Facebook Hesap Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Facebook Hesap Silme

Facebook, kullanıcıların diğer kullanıcıları ile iletişimde kalmasını ve bilgi alışverişinde bulunabilmesini amaçlayan bir sosyal paylaştım sitesidir. Pek çok kişinin bildiği üzere Facebook 4 Şubat 2004 tarihinde bir Harvard öğrencisi olan Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Facebook ilk olarak Harvard uzantısı ile sadece Harvard görevlilere ve öğrencilerine verilen e-posta adresleri ile kayıt yaptırılabilen bir sistemle açılmış daha sonra Harvard dışında diğer evrenkentlerde de kullanıma açılmış daha sonraları “.com” uzantısı ile sadece üniversitelerde kısıtlı kalmamış direkt olarak ülke bazında çalışmaya başlamışlardır.

Facebook ismini “paper facebooks”tan almaktadır. “Paper facebook”, Amerikan üniversitelerinde okulların öğrencileri ve diğer personellerine doldurttuğu kişilerin kendilerini tanıttığı formlara verilen isimdir.

Facebook günümüzde en büyük sosyal ağ olarak kabul edilir. Bu büyüklüğü elbette lafta değil daha bir yıl önce 2015 yılının üçüncü çeyreğine girerken Facebook yetkilileri kayıtlı üye sayısının 1.25 milyara ulaştığını açıkladıklar. Yani dünyada her yedi kişiden birinin Facebook hesabı olduğunu söyleyebiliriz. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard’ın öğrenci yurdu odasında Mark Zuckerberg ve girişimci birkaç arkadaşı tarafından kurulan Facebook, 11 yıl gibi bir sürede bu başarıya ulaşmıştır.

Bir sosyal paylaşım sitesi için önemli olan sadece üye sayısı değildir. Üyelerinin bahsi geçen sosyal ağ üzerine geçirdikleri ve o siteye giriş yapma rutinleri de önemli istatistikler arasında sayılmaktadır. Çünkü diğer pek çok sosyal paylaşım sitesinde olduğu gibi Facebook da reklam görüntülemeden önemli bir kar elde etmektedir. Dolayısıyla üye sayısının fazlalığı ile birlikte sitede geçirilen zaman da önemli olmaktadır. Facebook’un bu istatistiklerine gelince TechCrunch’ın üniveriste öğrencilerini baz alarak yaptığı çalışmalara göre ABD’de bulunan üniversitelerde eğitimi devam eden öğrencilerin %85’inin Facebook’ta bir hesapları bulunmakta ve bunların %60’ı her gün, %85’i her hafta, %93’ü her ay Facebook’a bağlanmaktadırlar. Bununla beraber Facebook’a giriş yapan kullanıcılar ortalama olarak 19 dakika Facebook’ta zaman geçirmektedirler.

Facebook’ta yapabileceğiniz pek çok bulunmaktadır. Bunların en başında fotoğraf uygulamasından bahsedebiliriz. Facebook’ta fotoğraf uygulamasını kullanarak yapabileceğiniz pek çok seçenek bulunmaktadır. Örneğin fotoğraflarda bulunan arkadaşlarınızı etiketleyebilme özelliği fotoğraf uygulamasının en temel özelliklerinden biri olarak kabul edilebilir. Facebook’ta ağustos 2007 itibarıyla 31.31 milyar fotoğraf bulunmaktadır. Buda kişi başı 31 fotoğraftan fazla fotoğraf anlamına gelmektedir. Facebook Hesap Silme işlemi gerçekleştirdiğiniz taktirde silinecek olan bu fotoğraflarınıza tekrar ulaşmanız söz konusu olmayacaktır. Hesabınızı kalıcı olarak sildiğiniz taktirde fotoğraflarınızın bulunduğu uzak sunucudaki bilgiler de silineceği için tek kopyası Facebook’ta bulunan fotoğraflarınız tamamen silinmiş olacaktır. Aşadağıdaki Facebook Hesap Silme ile ilgili yazımızdan önceki uyarı yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Facebook gün geçtikçe değişmekte, gelişmekte ve büyümektedir. Kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu artış Facebook’un genel yapısı itibari ile diğer kullanıcıları doğrudan etkilememektedir. Facebook profilinizin size ve izin verdiğiniz kişilere özeldir. Ancak bazı kullanıcılar Facebook’un bu kadar büyümesi konusunda kendilerinin ve çevresindeki insanların güvenliği konusunda şüpheye düşebilmektedir. Bazı kullanıcılar ise Facebook ve Facebook gibi sosyal ağlarda geçirdiği zamanı kontrol altına almak için Facebook hesabını silmek isteyebiliyorlar. Biz de sizlere bu yazımızda Facebook hesap dondurma ve Facebook hesabı silme aşamalarını detaylı olarak anlatacağız.

Facebook Hesabını Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Facebook hesabınızı sildikten sonra içinde bulunan resimlere ve diğer bilgilere bir daha asla ulaşamayacağınızı hatırlatmamızda fayda var. Aynı şekilde Facebook’da gerçekleştirdiğiniz bütün eylemler ve paylaşımlar da silme işlemi ile beraber yok olacaktır. Aynı zamanda silme işlemini başlattığınız andan itibaren arkadaşlarınız size ulaşamamaktadır. Facebook hesap silme adımları çok karmaşık olmamakla beraber size vereceğimiz bağlantı ile çok daha kolaylaşacağını söyleyebiliriz. Ancak silme işlemi konusunda 2 hafta beklemeniz söz konusudur. Bunun nedeni ise Facebook’un hesap silme politikaları diyebiliriz. Facebook hesap silme talimatı verdikten sonra 2 hafta dolmadan önce hesabınıza tekrar girer ve silme işlemini iptal et butonuna basarsanız silme işleminiz iptal olacaktır. Tekrar silme işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman işlemin gerçekleşmesi için tekrar 2 hafta beklemeniz gerekecektir. Yani bu bir nevi facebook hesap dondurma işlemidir. Facebook hesap dondurma işleminin ardından dilerseniz hesabınıza 2 hafta içinde giriş yaparak erişmeniz mümkündür.

Facebook Hesap Silme Resimli Anlatım

Facebook Hesap Silme işlemini gerçekleştirmeden önce yukarıda bahsettiğimiz Facebook Hesap Silme işleminden önce dikkat etmeniz gerekenler yazımızı okumayı ihmal etmeyiniz. Sizlere Facebook Hesap Silme işlemini olabilecek en kısa ve kolay yoldan ekran görüntüleri ile birlikte açıklamaya çalıştık. İşleminizi en kısa yoldan gerçekleştirmek için aşağıda paylaştığımız linke tıklayarak ekran görüntüleri ile açıkladığımız adımları kendi hesabınızda takip ederek Facebook hesap dondurma ve Facebook Hesap Silme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Size verdiğimiz bu bağlantıya tıklayıp Facebook hesap silme sayfasına giderek işleminize başlayabilirsiniz: https://www.facebook.com/help/delete_account

Eğer hesabınıza daha önceden giriş yapmışsanız ikinci ekran görüntüsünden devam edebilirsiniz.

Bağlantıya tıkladığınız zaman eğer Facebook Hesap Silme işlemini gerçekleştirmek istediğiniz hesabınıza daha önceden giriş yapmamışsanız böyle bir ekranla karşılacaksınız:

Facebook Hesap Silme

Eğer hesap silme işlemi yapmak istediğiniz tarayıcıda, işleminizi yapmadan önce Facebook hesabınıza giriş yapmamış iseniz paylaştığımız bağlantıya tıkladığınız zaman gelen bu ekranda silmek istediğiniz Facebook hesabınızın bilgilerini doğru girerek giriş yapmanız gerekmektedir.

Giriş yaptıktan sonra veya zaten giriş yaptıysanız gelecek olan ekran ise şu şekilde olacaktır:

screenhunter_146-oct-10-04-37-1024x575

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi kırmızı kutunun içinde bulunan “Hesabımı Sil” butonuna tıkladığınız taktirde karşınıza çıkacak olan bu ekrandan silme işlemini gerçekleştirmek istediğiniz Facebook hesabınızın şifresini ve güvenlik sorgusunu girmeniz istenmektedir. Unutmamak gerekir ki Facebook hesap silme şifresi diye özel bir şifresi yoktur. Oraya yazmanız gereken şifre sizin o anki Facebook hesabınızın şifresidir. Güvenlik sorusu herkeste ve işlemi her gerçekleştirmek istediğiniz değişebilir. Facebook bu soruyu rastgele atamaktadır. Bu yüzden aşağıdaki örnekten farklı bir güvenlik sorusu gelirse o soruyu cevaplayınız:

screenhunter_147-oct-10-04-43-1024x575

Eğer şifrenizi ve güvenlik sorusunu doğru cevaplarsanız karşınızda aşağıdaki gibi bir mesaj kutusu belirecektir. Bu mesaj kutusunda da açıklandığı üzere yukarıdaki işlemi gerçekleştirdikten sonra hesabınız 14 gün sonunda tamamen silinecektir. Böylelikle Facebook hesap dondurma işlemleriniz tamamlanmış olur. 14 gün içinde hesabınıza tekrar giriş yapıp Facebook Hesap Silme işlemini iptal edebilirsiniz. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Facebook Hesap Silme işlemini iptal etmeniz halinde hesabınızda herhangi bir kayıp olmaksızın işlemi hiç gerçekleştirmemişsiniz gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

screenhunter_148-oct-10-04-44-1024x576

Mobil Cihazdan Facebook Hesabı Silme

Maalesef Facebook mobil uygulaması üzerinden Facebook hesabınızı kalıcı olarak silme işlemine müsade etmemektedir. Bunun yerine mobil cihazınızın tarayıcısı üzerinden yukarıda bahsettiğimiz işlemlerin aynısını gerçekleştirmeniz Facebook hesabınızı kalıcı olarak silmenize yardımcı olacaktır. Aşağıda da Facebook hesap silme linkini bulabilirsiniz. Bu linke tıklayıp yukarıdaki Facebook hesap silme adımlarını takip ederek size ait istediğiniz Facebook hesabınızı 14 gün içinde kalıcı olarak silebilirsiniz. Eğer 14 gün içinde hesabınıza giriş yaparsanız yalnızca Facebook hesap dondurma işlemlerini gerçekleştirmiş olursunuz.

Facebook Hesap Silme Bağlantısı İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Oya ersoy dedi ki:

  Yeter ya bu nedir ben oya ersoyum gerçek kimliğimle face açtım devamli kapatiliyor amk ben böyle işin hesabimi açılll yeter ya

 2. Sevim dedi ki:

  Hesabimin silinmesini istiyorum

 3. Naim dedi ki:

  Hesap silemeyenlere yardımcı olacak bir yazı

 4. Zeliha yardan dedi ki:

  Kullanmak istemiyorum.

 5. Ayşegül dedi ki:

  Hesap silme

 6. Hüseyin karaaslan dedi ki:

  Fes hesabımı kullanmak istemiyorum

 7. Hüseyin karaaslan dedi ki:

  Benim için sakıncalı

 8. Hüseyin karaaslan dedi ki:

  Fesbook hesabımı kullanmak istemiyorum

 9. Erdoğan türk dedi ki:

  Yenilemek istiyorum

 10. recep ozmen dedi ki:

  Silmek istiyorum

 11. Melike dedi ki:

  Üyelik iptali

Yorum Yaz