Facebook Engelleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Facebook Engelleme

Facebook birçok kişi tarafından kullanılmakta olan bir tür sosyal paylaşım sitesidir. Esasında bu kadar çok kişinin ilgisini çekmesinin sebebi herkesi ortak paydada toplayabilecek türden bir içeriğe sahip olmasıdır. Birçok farklı kişi Facebook’u sahip olduğu zengin konu içeriği ve etkin interaktif arayüzü sebebiyle kullanmaktadır. Aslına bakılırsa bazı kişilerin Facebook üzerinde birden fazla hesabı bulunur. Kimi zaman bunun sebepleri masum da olsa kimi zaman bu tür şeyler başa bela olabilir. Esasında Facebook engelleme işlemlerinin başında da bu tür başa bela olan sebepler yatmaktadır. Facebook üzerinden kimi zaman tanıdığımız kimi zamansa tanımadığınız kişileri engelleriz. Tanımadığımız kişiler bizi rahatsız eden, yapmamasını ikaz etsek dahi rahatsız etmeye devam eden kötü niyetli kişilerden oluşur. Bu nedenle de bu kişiler ile olan alakamızı kesmek isteriz. Bir diğer yandan tanıdığımız kişiler eskiden bize yakın olan fakat çeşitli sebeplerden dolayı artık yakın olmak istemediğimiz kişilerden oluşabilir. Her ne sebeple olursa olsun Facebook engelleme işlemleri hakkında bilmeniz gereken her şeye bu yazıda değinmeye çalışacağız.

Facebook Kişi Engelleme

Facebook üzerinden bir kişiyi engellemek istiyorsanız bunun için yapmanız gereken şey herhangi bir Facebook sayfasının üst bölümünde yer alan arama kutucuğuna gelmeli ve engellemek istediğiniz kişinin adını ve soyadını yazmalısınız. Bununla birlikte bu kişi sizi mesaj gibi yollarla rahatsız ediyorsa doğrudan profiline tıklayarak da bu kişinin profil sayfasına gidebilirsiniz. Profil sayfasına gittiğiniz bir kişinin profilinin sağ üst köşesinde yer alan yan yana üç noktaya tıkladığınız takdirde karşınıza aşağıdaki gibi bir görsel gelir.

engel

Görsel üzerinde de görebileceğiniz gibi “Engelle” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Bu seçeneğe bastığınız takdirde ise karşınıza “Engellemeyi Onayla” başlığı altında bir ekran gelecektir. Bu bildirimin sağ alt köşesinde yer alan “Onayla” seçeneğine basarak Facebook engelleme işlemlerinizi sonlandırabilirsiniz.

Elbette günümüzde Facebook’a bağlanmak için kullanılan tek yol internet tarayıcıları değil. Bunun için mobil cihazlar ve mobil uygulamaların da kullanıldığı oluyor. Gelin şimdi size diğer araçlar ile Facebook engelleme işlemlerini anlatalım.

Klasik cep telefonu kullanan kişilerin Facebook engelleme işlemlerini gerçekleştirmek için yapması gereken şey herhangi bir Facebook sayfasının en altında yer alan “Ayarlar ve Gizlilik” seçeğine tıklamak ve ardından “Engelleme” seçeneğine basmaktır. Bu bölüme engellemek istediğiniz kişinin adını ve soyadını ya da e posta adresini yazdıktan sonra engellemek istediğiniz kişiyi bulduğunuz takdirde “Engelle” seçeneğine tıklayarak Facebook kişi engelleme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Karşınıza bir uyarı penceresi geldiği takdirde onaylamanız yeterli olacaktır.

Mobil tarayıcı üzerinden Facebook kişi engelleme işlemi için mobil tarayıcı üzerinden Facebook’a girdikten sonra ekranın sol üst köşesinde yer alan alt alta üç çizgiye dokunmalı ve aşağıya doğru inerek önce “Hesap Ayarları”nı ardından da “Engelleme”yi seçmelisiniz. Son olarak da engelleme istediğiniz kişinin adını yazmalı ve “Engelle” seçeneğine dokunmalısınız. Bununla birlikte engellemek istediğiniz kişinin profiline gittikten sonra yan yana üç noktaya dokunup “Engelle” seçeneğine basmanız ve uyarı penceresini onaylamanız yeterli olacaktır.

Android mobil uygulaması üzerinden bir kişiyi engellemek için mobile ekran üzerinden alt alta üç çizgiye basmalı ve ardından aşağı doğru inerek “Ayarlar” seçeneğine dokunmalısınız. Bu bölümde yer alan “Engelleme” seçeneğine dokunduktan sonra ise engellemek istediğiniz kişinin adını girmeli ve “Engelle” seçeneğine basmalısınız. Bununla birlikte arama seçeneğini kullanrak da bir kişinin profiline gidip bu kişiyi engellemeniz mümkündür.

Iphone, Ipad ve Facebook Lite uygulamalarını kullanarak da benzer şekilde bir yol izleyerek Facebook engelleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook Mesaj Engelleme

Facebook’ta bir kişiden gelen mesajları engelleme istiyorsanız o kişiyle olan konuşmanızı açmalı ve sohbet kutusunun sağ üst köşesinde yer alan çark simgesine dokunduktan sonra “Mesajları Engelle” seçeneğine iki defa basmanız gerekir. Bu işlemleri klasik cep telefonu, Iphone, Android ve Ipad mobil uygulamaları ya da mobil site üzerinden de benzer şekillerde yapabilirsiniz.

Facebook mesaj engelleme işlemlerini gerçekleştiren kişiler ile engellenen kişi arasında herhangi bir şekilde iletişim kurulması mümkün olmayacaktır. Bununla birlikte bu engelli olan bir kişiyle herhangi bir grup içinde dahil olacaksanız, bu konuşmaya girmeden önce bir bildirim alırsınız. Engellemiş olduğunuz bir kişinin yer aldığı bir gruba dahil olmayı kabul ettiğiniz takdirde bu kişinin grup içinde yazdığı mesajları görebileceğiniz gibi bu kişi de sizin yazdığınız mesajları görebilecektir.

Facebook’ta Birini Engellersem Ne Olur?

Facebook engelleme işlemleriniz gerçekleştirdiğiniz takdirde engellemiş olduğunuz kişi profilinizde paylaşmış olduğunuz şeyleri göremeyecek, sizi herhangi bir fotoğrafta, yorumda ya da gönderide etiketleyemeyecek, sizinle herhangi bir yolu kullanarak konuşma başlatamayacak, sizi arkadaş olarak ekleyemeyecek ve sizi herhangi bir grup, sayfa ya da etkinliğe davet edemeyecektir.

Bununla birlikte yukarıda yer alan yolları takip ederek bir kişinin engelini kaldırdığınız takdirde o kişiyle doğrudan arkadaşlığınız geri gelmez. Bunun için o kişiyi tekrar arkadaş olarak eklemeniz gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz