Facebook Hesap Kurtarma | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Facebook Hesap Kurtarma

Bir milyarı aşkın kişi tarafından kullanılan Facebook, her ne kadar bu kadar çok kişi tarafından kullanılsa da, bu kişiler arasından güvenliğine önem veren sayısı oldukça az oluyor. Facebook hesabınızı koruma amacıyla ne tür önlemler aldığınızı bilmek bir yana herhangi bir önlem aldığınızı dahi bilmiyor olabilirsiniz. Çünkü inanın, bir çok kullanıcının bu konu hakkında herhangi bir fikri yok. Örneğin üye olurken girdiğimiz güvenlik sorusu ve bunun cevabı aradan geçen zamanın sonunda unutulup gidiliyor ve bu soru ve cevap hiçbir yere kaydedilmediği için ilerde çıkan sorunlar karşısında kullanıcılar biçare kalıyor. Çoğu kişi hesabına telefon numarasını tanımlamamış ve kullandığı yedek bir e posta adresini Facebook hesabını kurtarma amacıyla eklememiş. Hal böyle olunca hesap kurtarma işlemleri için insanlar ne yapacağını bilemiyor ve hesabını kurtarabilmek için gideceği tüm kapıların anahtarını kendi elleriyle bir kenara fırlatıyor. Bu sebeple hesabı kurtarma işleminizi anlatmaya başlamadan önce hesap güvenliğinizi nasıl sağlayabileceğinize dair bir anlatım yapacağız.

Facebook Hesabımı Nasıl Korurum?

Elbette ki konu güvenlik olduğu zaman akla ilk olarak güvenli bir şifre geliyor. Her ne kadar akla yatmasa da ve insanın inanası gelmese de en çok kullanılan şifreler akla en çabuk gelen şifrelerdir. İstatistiklere göre en sık kullanılan şifreler, “password” , “12345” , “123456” ya da kişinin veya bu kişinin annesinin, babasının, kardeşinin, oğlunun, kızının ya da çok sevdiği birinin doğum günü oluyor. Bu tip şifreler hesabınızın çalınmasını oldukça kolaylaştırıyor.

Şifrenizi daha güvenli bir hale getirebilmek için, hesabınıza giriş yaptıktan sonra Facebook içerisinde bulunduğunuz tüm sayfaların sağ üst kısımda bulunan aşağıya dönük ok tuşuna tıkladıktan sonra “Ayarlar” bölümüne basınız.

ayar

Ardından “Genel” kısmında yer alan “Şifre” bölümüne gelip sağ tarafta bulunan “Düzenle” butonuna tıklayınız. “Mevcut” şifrenizi girdikten sonra “Yeni” kısmına uzun, harf, sayı ve işaretlerden oluşan güvenilir ve aklınızda tutabileceğiniz bir şifre girdikten sonra “Yeni şifreyi tekrar yaz” bölümüne gelip yeni belirlediğiniz şifreyi yeniden yazdıktan sonra “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayınız.

sifre

Güvenilir bir şifre yazdığınız taktirde şifreniz “Güçlü” olarak belirlenecektir.

Facebook şifre ayarlarınız bu kadardır. Şimdi hesabınızı güvende tutabilmek adına yapabileceğiniz diğer işlemlere geçelim.

Hesap güvenliğinizi korumak adına, ana mail hesabıyla birlikte güvenilir bir ek mail hesabıyla sahip olduğunuz cep telefonu numarasını girmeniz gerekmektedir. Bu işlemleri yapmakta zorunlu değilsiniz fakat gelecek aşamalarda hesap kurtarma işlemleriyle karşı karşıya kaldığınız taktirde bu işlemler işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Cep telefonu numaranıza erişiminiz sona erdiği taktirde aynı numarayı GSM operatörünüzden tekrar talep ederek aynı numarayı kullanabilir, numara değişikliği yaptığınız taktirde Facebook üzerinden adınıza kayıtlı numarayı değiştirebilirsiniz.

Facebook e posta adresi değişimi için hesabınıza giriş yaptıktan sonra tüm Facebook sayfalarının sağ üst kısmında yer alan aşağı dönük ok işaretine tıklayıp seçenekler arasından “Ayarlar”ı seçiniz.

Ardından “Genel” adlı bölümde yer alan “İletişim” kısmının sağ tarafındaki “Düzenle” kısmına dokunarak işleminize devam ediniz.

1

Ana İletişim E postası yazan kısımda, değiştirmek istediğiniz e postadan başka bir e posta adresi varsa ve bu posta adresi bundan sonra kullanacağınız e posta adresiyse ona tıkladıktan sonra “Değişiklikleri Kaydet” seçeneğine basabilir ve işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ardından dilerseniz eski ana e posta adresinizin yanında çıkacak olan “Kaldır” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bunu yaptığınız taktirde geçici olarak bu e posta adresinin üstü çizilecektir. “Değişiklikleri Kaydet” seçeneğine tıkladıktan sonra ise bu e posta adresi kalıcı olarak silinecektir.

Eğer Ana İletişim E postası kısmında sadece bir adet e posta adresi bulunuyorsa, e posta adresinizi değiştirebilmek için yeni bir e posta adresi eklemeniz gerekmektedir. Bunu yapabilmek için ana iletişim e postasısının altında bulunan “Bir başka e posta adresi veya cep telefonu numarası ekle” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından küçük dikdörtgen bir menü açılacaktır. Bu kısma girmek istediğiniz e posta adresini girdikten sonra, “Ekle” seçeneğine tıklayınız. Güvenlik sebebiyle bu esnada şifreniz sorulabilir, hesap şifrenizi girip onayladıktan sonra yeni e posta adresini eklemiş olacaksınız. Bunu yaptığınız taktirde, Facebook bu e posta adresine bir mail yollayacaktır. Bu mail adresine gidip size gönderilen maile tıkladıktan sonra size gönderilmiş kodu göreceksiniz. Bu kodu “Adresi doğrulamak için lütfen “yazdığın e posta adresi” adresine gönderilen e postaya bak.” kısmının altında yer alan “Onayla” seçeneğine tıkladıktan sonra açılan menüdeki boşluğa girdikten sonra “Tamam”a basınız. Böylelikle yeni eklediğiniz e posta adresi iletişim kısmına eklenmiş olacaktır. Bu işlemin ardından eklenen yeni e posta adresinin sol kısmında bulunan kutucuğu doldurarak “Değişiklikleri Kaydet” seçeneğine basarak ana iletişim e posta adresimizi belirlemiş oluruz. Eğer, eklediğiniz e posta adresine mail gitmediyse “Adresi doğrulamak için lütfen “yazdığın e posta adresi” adresine gönderilen e postaya bak.” yazısının altında bulunan “E postayı Tekrar Gönder” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Facebook hesabınıza telefon numarası eklemek için, tüm Facebook sayfalarının sağ üst bölgesinde yer alan aşağıya doğru dönük ok işaretine bastıktan sonra “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız. Sol bölümdeki seçenekler arasından “Mobil” seçeneğini seçiniz. Karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir bölüm gelecektir. Telefon numaranızı eşleştirdiğiniz taktirde, Facebook Mobil, telefonunuza mesaj gönderebilir, arkadaşlık istekleri, mesajlar, arkadaşlarınız tarafından yapılan durum güncellemeleri ve duvar yazıları bildirimleri alabilirsiniz, ayrıca telefonunuzdan durum güncelleyebilir, fotoğraf ve video yükleyebilir ve telefon numaraları aratabilirsiniz.

mbl

Telefon numarası ekleme işlemlerinize başlamak için “Telefon ekle” butonuna tıklamalısınız.

1

Ardından karşınıza üst kısımdaki gibi bir bölüm gelecektir. Ülke/Bölge kısmını ve Mobil Operatör’ünüzü seçtikten sonra “Sonraki”ye tıklayabilirsiniz. Eğer sadece hesabının doğrulanmasını istiyorsanız ya da operatörler arasında kendi operatörünüzü bulamadıysanız, “telefon numaranı buraya ekle.” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Bu seçeneğe tıklamanız dahilinde karşınıza aşağıdaki gibi bir bölüm çıkacaktır.3

Numaranızı girdikten sonra “Devam” butonuna tıklayabilirsiniz. Eğer herhangi bir sorun yaşamadan işleminize devam edebildiyseniz karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.

2

Facebook Kısa Mesajlar’ı Etkinleştirebilmek için “F” harfini yazdıktan sonra “3223”e mesaj gönderip, telefonunuza gelen mesajdaki onay kodunu “Onay kodunu aldığında, buraya gir:” bölümünün altında yer alan boş kutucuğa girdikten sonra aşağıdaki “Telefonumu arkadaşlarımla paylaş” ve “Arkadaşlarımın Facebook’tan bana kısa mesaj göndermesine izin ver” seçeneklerini istediğiniz şekilde işaretledikten sonra “Sonraki” tuşuna basabilirsiniz. Bu sms gönderimi ücretsiz olsa da GSM operatörünüzün kısa mesaj ücreti geçerli olacaktır.

Eğer Facebook’a üye olurken bir güvenlik sorusu belirlediyseniz, farklı bir güvenlik sorusu ve cevabı belirlemeniz mümkün olmadığı için bu işlemi geçiyoruz. Güvenlik sorunuzu seçtikten sonra vereceğiniz cevabın basit olmamasına özen gösteriniz. Aksi taktirde hesabınız kolaylıkla çalınabilir.

Arada bir Facebook hesabınızda tanımlanmış olan uygulamaları kontrol ederek, bilmediğiniz ve tanımadığınız uygulamaları kaldırın.

Bunun için “Ayarlar” bölümüne girdikten sonra, alt kısımda yer alan “Uygulamalar” seçeneğini seçip, tanımadığınız, bilmediğiniz ve sizin adına paylaşım yaparken, bilgi ve verilerinize erişim imkanı olan kötü amaçlı uygulamaları kaldırınız. uugyy

Kaldırmak istediğiniz uygulamanın yanındaki “x” tuşuna bastıktan sonra “Kaldır” seçeneğine tıklayınız.

Ardından “Ayarlar” bölümünde yer alan “Güvenlik” kısmına geldikten sonra bu kısımda yer alan güvenlik ayarlarını değiştirin ve hesabınızı daha güvenilir bir hale getirin.

Giriş Uyarıları, Giriş Onayları, Kodmatik, Uygulama Şifreleri, Ortak Anahtar, Güvenilir Kişilerin, Tanınan Cihazlar, Giriş Yaptığın Yer, Hesap Varisi bölümlerinin yanında bulunan “Düzenle” seçeneğine basarak hesabınızla ilgili olan güvenlik işlemlerini gözden geçirebilir ve hesabınızı daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

İşte hesabınızla ilgili yapabileceğiniz güvenlik işlemleri bu şekildedir. Şimdi hesabınızı nasıl kurtarabileceğiniz hakkında sizlere bilgi vermeye geçelim.

Facebook Hesabımı Nasıl Kurtarırım?

Yukarı kısımda yer alan güvenlik önlemlerine uymadığınız taktirde, hesabınız yüksek ihtimalle çalınmış ya da kaybedilmiş durumdadır. İşte bu sebeple hesabınıza erişemediğiniz taktirde ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, bu içeriği okuyarak hesabınızı kurtarma işlemi hakkında yapabileceğiniz şeyleri öğrenebilirsiniz.

Eğer hesabınıza erişim sağlayamıyorsanız, Facebook adresine girdikten sonra şifre bölümünün altında yer alan “Hesabını mı unuttun?” bağlantısına tıklayınız.

hesa

Ardından karşınıza “Hesabını Bul” adlı bir kısım gelecektir. Bu bölüme “E-posta, Telefon, Kullanıcı Adı ya da Ad ve Soyadı” girdikten sonra “Ara” seçeneğine tıklayınız. Eğer bu bilgilerden birini girdikten sonra hesabınızı bulduysanız şifre yenileme işlemleri için “Şifremi yenilemek için bana e-postayla bir bağlantı gönder”  seçeneğinin altında yer alan ve hesabınıza tanımlı e postalardan birini seçerek “Devam” tuşuna basabilirsiniz. Eğer artık e-posta adresleriniz kullanımda değil ve bu e posta adreslerine artık erişiminiz yoksa, “Bunlara artık erişimin yok mu?” bağlantısına tıklayarak işleminize devam ediniz.

Eğer, bu şekilde kendinizi bulamadıysanız, “Sen değil misin?” butonuna tıklayabilirsiniz. Bu butona tıkladıktan sonra, tekrar üst kısımda bulunan “Hesabını Bul” bölümüne geçiş yapacaksınız.

Eğer, “Bunlara artık erişimin yok mu?” seçeneğine tıkladıysanız, karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.sana

Bu kısma, yeni e-posta ya da telefon adresini girdikten sonra, doğrulama işlemlerini gerçekleştirip, “Devam” tuşuna basınız.

Bu kısımda karşınıza güvenlik sorusu bölümü gelecektir. Güvenlik sorunuza doğru cevabı verdikten sonra “Devam” tuşuna basınız.

facebook_hesabim_calindi5

Bu kısmı da geçtikten sonra yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.

facebook_hesabim_calindi6

Eğer hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız ve mail ya da telefon numarasına erişim imkanınız bulunmuyorsa, ek erişim yollarını denemek için bu bağlantıya tıklayınız.

Açılan linkte öncelikle şifrenizi girmeniz gerekiyor. Ardından karşınıza gelen pencereden, “Birinin iznin olmadan senin Facebook hesabını kullandığını veya bilgisayarında virüs olduğunu düşünüyorsan, sana yardım edebiliriz.” bölümünün altındaki “Devam tuşuna basınız.

Ardından karşınıza gelen sayfadan hesabınızı güvene alma işlemlerini başlatmak için, “Başla” butonuna tıklayınız. Bu esnada bir tarama başlayacaktır.

Adınız, doğum tarihiniz, kullanıcı adınız, uygulamalarınız, beğenmeleriniz, gönderileriniz, yorumlarınız kontrol edildikten sonra tarama bitecektir.

Hesabınız üzerinden yapılan değişikliklere dair bir liste karşınıza gelecektir.

hesabini

Üst kısımda bunun için bir örnek pencere bulunmaktadır. Bu kısmı da “Devam” butonuna basıp geçtikten sonra daha önce hiçbir yerde kullanmadığınız bir şifreyi oluşturarak işe başlayınız. Eğer daha önce kullandığınız bir şifreyi girerseniz, Facebook bunu kabul etmeyecek ve yeni bir şifre girişi yapmanızı talep edecektir. Aksi taktirde işleminize devam edemezsiniz. Ardından hesabınıza dair yapılan değişiklikleri ve bu değişiklikleri silebileceğiniz, değiştirebileceğiniz işlemleri göreceksiniz. İstediğiniz işlemleri yaptıktan sonra hesap güvenlik ayarlarını tamamlamış olursunuz. “Haber kaynağına git” butonuna basarak işleminizi tamamlayınız.

Bu işlemlerin ardından, Messenger gibi Facebook’a bağlı uygulamalardan, hesabınıza yeniden giriş yapınız.

Ayrıca tüm Facebook işlemleriniz için herhangi bir yardıma ihtiyaç duyuyorsanız, Facebook 11870 Teknoloji Destek Hattı üzerinden destek alabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz