Facebook Arkadaş Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Facebook Arkadaş Silme

Facebook’ta gerçek hayattan edindiğinizi arkadaşlarınızla birlikte, tanımadığınız kişiler tarafından da arkadaşlık istekleri alabilirsiniz. Kimi zaman siz de tanımadığınız birine arkadaşlık isteği gönderiyor olabilirsiniz. Bunda herhangi bir sorun yoktur. Gittiğiniz okullardan, katıldığınız aktivitelerden, bulunduğunuz etkinliklerden ya da diğer şekillerle birlikte edindiğiniz arkadaşlıklarınızı Facebook üzerinden pekiştirerek, arkadaşlarınızın o an ne yaptığını, onların nelerden hoşlandığını, hangi etkinliğe katılacağını vb. şeyleri görebilirsiniz ve tam da bu yüzden arkadaş eklemelerinde bulunursunuz. Fakat bazen bu arkadaşlıklar istendiği gibi gitmez ve silmek isteyebilirsiniz. Kısa ya da uzun süreli arkadaşlıklarınız sona ermiş olabilir ve bu sebeple bu arkadaşlarınızı hesabınızdan silmek isteyebilirsiniz. Daha önce tanımadığınız biri sizi eklemiştir ve ister istemez bu arkadaşlık isteğini kabul etmişsinizdir fakat zaman geçtikçe bu kişiyi artık arkadaşlarınız arasında görmek istememeye başlamışsınızdır. Tanımadığınız bu kişilerin niyeti kötü olabilir, size çeşitli tacizlerde bulunabilir ve istememenize rağmen ısrarla size mesaj gönderiyor olabilirler. Arkadaşlarınızı silmek için elinizde birçok sebep bulunabilir.

Facebook Arkadaş Silmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir kişiyi arkadaş listenizden çıkardığınız zaman bu kişiye bildirim gitmeyeceği için bu konuda içiniz rahat olabilir.

Eğer bu kişi size rahatsız edici mesajlar göndererek, sizi taciz ediyorsa dilediğiniz taktirde bu kişiyi engelleme imkanınız da bulunmaktadır.

Bir kişiyi arkadaşlarınız arasından çıkardığınız zaman, bu kişinin de arkadaş listesinden çıkarılırsınız. Bu kişiyle yeniden arkadaş olabilmek için o kişiyi yeniden arkadaş olarak eklemeniz gerekir.

Arkadaşlıktan çıkardığınız kişinin profili, fotoğrafları, paylaşımları, beğendikleri ve takip ettikleri herkese açık olmadığı sürece bu kişinin bu konulardaki aktivitelerini hiçbir şekilde göremezsiniz.

Facebooktan Arkadaş Nasıl Silinir?

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra arkadaşlıktan çıkarmak istediğiniz kişinin profiline giriniz ve “Arkadaşsınız” yazan kısmın üzerine geldikten ya da bu seçeneğin üzerine tıkladıktan sonra en altta bulunan seçenek olan “Arkadaşlarımdan Çıkar” seçeneğine tıklayınız.

Böylece bu kişiyi arkadaş listenizden çıkarmış olursunuz. Eğer bu kişiyi takip etmekten vazgeçmek istiyorsanız, “Arkadaşsınız” yazısının yanında bulunan “Takip” seçeneğini de kapatabilirsiniz.

facebookta-arkadasliktan-cikarma-1

Bir kişiyi mobil tarayıcınız üzerinden arkadaşlıktan çıkarmak istiyorsanız da yapılacak işlemler tamamen aynıdır.

Silmek istediğiniz kişinin profiline girdikten sonra “Arkadaşlar menüsüne tıklayıp “Arkadaşlarımdan Çıkar” seçeneğine bastıktan sonra onay işlemini yaparak bu kişiyi arkadaşlarınızdan çıkarabilirsiniz.

sil

Facebook Kişi Engelleme

Eğer arkadaşlıktan çıkardığınız kişiler sizi rahatsız ediyor ve arkadaşlık isteği yollamaya devam ederek, gelen kutunuzu doldurmaya devam ediyorsa bunu durdurabilmek için yapabileceğiniz bir iki şey bulunuyor. Öncelikle bir kişiyi engellemek için ne yapmanız gerektiğinden bahsedelim.

Herhangi bir kişiyi engellemek için yapmanız gereken şey, Facebook sitesinde bulunduğunuz herhangi bir sayfanın sağ üst kısmında yer alan kilit işareti simgesine tıklayınız. Bu sembol şu şekilde gözükecektir. 

Ardından “Birinin beni rahatsız etmesini nasıl durdururum? seçeneğine tıklayınız.

Beraberinde engellemek istediğiniz kişinin adını ya da Facebook üzerinden hesabına kayıtlı olan e posta adresini girdikten sonra “Engelle” seçeneğine tıklayınız.

engel

Birisini engellediğiniz zaman bu kişi, engellendiğine dair herhangi bir bildirim almayacaktır. Dilerseniz engellediğiniz kullanıcıları görebilmek için “Engellenen Tüm Kullanıcıları Gör” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bu kişi ya da kişilerin engelini kaldırmak istiyorsanız, isimlerinin karşısında yer alan “Engellemeyi Kaldır” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Eğer bu yöntemle engellemek istediğiniz kişiyi bulamıyorsanız, kişinin profiline gittikten sonra sağ üst kısımda yer alan yan yana üç nokta sembolüne tıkladıktan sonra çıkan seçenekler arasından “Engelle” butonuna basabilirsiniz. Dilerseniz bu kişiyi “Şikayet Et” seçeneğiyle de şikayet edebilirsiniz. Bu seçeneğe tıkladığınız taktirde “Ne Olduğunu Anlamamıza Yardımcı ol” adlı bir bildiri penceresi gelecektir. “Bununla ilgili ne yapmak istiyorsun?” sorusu altında yer alan üç seçenekten birini seçerek, bu kişinin paylaştığı bir paylaşımı ya da doğrudan bu kişiyi şikayet edebileceğiniz gibi bu kişiye yardım etmek istiyorum seçeneğini de tercih edebilirsiniz.

Eğer bu kişileri engellemek istemiyorsanız, Tüm Facebook sayfalarının sağ üst köşesinde yer alan aşağı dönük ok tuşuna tıkladıktan sonra “Ayarlar” seçeneğine tıklayıp sol sütunda yer alan “Gizlilik” seçeneğine tıklayınız. “Sana kimler arkadaşlık isteği göderebilir?” bölümünün yanında yer alan “Düzenle” butonuna tıkladıktans onra açılan menü üzerinden bir hedef kitle seçebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz