Facebook Arama Geçmişini Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Facebook Arama Geçmişini Silme

Geçtiğimiz günlerde 1.7 milyar kullanıcıyı geçen Facebook, günümüzde en geniş nüfusa sahip olan bir tür sanal ülke haline gelmiştir. Her bir tarayıcı ya da uygulamada olduğu gibi Facebook sitesi de yapmış olduğunuz aramalara göre çeşitli kayıtlar tutar ve bu kayıtlar üzerinden kişiye özel deneyimler sunarak hem bir sonraki aramalarınızı kolaylaştırır hem de size özel reklamlar çıkartmaya başlar. Böylece size hitap eden konulara daha kolay ve kullanışlı bir şekilde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte kimi kişiler arama geçmişlerinin tutulmasından hoşlanmaz ve bu geçmiş kaydını silmek ister. Facebook arama geçmişini silmek için de çeşitli sebepleriniz olabilir. Şimdilik sebeplerinizi bir kenara koyarak Facebook arama geçmişini silme işlemlerinin nasıl yapılacağına göz atacağız.

Facebook Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Facebook Arama Geçmişini Silme işlemlerini gerçekleştirebilmek için ilk olarak Facebook sitesine yada uygulamasına giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Hali hazırda giriş yapmadıysanız kullanıcı adı ve şifrenizle birlikte giriş yapmalısınız. Tarayıcı üzerinden Facebook Arama Geçmişini Silme işlemlerini yapabilmek adına siteye giriş yaptıktan sonra ana sayfanın en sağ kısmında yer alan ve aşağıya doğru dönük bir şekilde duran ok işaretine tıklamanız ve bu bölümde çıkan seçenekler üzerinden “Hareketler Dökümü” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

1

Bununla birlikte karşınıza gelen sayfanın sol alt bölümünde yer alan ve fotoğraflar, beğenmeler ve yorumlar gibi seçeneklerin altında yer alan “Daha Fazla” seçeneğine tıklamalısınız. Böylece karşınıza daha fazla seçenek gelecektir. Genişlemiş olan seçenek tercihler arasından listenin en alt bölümünde yer alan “ara” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

3

Bu bölüme daha hızlı bir şekilde gelmek için yapmanız gereken şey ise Facebook Arama kutucuğunda yer alan ve bu kutucuğa tıkladıktan sonra sağ üst köşede beliren “Düzenle” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Bu aşamadan sonra Facebook Arama Geçmişini Silme işlemlerini gerçekleştirmek için elinizde birkaç seçenek bulunuyor.

İlk olarak Facebook Arama Geçmişini Silme işlemlerini tek tek mi yapacağınızı yoksa tüm kayıtları tek seferde mi sileceğinize karar vermelisiniz. Belirli kayıtları tek tek silmek istiyorsanız yapılan kayıtların zaman çizelgesi ile birlikte verildiği bu bölüm üzerinden silmek istediğiniz kayıt ya da kayıtların en sağ kısmında yer alan işarete tıklamanız ve açılan tek seçenek olan “sil” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Böylece tek tek silme işlemini istediğiniz kayıt üzerinden yapmanız mümkündür.

Fakat bu oldukça zahmetli bir yol olduğu için daha kolay ve yorucu olmayan bir yol olan tüm kayıtları tek seferde silebileceğiniz bir yoldan bahsedelim. Ara bölümünün sağ üst köşesinde yer alan “Arama Kayıtlarını Sil” seçeneğine tıkladığınız taktirde karşınıza “Emin misin?” şeklinde bir uyarı gelecektir. Bu bölüm üzerinde yapılan uyarıya göre arama kayıtlarını sadece sizin görebileceğiniz ve bu kayıtların kullanıcılara daha iyi sonuçlar vermek üzere kullandığına dair bir uyarı yer alıyor. Facebook arama geçmişini silme işlemlerini gerçekleştirdiğiniz taktirde arama işlemleriniz biraz daha yavaşlayacaktır. Fakat yine de silmek istiyorsanız “Arama kayıtlarını sil” seçeneğine basmanız yeterli olacaktır.

4

Mobil Tarayıcı Üzerinden Facebook Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Mobil tarayıcı üzerinden Facebook sitesine giriş yaptıktan sonra ilk yapmanız gereken şey ekranın sağ üst köşesinde yer alan alt alta üç yatay çizgiye tıklamaktır. Ardından imlecinizi aşağıya doğru kaydırmalı ve “Yardım ve Ayarlar” bölümüne gelmelisiniz. Bu bölümde yer alan “Hareketler Dökümü” seçeneğine tıkladığınız taktirde Facebook arama geçmişini silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. bunun için üst kısımda yer alan “Filtrele” seçeneğini kullanabilir ve imlecinizi aşağıya doğru kaydırarak “Ara” seçeneği üzerinden silmek istediğiniz kayıtları tek tek aratarak silebilirsiniz. Bunun için arama kaydının karşısında yer alan “x” işaretine dokunmanız yeterli olacaktır. Bu sırada karşınıza gelecek olan “Emin misin?” adlı uyarıya “sil” seçeneğine basarak yanıt vermeniz ise yeterli olacaktır.

pl5xohnu

Tüm arma kayıtlarını silmek için ise en üst bölümde yer alan “Arama Kayıtlarını Sil” seçeneğine dokunmalısnıız. Böylece karşınıza “Arama Kayıtlarını Sil” bölümü altında küçük bir pencere gelecektir. “Emin misin?” adlı uyarı ise yine benzer bir uyarıyı içermektedir. “Onayla” butonuna basarak Facebook Arama Geçmişini Silme işlemlerini mobil tarayıcı üzerinden gerçekleştirmiş olursunuz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz