Facebook Grup Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Facebook Grup Silme

Facebook birçok kişi tarafından kullanılan her türden ilgi alanına sahip kişilerin sayfalar ve gruplar kurarak bir araya geldiği, arkadaşlık gruplarının kurulduğu, birbirlerinin varlığından dahi haberi olmayan insanların tek bir ortak yapı altında toplanabildiği bir yer olma özelliğini taşır.

Bu sebeple Facebook sitesine üye olan birçok kişi ilk olarak arkadaş ekleme işlemlerini yaptıktan sonra kendilerine uygun sayfa ve grupların arayışına girer ve ortak paydada buluşabildiği kişilerle bu grubun çatısı altında konuşmaya ve bir şeyler paylaşmaya başlar.

İstediği bir grup ya da sayfa bulamayan kişiler ise işi bir adım daha öteye taşıyarak kendi istediği türden ve diğer kişilerin de ilgisini çekebileceği bir grup açar. Ardından bu gruba arkadaşlarından başlayarak kişiler eklemeye başlar, isterse Facebook tarafından verilen öne çıkarma özelliklerini de kullanarak grubunu diğer Facebook üyelerine reklam benzeri yollarla tanıtmaya başlar.

Fakat gün gelir bu kişiler üye oldukları gruplardan ayrılmak ya da kurucusu olduğu grupları tamamen ortadan kaldırmak isteyebilirler. Şimdi size kurucusu olduğunuz bir grubu nasıl sileceğinizi ve üye olduğunuz bir gruptan nasıl ayrılabileceğinizi anlatacağız.

Facebook Grup Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Üzerinden Facebook Grup Silme İşlemi

Facebook sitesinde bir grup kurduğunuz taktirde bu grubu silebilmek adına ilk yapmanız gereken şey öncelikle tüm üyeleri teker teker silmektir. Bir sonraki işlem de ise kendinizi gruptan çıkararak bu grubu tamamen silmeyi başarabilirsiniz. Eğer grubun yöneticisiyseniz, bu grubu ilk oluşturan kişi grubu silmek istemediği taktirde grup silme işlemini gerçekleştirmenize imkan yoktur. Facebook üzerinde bir grubu silebilmek için o grubu kurmuş olmanız gerekmektedir. Kendinizin oluşturmadığı bir grubu silemezsiniz.

Facebook sitesinde bir grubu silmek istiyorsanız yapmanız gereken şeyleri anlatmaya geçebiliriz. Bir grubu silmek için öncelikle Facebook sitesine kullanıcı adınız ve şifrenizle birlikte giriş yapmalı ve ardından silmek istediğiniz gruba girmelisiniz. Beraberinde Grup kapak fotoğrafının altında yer alan “Üyeler” yazısına tıklamalısınız.

Ardından her üyenin yanında yer alan çark simgesine tıklamalı ve beraberinde seçenekler arasından “Gruptan Çıkar”ı seçmelisiniz. Diğer üyeleri de gruptan çıkarmanızın ardından kendi adınızın yanında yer alan “Gruptan Ayrıl” seçeneğini seçebilirsiniz. Bu seçeneğin gözükebilmesi için öncelikle tüm grup üyelerini silmeniz gerekmektedir.

Facebook Mobil Tarayıcı ve Uygulamalar Üzerinden Grup Silme işlemi

Mobil tarayıcı üzerinden grup silmek istiyorsanız, silmek istediğiniz gruba gittikten sonra kapak fotoğrafının altında yer alan “Diğer” seçeneğine dokunmalı ve ardından “Grup Bilgilerini Gör” bölümüne dokunmalısınız. Burada “Üyeler seçeneğini göreceksiniz. Üyeler sekmesine giriş yaptığınız zaman kendi adınız haricinde tüm üyelerin altında yer alan  simgesine dokunduktan sonra “Kaldır” seçmelisiniz. Grupta yer alan tüm üyelerin üyeliklerini iptal ettikten sonra kendi adınızın yanında yer alan  simgesine gelerek “Gruptan Ayrıl” seçeneğini seçebilirsiniz.

Facebook Android Mobil Uygulaması, Facebook iPad Mobil Uygulaması ve Facebook iPhone Mobil Uygulaması üzerinden bir grubu silmek istiyorsanız öncelikle silmek istediğiniz gruba gitmeli ve ardından ilk olarak “Bilgiler” seçeneğine ardında da “Üyeler” kısmına basmalısınız. Kendi adınız haricinde tüm üyelerin adının yanında yer alan  simgesine dokunduktan sonra “Kaldır” seçeneğini seçebilirsiniz. Grupta yer alan tüm üyelerin üyeliklerini sildikten sonra grubun alt kısmında yer alan “Gruptan Ayrıl” seçeneğini seçebilirsiniz.

Facebook üzerinden bir kişiyi gruptan çıkarmak istiyorsanız aşağıdaki resimden yararlanabilirsiniz.

facebook-grup-silme-1

Facebook’ta bir grubun kurucu üyesiyseniz ve grubu silmek istiyorsanız karşınıza aşağıdaki gibi bir uyarı gelecektir. Bu uyarıya “Ayrıl ve Sil” seçeneğine basarak cevap verebilirsiniz. Grubun son üyesi olduğunuz için gruptan ayrıldığınız taktirde grup da silinecektir.facebook-grup-silme-3

 

Bir Gruptan Nasıl Ayrılırım?

Facebook’ta bir gruptan nasıl ayrılacağınızı anlatmaya öncelikle bilgisayarlarınızda yer alan tarayıcı üzerinden anlatmaya başlayacağız.

Facebook’ta yer alan bir gruptan ayrılmak için öncelikle siteye giriş yapmalı ve ardından ayrılmak istediğiniz gruba gittikten sonra üst kısımda yer alan “Katıldın” işaretine tıklamalı ve “Gruptan Ayrıl” seçeneğini seçmelisiniz.

Bir gruptan ayrıldığınız zaman diğer grup üyelerine bildirim gitmeyecektir. Üye listesinden çıkarıldığınız için ayrıldığınız grup da sizin grup listenizin arasındaki gruplardan çıkar. Artık gruptan tarafından herhangi bir konuda bildirim almazsınız. Ayrıca grup içinde yer alan diğer grup üyeleri, artık bir grup gönderisini ne zaman gördüğünüzü bilemezler. Üstelik gönderiyi gruptan ayrılmadan önce görmüş olsanız dahi diğer grup üyeleri bu gönderi ya da gönderileri ne zaman gördüğünüz bilemeyeceklerdir.

Mobil Tarayıcı üzerinden gruptan ayrılmak için ayrılmak istediğiniz gruba gitmeli ve ardından yan yana üç nokta ya da “Daha Fazla” yazısına dokunmalı ve beraberinde “Grup Bilgilerini Gör” seçeneğini seçmelisiniz. En altta yer alan “Gruptan Ayrıl” sembolüne basarsanız, gruptan ayrılırsınız.

Facebook Android Mobil Uygulaması ve Facebook iPhone Mobil Uygulaması üzerinden kullanarak bir gruptan ayrılmak için öncelikle ayrılmak istediğiniz gruba gitmeli ve en üst kısımda yer alan “Bilgiler” seçeneğine dokunmalısınız. Ardından en aşağıya inerek en alt kısımda yer alan “Gruptan Ayrıl” seçeneğine dokunabilir ve gruptan ayrılma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook iPad Mobil Uygulamasını kullanarak bir gruptan ayrılmak istiyorsanız öncelikle ayrılmak istediğiniz gruba girmeli ve sağ üstte yer alan   simgesine dokunmalısınız. Ardından en aşağıya doğru inerek en altta yer alan “Gruptan Ayrıl” seçeneğine dokunabilir ve grup üyeliğinden ayrılabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz