Facebook Kullanıcı Adı Değiştirme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Facebook Kullanıcı Adı Değiştirme

Facebook kullanıcı adı, siteye üye olduğunuz anda otomatik olarak oluşturulan bir addır. Facebook’a kayıt olurken aldığınız isim ve soyisim üzerinden size bir kullanıcı adı ataması yapılır. Dilerseniz bu kayıt sırasında dilersenizse daha sonra değiştirebilirsiniz. Facebook kullanıcı adınızı adınız ve soyadınıza bağlı kalmadan değiştirebilmek ve kullanabilme imkanınıza da sahip olduğunuzu bilmenizde fayda var.

Facebook kullanıcı adı aynı zamanda sayfalar üzerinden de kullanılmaktadır. Facebook sayfanızın adı ne olursa olsun, facebook sayfa kullanıcı adını bu addan bağımsız bir şekilde alabilirsiniz.

Facebook kullanıcı adı ve Facebook sayfa kullanıcı adını alabilmek için çeşitli kurallara uymanız gerekmektedir. Bu kurallar aşağıda yer alan anlatımda anlatılmaktadır.

Facebook kullanıcı adı, Facebook profilinize girdiğinizde görebileceğiniz bir isimdir. Ayrıca bir başka kullanıcı sizi zaman tünelinize girdiği taktirde, Facebook url’sinin yanında bu ad çıkacaktır. Örneğin facebook kullanıcı adı hesapsilme.gen.tr olan birinin zaman tüneline yani profiline gitmek için tarayıcınızın adres çubuğuna yazmanız gereken şey “https://www.facebook.com/hesapsilme.gen.tr” idir. Aynı şey herhangi bir sayfanın kullanıcı adı içinde geçerli olacaktır.

Kullanıcı adları kişilere ve sayfalara özgün şeyler olduğundan, her bir kullanıcı adı kendisine özgün olmak zorundadır. Bu sebeple tüm kullanıcı adları diğerlerinden farklı olacaktır. Buna sayfa kullanıcı adları da dahildir.

Facebook Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Facebook Kullanıcı adı değiştirme işlemlerini yapabilmek adına ilk yapmanız gereken şey Facebook sitesine gitmek ve kullanıcı adı ile birlikte şifrenizi girerek siteye giriş yapmaktır.

Ardından sağ üst kısımda yer alan aşağı dönük ok işaretine dokunmanız ve beraberinde seçenekler arasından “Ayarlar” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Ardından “Genel” seçeneğinin içinde yer alan “Kullanıcı Adı” seçeneğine tıklayabilir ya da bu seçeneğin hemen karşısında yer alan “Düzenle” yazısına tıklayabilirsiniz.

ad

Kullanıcı adı kısmının karşısında yer alan kutucuğa bir kullanıcı adı girmeniz gerekiyor. Fakat başkası tarafından kullanılmakta olan bir kullanıcı adını kullanamazsınız. Bu hem sayfanız hem de profiliniz için geçerlidir. Kullanıcı adları A’dan Z’ye kadar tüm harfler ve 0’dan 9’a kadar olan tüm rakamlardan ya da nokta işaretinden oluşabilmektedir. Noktalar ve büyük harfler kullanıcı adınızın bir parçası olarak sayılmayacağından dolayı içerisinde nokta yer alan kullanıcı adıyla içerisinde nokta olmayan kullanıcı adı aynı kullanıcı adı olarak sayılacaktır.

Bunu bir örnek ile birlikte anlatmak gerekirse, HESAPSİLME, hesapsilme, HesapSilme, HESAPsilme, hesapSİLME, hesap.silme, hesap.SİLME, HESAP.silme ve buna benzer kullanıcı adlarının hepsi tek bir kullanıcı adı olarak sayılacağından dolayı alacağınız kullanıcı adını, büyük harf ya da nokta kullanarak farklı kılamazsınız.

Kullanıcı adlarını oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise kullanıcı adlarının en az beş karakter uzunluğundan oluşabileceğidir. Ayrıca kullanıcı adları genel ifadelerden ya da uzantılardan oluşamaz. Örneğin, ” .com ” ya da ” .net ” gibi ifadeler kullanıcı adı içerisinde yer almaz.

Kullanıcı adınızın Facebook hak ve sorumluluk bildirimlerine uygun olması gerekmektedir.

Facebook Hak Ve Sorumluluk Bildirimlerine Ulaşabilmek İçin TIKLAYINIZ!

Eğer, başkası tarafından kullanılmayan ve kullanıcı adıyla ilgili olan kurallara uygun bir kullanıcı adı seçtiyseniz, bu kullanıcı adını hesabınızın kullanıcı adı olarak belirleyebilirsiniz. Kullanıcı adınız kullanılabilir olduğu taktirde “Bu kullanıcı adı alınabilir.” şeklinde bir bildirimle karşılacakken, kullanıcı adı başkası tarafından kullanılıyorsa “Bu kullanıcı adı alınamıyor.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşırsınız. Eğer kurallara uygun olmayan bir karakter kullanırsanız karşınıza gelecek uyarı yazısı, “Geçersiz karakterler içeriyor” bu şekildedir.

Kullanıcı adınızı belirledikten sonra “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayarak facebook kullanıcı adı değiştirme işlemini yapabilirsiniz.

 

Sayfa Üzerinde Facebook Kullanıcı Adı Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Facebook sitesinde yer alan bir sayfanızın kullanıcı adınızı değiştirebilmek için ilk şart yönetici olmaktır. Yöneticisi olduğunuz bir sayfanın kullanıcı adını değiştirmek istiyorsanız, sayfanızın sol tarafında yer alan “Hakkında” bağlantısına tıklamalı ve ardından “Sayfa Bilgileri” yazısını seçmelisiniz. Beraberinde “Kullanıcı Adı” yazan kısma tıklayarak bu kısmı düzenlemelisiniz. Yeni bir kullanıcı adı girdikten sonra, kullanıcı adınızın kullanılabilir olması taktirinde çıkacak olan yeşil bildirim ardından “Kullanıcı Adı Oluştur” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Böylelikle sayfa üzerinde facebook kullanıcı adı değiştirme işlemini yapmış olursunuz.

Facebook sayfanızın kullanıcı adını mobil site üzerinden değiştirebilmek için yönetici olmanız gerekmektedir. Bunun için önce Facebook’a sonra da sayfanıza giriş yaptıktan sonra  sembolünün yanında yer alan “Sayfayı Düzenle” seçeneğine dokunmanız gerekmektedir. Ardından “+ Sayfa @kullanıcıadını değiştir” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Burada yukarıdaki anlatımda da yazılmış olan kullanıcı adı kurallarına uygun ve başkaları tarafından kullanılmayan bir sayfa kullanıcı adı seçmeniz gerekmektedir. Eğer kullanılabilir bir kullanıcı adı seçtiyseniz “Kullanıcı Adı Oluştur” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Facebook Android Mobil Uygulamasını kullanarak sayfanızın facebook kullanıcı adı değiştirime işlemi için sayfanıza gittikten sonra “Hakkında” seçeneğine basmalı ve “+ Sayfa @kullanıcıadını değiştir” yazısına dokunmalısınız. Ardından yeni bir kullanıcı adı girebilir ve bu kullanıcı adının uygunluğuna göre “Kullanıcı adı Oluştur” seçeneğine basabilirsiniz.

Facebook iPad Mobil Uygulaması ve Facebook iPhone Mobil uygulaması üzerinden kullanıcı adı değiştirme işlemleri de Facebook Android Mobil Uygulaması ile aynı şekilde ve aynı adımlarla gerçekleşmekte olduğundan dolayı yukarıda yer alan anlatım sayesinde kullanıcı adınızı bu uygulamalar üzerinden değiştirebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz