Facebook Bildirim Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Facebook Bildirim Silme

Facebook kullanan kişi sayısı oldukça fazla olduğu için kullanıcıların birçok arkadaşı bulunmaktadır. Kullanıcıların artması ile birlikte gelen bildirim sayısı da artmaktadır. Bu bildirimler örneğin oyunlara ait olabilir. Bildiğiniz üzere Facebook üzerinde yer alan oyunları oynayan birçok kişi bulunmaktadır. Bu oyunlar, Facebook’a üye olan kişi sayısını arttıran etmenlerden de sadece biridir. İşte bu oyunlarda can hakları, oyun davetiyeleri, oyun içi çeşitli istekler ve daha bir sürü şeye dair bir çok bildirim gün içerisinde birçok kişiden gönderilmektedir. Sadece bir kişi ya da bir oyun üzerinden oyun bildirimleri gelse kişiler bu bildirimlerden o kadar da rahatsız olmayacaktır. Fakat gerek oynadığı gerekse -ki bunun sayısı genellikle çok daha fazladır- oynamadığı birçok oyunla alakalı olarak bildirim alan kişiler bu tip konulardan da muzdarip olmaktadır. Bildirimler sadece oyunlarla biten şeyler değildir. Örneğin zaman tünelinize birinin yazması, paylaştığınız bir içeriğe gelen yorum, gönderdiğiniz bir mesaja gelen yanıt, attığını yorumun beğenilmesi, paylaşılan fotoğraf ya da videonun beğenilmesi ya da bu tür şeylere yorumlar yapılması, sayfa istekleri, grup bildirimleri, grup paylaşımları, takip edilen kişilerin yaptığı paylaşımlar, kabul edilen arkadaşlık istekleri, yaklaşan etkinlik bildirimleri, yaklaşan doğum günü bildirimleri ve bildirime dair birçok şey genellikle arama kutusunun sol yanında yer alan bildirim sekmesinde birikmekte ve hem yer hem de göz kirliliği oluşturmaktadır.

İşte tüm bu bildirim çeşitlerinin birikmesinden rahatsız olan kişilerin Facebook bildirim silme özelliğinden yararlanarak muzdarip oldukları problemlerden kurtulmaları aslında oldukça kolaydır.

Facebook Bildirim Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Facebook bildirim silme işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle bildirimleri silmek istediğiniz Facebook hesabına kullanıcı adınız ve şifrenizle birlikte giriş yapmanız gerekiyor.

Ardından Facebook üzerinde yer aldığınız herhangi bir sayfa içerisinden ekranın sağ üst köşesinde yer alan dünya simgeli bildirim menüsünü açmalısınız.

Dünya sembollü bildirim ekranını açtıktan sonra yapmanız gereken şey “Tüm Bildirimleri Gör” seçeneğine tıklamaktır.

Ardından açılan sayfa üzerinde yer alan bildirimlerin hemen sağ tarafında yer alan yan yana üç nokta sembolüne tıkladıktan sonra “Bu bildirimi gizle” seçeneğine basabilirsiniz. Bunu yaptığınız taktirde bu bildirim, bildirim menünüzden silinecektir. Hangi konu üzerinde bildirim gizlemesi yaparsanız yapın ardından size iki seçenek verilecektir. “Geri Al” seçeneğine basarak gizlediğiniz bildirimin yeniden görünür olmasını sağlayabilir, isterseniz de diğer seçeneği kullanarak bu konuyla alakaları olarak tüm bildirimlerin alımını kapatabilirsiniz. Örneğin “Arkadaşlarının doğum günleri hakkında bildirimleri kapat.” seçeneğini seçtiğiniz taktirde bir daha hiçbir arkadaşının doğum günü hakkında bildirim almazsın. Aynı şekilde bu işlemleri, sayfa, grup, oyun, uygulama ve daha birçok şey için yapabilmektesiniz.

bildirim

Bildirim silme işlemlerinin ikinci bir versiyonu daha vardır. Facebook bildirim silme işlemleri için daha kesin ve toplu bir yol olan bu bildirim silme ya da bildirim gizleme yöntemini anlatmaya geçelim. Öncelikle dünya şeklindeki bildirim menüsünü açmalısınız. Ardından bu menünün sağ üst köşesinde yer alan “Ayarlar” seçeneğine tıklamalısınız.

Ya da bir diğer yol üzerinden aynı sonuca varmak için, dünya şeklindeki bildirim menüsünü açtıktan sonra “Tümünü Gör” diyebilir ve beraberinde sağ üst köşede yer alan “Bildirim Ayarları” bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Yine bir başka şekilde bildirim ayarlarına ulaşabilmek için yapmanız gereken şey, herhangi bir Facebook sayfasında sağ üst köşede yer alan aşağı dönük ok sembolüne tıkladıktan sonra “Ayarlar” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından sol menüde yer alan “Bildirimler” seçeneğine tıkladığınız taktirde yine bildirim ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Her üç yolla da ulaşacağınız yer aşağıdaki resimde olduğu gibidir.

ayarlar

“Bildirimler” menüsüne ulaştığınızda “Facebook üzerinde” , “E posta” , “Mobil”  ve “Kısa Mesaj” gibi dört farklı menüye ulaşırsınız. Bu kısım üzerinden bildirim ayarlarınızı tek tek kapatabilirsiniz. Bunu yapmak için örneğin yukarıda yer alan seçenekler üzerinden gidecek olursak; “Neler Hakkında Bildirim Alacaksın” kısmında yer alan, “Seninle ilgili hareketler, doğum günleri, tarihte bugün, yakın arkadaşların hareketleri, etiketler, yönettiğin sayfalar, grup hareketleri , uygulama istekleri ve hareketleri, canlı videolar” seçeneklerden almak istemediğiniz bildirimleri “Açık” halden “Kapalı” hale getirerek bildirim almayı engelleyebilirsiniz.

Örneğin yukarıdaki resimde yer alan ayarlara göre, kişi doğum günleri hakkında bildirim almaktadır. Tarihte bugün olan şeyler hakkında bildirimleri kapalıdır. Biri canlı yayın yaptığı zaman bildirim alacaktır.

Yan tarafında “Düzenle” şeklinde bir seçenek bulunan ayarlara gelecek olursak, örneğin “Uygulama istekleri ve hareketleri” bölümünün yanında yer alan bu seçeneğe tıkladığınız zaman karşınıza aşağıdaki gibi bir bildirim ayar ekranı gelecektir.

uygulama

Bu kısımdan uygulama istekleri ya da hareketleri almak istemediğiniz uygulamaların yanında yer alan “Açık” seçeneğini “Kapalı” hale getirerek bildirim ayarlarını kapatabilirsiniz. Bu şekilde bir daha bildirim silmek zorunda kalmazsınız.

Örneğin “Canlı Videolar” bölümünün karşısında yer alan seçeneği, “Öneriler Kapalı” ya da “Tümü Kapalı” şeklinde değiştirebilirsiniz.

Her bildirim ayarının kendine göre farklı özellikleri bulunsa da istediğiniz şekilde bildirim almayı kapatabilirsiniz.

Yine aynı şekilde aşağıda yer alan e posta bildirim ayarlarını kapatabilir, mobil bildirimlerini almaktan vazgeçebilir ve kısa mesaj bildirim ayarlarını düzenleyerek bildirim almaktan kurtulabilirsiniz. Bu sayede bir daha size gelen bildirimleri ne görmek ne de silmek zorunda kalırsınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. besu dedi ki:

    Sildiğimiz bildirimleri nasıl geri alıyoruz peki ?

Yorum Yaz