı üzerinden arama geçmişinizi silmek için, mobil tarayıcınız üzerinden Facebook’a giriş yaptıktan sonra ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan alt alta yatay üç çizgiye tıklamanız ve ardından imlecinizi aşağıya doğru kaydırıp “Yardım ve Ayarlar” bölümüne gelip bu bölümden “Hareketler Dökümü” seçeneğine dokunmanız gerekiyor. Ardından üst kısımda yer alan “Filtrele” seçeneğine dokunmanız ve imlecinizi aşağıya doğru kaydırıp “Ara” seçeneğini bulup bu seçeneğe dokunmalısınız.

Arama kayıtlarını tek tek silmek için, silmek istediğiniz kaydın sağ kısmında bulunan “x” işaretine basmanız dahilinde karşınıza, “Emin misin?” adlı bir soru çıkacaktır. “Remove” yani “Sil” butonuna bastıktan sonra bu kaydı silmişsiniz demektir.

Eğer tüm arama kayıtlarını silmek istiyorsanız, en üst kısımda yer alan “Arama Kayıtlarını Sil” seçeneğine dokunarak, arama kayıtlarını silme bölümüne geçebilir ve “Emin misin?” yazılı soruya “Onayla” butonuna dokunarak cevap verebilirsiniz.

pl5xohnu

Facebook mobil uygulaması üzerinden yapmanız gereken işlemlerde tamamen aynıdır. İster, iPhone, ister iPad isterse Android işletim sistemine sahip bir cihaz kullanın, yapacağınız işlemlerde herhangi bir farklılık bulunmayacaktır.

Bu işlemleri hangi tarayıcı, uygulama, akıllı telefon ya da diğer akıllı cihazlardan yaparsanız yapın bu işlem sizin hesabınız üzerinden yapıldığı için arama kayıtlarınız hesabınıza nereden giriş yaparsanız yapın kalıcı olarak silinecektir. Ayrıca, arama kaydınızın silinmesi, arama önerilerinizin ve size özel arama kolaylıklarının da kaybolacağı anlamına gelmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz