Facebook Canlı Yayın | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Facebook Canlı Yayın

Öncelikle Youtube tarafından getirilen canlı yayın özelliği, hemen ardından Facebook tarafından da kullanıcılara sunulmuştur. Günümüzde teknolojinin geldiği son duruma bakacak olursak birçok sosyal paylaşım ağı bulunmaktadır. İnsanlar bir sebeple yaptıklarını diğer insanlara göstermek ve paylaştıkları aracılığıyla onaylanmak isterler. Bu sebeple de yazdıkları ya da okudukları şeyleri, çektikleri fotoğrafları, kaydettikleri çeşitli görüntüleri paylaşmak isterler. Kimi zaman kendilerini, kimi zaman ise yaptıkları şeylerin görüntüsünü alarak, arkadaşları ya da takipçileri ile paylaşırlar.

Paylaşma özelliğinin bir sonraki aşaması olan Canlı Yayın özelliği sayesinde takipçileriniz, hayranlarınız ya da sadece arkadaşlarınızla birlikte anlık olarak iletişime geçme imkanı bulursunuz. Bu imkan sayesinde anlık paylaşımları seri görüntüler sayesinde yapabilir ve canlı yayınınızın ardından yayını kaçıranlar için yayınınızın videosunu da yine sizi seven ve takip eden kişilerle paylaşabilirsiniz.

Facebook sosyal paylaşım devi, bu özelliğini IOS işletim sistemi yüklü akıllı telefon ya da diğer akıllı cihazlarla birlikte, Android işletim sistemi yüklü akıllı telefon ya da diğer akıllı cihazlara getirmiştir.

Android, iPad ve iPhone akıllı cihazlarına sahipseniz, Facebook canlı yayın özelliğini kullanabilir ve arkadaşlarınız, takipçileriniz, hayranlarınız ve diğer birçok kişiyle anlık olarak iletişime geçebilirsiniz.

Bu anlatımla birlikte canlı yayın hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacak ve canlı yayının püf noktalarından bahsedeceğiz.

Facebook canlı yayın özelliği yeni yeni ortaya çıkan bir özellik olduğu için henüz ilk adımlarını atmakta olsa da zaman geçtikçe kendisini güçlendirecek ve yeni özellikler katarak Facebook kullanıcılarına çok daha güzel bir canlı yayın sunma fırsatını getirecektir. Şimdilik Facebook canlı yayın hakkında bilmeniz gereken her şey aşağıda yer alan resimli anlatımda yer almaktadır.

Facebook Canlı Yayın Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Facebook canlı yayın yapmak isteyen kişilerin yapması gereken şeyleri anlatmaya geçelim. İlk olarak yapmanız gereken şey IOS işletim sistemi yüklü telefon ya da akıllı cihazlarınız ya da Android işletim sistemi yüklü telefon ya da akıllı cihazlarınız üzerinden Facebook uygulamasını açmak ve beraberinde uygulama eğer giriş yapılmış bir şekilde açılmadıysa kullanıcı adı ya da e posta adresiyle birlikte şifrenizi girmek ve hesabınıza erişim sağlamaktır. Ardından yapmanız gereken şey profil sayfanıza gitmektir. Profil sayfanıza gittiğiniz taktirde durum güncellemesi çubuğuna dokunmanız gerekiyor. Durum güncellemesi çubuğuna dokunmanızın ardından aşağıda yer alan resimde de görebileceğiniz gibi çeşitli seçeneklerle karşılaşacaksınız ve bu seçeneklerin arasında canlı yayın özelliğini göreceksiniz. 1

“Canlı Yayına Geç” yazısına tıkladığınız taktirde “Canlı videon için açıklama yaz…” bölümünden canlı yayınınız için bir açıklama yazma imkanına erişirsiniz. Ayrıca profil adınız ve soyadınızın hemen altında, “herkese açık, arkadaşlar ve sadece ben” adlı özellikler bulunmaktadır. Bunun haricinden “Daha Fazla” seçeneğine tıkladığınız taktirde, okuduğunuz üniversite, kaldığınız il ya da ilçe gibi seçenekleri ayarlayarak canlı yayınınızı kiminle paylaşabileceğinizi seçebilirsiniz. Bunun yanında isterseniz arkadaş çevrenizden belirli kişilerin canlı yayınınızı izlemesini de engelleyebilirsiniz. Ayrıca ekranın sağ üst köşesinde yer alan sembol sayesinde isterseniz ön kamera ve arka kamera arasında gidiş gelişler yapabilirsiniz.

Açıklama yapsanız da yapmasanız da bu bölümü geçebilirsiniz. Gerektiği taktirde Facebook’un kamera ve mikrofon ayarlarınıza erişebilmesini sağlamak adına gerekli izinleri verin. Bu tip erişim izinleri tek seferlik sorulardan oluşmakta olduğu için bu erişim izin penceleriyle bir daha karşılaşmazsınız. Ancak Facebook ayarlar bölümünüzden kamera ve mikrofonunuzu hesabınıza tanımlamaktan vazgeçtiğiniz taktirde canlı yayın yapma esnasında aynı erişim izinleriyle tekrar karşılaşabilirsiniz.

2“Continue” yani “Devam Et” seçeneğine basarak işleminize devam edebilirsiniz. Devam et düğmesine dokunduktan sonra hemen yayın yapmaya geçmeyeceksiniz. Bu nedenle henüz endişelenmenize gerek yok. Yine de bu kimi zaman kimi hesaplarda daha önce yapılan hareketler ve seçilen ayarlar sebebiyle farklılık gösterebilmekte olduğu için, yayınınızı “Sadece Ben” özelliğine getirerek, canlı yayın sırasında ortaya çıkabilecek aksaklıkları da giderebilirsiniz. Canlı yayına tamamen hakim olduktan sonra istediğiniz kişi ya da kişilerle, istediğiniz ayarlarla canlı yayın yapabilirsiniz. Yukarıda yer alan devam et butonu sadece canlı yayın özelliğini kullanmak için bu seçeneğe ilk defa tıklamanız dahilinde ortaya çıkacaktır. Bu seçeneğe bir defa tıkladığınız taktirde, durum çubuğunuzda yer alan “Canlı Yayına Geç” yazısının hemen sağ tarafında yer alan kırmızı renkli “Yeni” yazısı da ortadan kalkacağı için, yukarıdaki gibi bir pencereyle karşılaşmazsınız.

Buraya kadar anlatmış olduğumuz ayarları düzenledikten sonra ekranın sağ alt kısmında yer alan “Canlı Yayına Geç” seçeneğine tıkladınız zaman, canlı yayına geçme ekranı gözlerinizin önüne gelecektir. 3, 2 ve 1 geri sayımından sonra canlı yayına geçmiş olursunuz. Ekranın sol üst köşesinde yer alan parıldayan kalem sembolüne bastığınız zaman, karşınıza iki seçenek gelecektir. Bu seçeneklerden ilki “filtreler” seçeneğidir. Filtreler seçeneği sayesinde, pop, classical, country, funk ve acid filtrelerinden birini kullanabilir ve görüntü ekranınızın ne tür bir havada olacağını belirleyebilirsiniz.

3g86wyie

Diğer bir seçenek olan renkler ise, toplamda 11 renkten oluşmaktadır. Bu renklerden aynı anda en fazla bir tane seçebilirsiniz. Renkleri seçip ekrana dokunduğunuz zaman, ekranı çizmeye başlarsınız. İstediğiniz renkle birlikte ekranı çizmeye başlayabilirsiniz. Yanlış ya da istemediğiniz bir çizim yaptığınız taktirde “Geri Al” seçeneğini kullanabilir ya da çizdiğiniz her şeyi silmek için “Temizle” özelliğini kullanabilirsiniz.

Facebook canlı yayına geçtiğiniz zaman, telefonu ister yatay, isterse dikey tutun, canlı yayın ekranınız telefonunuzda kare şeklinde gözükecektir. Kare canlı yayın ekranının hemen altında ise yorumlar bölümü yer almaktadır.

Ekranın sol alt kısmında yer alan arkadaş sembolüne dokunarak, facebook canlı yayına istediğiniz arkadaşınızı davet edebilirsiniz. Bu seçeneğe dokunduğunuz zaman “Arkadaşlarını Davet Et” adında bir bölüm ekrana gelecektir. Bu ekranda yer alan arama çubuğu üzerinden facebook canlı yayını izlemesi için davet etmek istediğiniz bir arkadaşınızı aratabilir ya da önerilenler bölümünden bir arkadaşınızı işaretledikten sonra sağ alt kısımda çıkacak olan sağa dönük ok işaretine basarak bu arkadaşınızı facebook canlı yayına davet edebilirsiniz.

Arkadaş ekleme seçeneğinin hemen yanında yer alan mesaj sembolüne tıkladığınız zaman, facebook canlı yayınınız hakkında atılan yorumlara cevap gönderebilir ya da doğrudan ilk yorumu kendiniz de atabilirsiniz.

Ekranın en üst ve orta kısmında, canlı yayınınızın bağlantı kalitesini gösteren bir yazıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca kırmızı arka planlı beyaz renkle yazılmış “Canlı” yazısına dokunduğunuz zaman, ne kadar süredir yayında olduğunuzu da “Canlı” yazısının yanında çıkacak olan süre sayesinde görebilirsiniz. Facebook canlı yayın kaliteniz zayıfladığı taktirde “Canlı” yazısının hemen altında “Bağlantınız Zayıf” diye bir bildirim yazısı çıkacaktır. Bu yazının çıkma sebebi yüksek bir ihtimal ile internetinizden kaynaklanan bir şeydir. Canlı yayınınızın kaliteli bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız, internet üzerinden yaptığınız işlemlere son vermeli, eğer wi fi kullanıyorsanız, aynı internet dağıtıcısına bağlı olan ve akıllı cihaz kullanan diğer kişilerin de interneti kullanmamaları gerektiğini söylemelisiniz. İnternetinizin kalitesine ve hızına göre canlı yayın kaliteniz de değişim gösterecektir.

Yayınınızı sonlandırmak istediğiniz taktirde sağ alt kısımda yer alan “Bitir” seçeneğine dokunabilir ve facebook canlı yayınınıza son verebilirsiniz. “Bitir” seçeneğine bastığınız taktirde herhangi bir uyanı ekranı gelmeden karşınıza “Canlı yayınınız sona eriyor” yazılı bir bildirim ekranı gelecektir. Eğer hızlı davranırsanız, “İptal” seçeneğine basarak facebook canlı yayınınızı yayınlamaya devam edebilirsiniz.

Fakat facebook canlı yayınınız sonanlandıysa, karşınıza “Videonun tekrar oynatımını paylaş” seçeneği gelecektir. İstediğiniz taktirde bu videoyu belirlediğiniz kişiler, arkadaşlarınız ya da herkesle paylaşabilir, isterseniz ise bu yayın görüntülerini sadece kendinize özel olarak paylaşabilirsiniz. Ayrıca yapabileceğiniz bir diğer şey facebook canlı yayını “Sil” seçeneğini kullanarak silmektir.

Ayrıca facebook canlı yayınınızı paylaştıktan sonra da silebilir ya da açıklama, tarih gibi özellikleri de değiştirebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz