Facebook Giriş Yap | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Facebook Giriş Yap

Facebook, insanların diğer insanlarla iletişim kurabilmesini ve bilgi alışverişinde bulunabilmesini sağlayan ve bunu amaçlamakta olan bir sosyal paylaşım devidir. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Ünversitesi’nde okuyan Mark Zuckerberg adlı öğrenci tarafından öncelik olarak Harvard öğrencileri için kurulmuş olup daha sonra Boston civarında yer alan tüm okulları da içine aldıktan sonra iki aylık bir süre içinde Ivy Ligi okullarının tamamını kapsamayı başarmıştır. Beraberinde geçen bir senenin ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan tüm okullar Facebook kullanmaya başlamıştı. Üyeler ilk olarak okula ait (yani .edu, .ac.uk, vb. ) e posta adresleriyle üye olabilmekteydi. Daha sonrasında ise bu topluluklara liseler ve büyük şirketler de katıldı.

11 Eylül 2006 tarihinden sonra ise Facebook tüm e posta adreslerine açılmış, ve ardından yaş konusunda belli sınırlar ve kısıtlamalar getirmişti. Facebook bugünlerde, dünyanın en fazla ziyaret alan sitelerinden biri olup, sosyal medya devi olarak bilinmektedir.

Günümüzde 1,44 milyardan fazla hesap Facebook’ta yer almaktadır. En sık ziyaret edilen sitelerin istatistiklerinin yer aldığı bir site olan Alexa.com üzerinde güncel bilgilere göre Facebook, Dünya üzerinde en çok ziyaret edilen üçüncü sitedir.

Facebook kullanıcılarına bir çok farklı özellik sunmaktadır ve her geçen gün kullanıcılarından gelen geri bildirim sayesinde kendisini geliştirmektedir. Ayrıca aralarında dünyanın en çok konuşulan dillerinin de bulunduğu 50’den fazla dilde hizmet veren Facebook sitesinin dil hizmetlerinin arasında Türkçe’de bulunmaktadır.

Şimdi Facebook giriş yapmanın yolunu anlatmaya geçelim.

Facebook’a Nasıl Giriş Yapılır?

Facebook Giriş Yapma işlemleri için öncelikle bir hesabınızın olması gerekiyor. Facebook Giriş Yap, hesap açma adımlarının ardından yapılan bir işlemdir. Facebook Giriş Yap adımları için elinizde bir hesap bulunuyorsa, facebook sitesine girip e-posta ya da telefon numaranızla birlikte şifrenizi girdikten sonra “Giriş Yap” seçeneğine basabilirsiniz. Fakat herhangi bir Facebook hesabınız yoksa, Facebook Giriş Yap işlemleri adına ilk yapmanız gereken şey hesap açmaktır. Facebook sitesine girdikten sonra karşınıza gelen ilk şey siteye giriş kutucuklarıyla birlikte hemen alt kısımda yer alan “Hesap Aç” formudur. Bu form aşağıda Facebook Giriş Yap butonunun altında yer almaktadır.

1

Facebook sitesinde hesap açmak ücretsiz bir işlemdir ve her daim de ücretsiz kalacaktır. Facebook hesap açtıktan sonra Facebook Giriş Yap işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Facebook sitesinde hesap açabilmek için öncelikle bir ad ve soyad girmeniz gerekiyor. Gerçek adınız ve soyadınızı kullanabilmeniz, diğer Facebook kullanıcılarının arasında yer alan tanıdıklarınızın sizi bulması ve hemen ardından eklemesi açısından önem taşımaktadır. Kullanacağınız sahte bir ad bu kişilerin sizi bulması konusunda ortaya bir sıkıntı çıkarabilir. Elbette, cep telefonu numaranız ya da e posta adresinizle birlikte Facebook hesabınızı senkronize ettiğiniz taktirde bu kişilere kolaylıkla ulaşabilir ve Facebook tarafından sunulan “Arkadaşınız olabilecek kişiler” hizmeti sayesinde bu kişileri tek bir tıklamayla birlikte ekleyebilirsiniz.

Devam edecek olursak; Facebook adınız ve soyadınız gerçeği yansıtmak zorunda değildir. Sahte bir hesap açmak, Facebook’ta sık rastlanılan bir şeydir. Sevdiğiniz film ya da dizi karakterlerinin adını alarak Facebook’ta yer alan sayfa ve gruplarda komik paylaşımlarda da bulunabilirsiniz. Facebook’ta ne yapacağınız tamamen sizi ilgilendiren bir şeydir. Bu sebeple ad ve soyad kısmı tamamen sizin tercihinize bırakılmıştır.

İkinci aşamada cep telefonu numaranızı ya da e posta adresini girmeniz gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey hali hazırda erişim imkanınızın bulunduğu bir e posta adresi seçmektir. Zira seçilecek olan e posta adresi aracılığıyla doğrulama işlemi yapılacaktır. Eğer giriş yapamadığınız bir e posta adresi belirlerseniz, bu e posta adresine gönderilecek olan mail aracılığıyla hesap doğrulama işlemini yapamaz ve bu sebeple de Facebook sitesinde bir hesap açamazsınız. Aynı şey cep telefonu numarası için de geçerlidir. Cep telefonu numarası girdiğiniz taktirde hesap doğrulama işlemleri bu telefon numarası aracılığıyla yapılacaktır. Karar verdiğiniz e posta adresi ya da cep telefonu numarasını bir kez girdikten sonra hemen altında yer alan kutucuğa bir kez daha girmeniz gerekiyor.

Ardından kendinize bir şifre belirlemelisiniz. Facebook şifreleri, en az altı karakterden oluşmakta olup içerisinde harf, rakam ve “!, &” gibi noktalama işaretlerinden oluşabilmektedir. Facebook şifrenizi belirlerken dikkatli olmanızı ve daha önce başka bir sitede kullanmadığınız, sadece Facebook sosyal paylaşım sitesine özgü kullanacağınız bir şifre seçmenizi tavsiye ederiz. Zira bu tür eylemler şifrenizin güvenliğini arttıracaktır. Facebook sitesinde kendinize bir şifre belirlerken, doğum günü tarihiniz, isminiz, soy isminiz, tuttuğunuz takım, evcil hayvanınızın adı vb. şekiller başkaları tarafından kolay bir şekilde tahmin edilebilecek olan şifreleri seçmemenizi tavsiye ediyoruz. Zira bu tür şifre alımları, hesabınızın kolaylıkla deşifre olmasına ve çalınarak başkaları tarafından kontrol edilmesine sebep olacaktır. “Şunun için şifre kullan” seçeneği karşınıza çıktığı taktirde, tarayıcınızda yer alan bir başka hesaba ait bir kullanıcı adıyla karşılaşırsınız. Bu kullanıcı adına tıkladığınız taktirde ise karşınıza bu kullanıcı adı tarafından kullanılmakta olan şifre gelecektir. Bu şifreyi bilmiyor ve bu kullanıcı adının kim olduğunu bilmiyorsanız, bu özelliği kullanmamalısınız.

Kendinize güvenli bir şifre belirledikten sonra doğum günü tarihinizi gün, ay ve yıl şeklinde girmelisiniz. Doğum günü tarihi girmenizin sebebi, sizin yaşınıza uygun bir şekilde Facebook deneyimi yaşamanız açısından önem taşımaktadır. Doğum günü tarihiniz başkaları tarafından ilk esnada görülebilir olsa da, Facebook’ta bir hesap açtıktan sonra profilinize gidebilir ve Hakkında kısmından doğum günü tarihinizin gizliliğini değiştirebilirsiniz.

Ardından Facebook Giriş Yap işlemleri için kendinize bir cinsiyet belirlemeniz gerekiyor. Kadın ve Erkek adlı iki seçenekten birini seçmek mecburiyetindesiniz.

Eğer hesap açma sırasında bir sorunla karşılaşırsanız bunun sebebi, bir başkası tarafından Facebook üzerindeki bir hesap için kayıt alınmış telefon numarası ya da e posta adresi bilgisinden kaynaklanmasıdır. Facebook Giriş Yap işlemleri ve Facebook sitesinde hesap açabilmek için bir başkası tarafından kullanılmayan e posta adresi ya da telefon numarası seçmeniz gerekmektedir.

Formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra “Hesap Aç” düğmesine basabilirsiniz. Böylece Facebook Giriş Yap işlemlerinin sonuna gelmiş olursunuz.

Ard arda yanlış bilgiler ya da bir başkası tarafından kullanımda olan hesap bilgileri girdiğiniz taktirde karşınıza kırmızı bir kutucuğun içinde “Üzgünüz, siteye kaydını yapamıyoruz.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşabilirsiniz. Böyle tatsız olaylarla karşılaşmamak adına bilgilerinizi doğru girdiğinizden ve bu bilgilerle bir başka hesap kullanmadığınızdan emin olunuz.

Hesap aç düğmesine bastıktan sonra hem çerez kullanımını hem Facebook tarafından verilen Veri İlkesini hem de Koşulları kabul etmiş olursunuz. Dilerseniz Facebook Giriş Yap işlemlerini bitirmek üzere açmakta olduğunuz bu hesabın son aşamasına gelmişken bu bilgileri de okumayı tercih edebilirsiniz. Ardından ister hesap açabilir isterseniz ise hesap açmazsınız.

Hesap aç düğmesine basmanızın ardından kayıt olurken girdiğiniz e posta ya da cep telefonu numarasına bir onay kodu gönderilecektir. Cep telefonu numarası girdiyseniz, cep telefonunuzu, e posta adresi girdiyseniz ise e posta adresinizi kontrol etmelisiniz. Ardından onay kodunu girmeli ya da onay linkine tıklamalısınız.

Bu aşamayla birlikte Facebook hesabınız açılmış olur. Artık Facebook Giriş Yap işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook’a ister bilgisayarda yer alan tarayıcılardan, ister android işletim sistemi yüklü akıllı telefon ya da diğer akıllı cihazlarda veya ios işletim sistemi yüklü akıllı telefon ya da diğer çeşit akılı cihazlarda yer alan mobil tarayıcılar ya da mobil uygulamalar üzerinden giriş yapabilirsiniz.

Bunun için kayıt olurken girdiğiniz cep telefonu numarası ya da e posta adresini girdikten sonra yine kayıt sırasında belirlediğiniz şifrenizi girip ardından “Facebook Giriş Yap” butonuna basmalısınız.

Burada yer alan tüm hesap oluşturma işlemleri ve hesaba giriş adımları diğer akıllı telefon ya da cihazlarda da aynı şekilde olmaktadır. Böylelikle isteğinize bağlı olarak mobil tarayıcılar ya da mobil uygulamalar üzerinden de Facebook’a kayıt olup, Facebook’ta hesap açabilir ve Facebook Giriş Yapabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz