Facebook Virüs Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Facebook Virüs Silme

Bir süredir Facebook üzerinden yayılmakta olan virüsler, hepimizin gördüğü üzere sadece izinsiz paylaşım yapmakla kalmayıp aynı zamanda truva atı denilen bir virüs ile birlikte, bilgisayarnızda bulunan ve aralarında kredi kartlarınızın şifreleri gibi önemli bilgilerinde bulunduğu birçok hassas bilgiyi çalabiliyor. Diğer bir yandan, bu virüsler sayesinde kötü amaçlı kişiler bilgisayarınıza girebiliyor, kameranızı ve daha da ötesine geçerek bilgisayarınızı kontrol edebiliyor. Bu sırada siz sadece istemediğiniz kişilerle arkadaş olduğunuzu, bilmediğiniz sayfaları beğendiğinizi ve haberiniz olmadan paylaşımlar yapıldığını zannedebiliyorsunuz. Aslında sadece hesabınızın kontrolünü kaybedip bu tip kontrolünüz dışında gerçekleşen şeylerle uğraşmak zorunda kaldığınız taktirde kendinizi şanslı bile saymanız gerekebilir zira diğer türlü bütün bilgisayarınızın hakimiyetini kaybedebilir ve dahası hesap numaralarınız, kart şifreleriniz ve önemli bilgilerinizi başkasının eline geçirebilirsiniz. Üstelik virüs bilgisayarınıza geçtiği andan itibaren, Facebook üzerinden yapabileceğiniz hiçbir şey kalmaz. Bilmediğiniz uygulamaları silseniz de, tanımadığınız kişileri arkadaşlıktan çıkarsanız da hiçbir şey değişmez çünkü virüs hesabınıza değil bilgisayarınıza ya da diğer elektronik veya akıllı cihazlarınıza bulaşmıştır. Tarayıcılarınızı silip yeniden kurmanız da herhangi bir şeyi değiştirmeyecektir. İki çeşit virüste de bir an önce kontrolü ele almanız gerekmektedir. Aksi taktirde başınıza hiç de hoş şeyler gelmeyecektir.

Facebook Virüs Silmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu virüsler genellikle bilmediğiniz sayfalara tıklayıp, tanımadığınız kişilerin yaptığı paylaşımların yönlendirdiği sitelerden ve aslı astarı olmayan uygulamalara verdiğiniz izinlerden bulaşmaktadır. Bu tip kötü amaçlı yazılımlar her daim dikkatinizi çekecek paylaşım, sayfa ya da diğer şeylerin arasına kendini gizler. Bu sebeple bir linke tıklamadan önce iki kere düşünmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekmektedir.

“Bunu mutlaka görmelisin!”

“Bu fotoğraftaki sen misin? Aynı sana benziyor!”

“Kaç defa izlediğimi sayamadım çabuk izle!”

gibi mesajların uzantılarında verilen linklerle birlikte bilmediğiniz denizlere yelken açarken kendinizi de büyük bir tehlikeye atar ve riske sokarsınız. Şifrenizi hiç kimseyle paylaşmamalı ve güvenmediğiniz sitelere giriş yapmamalısınız. Bir sorununuza çözüm ararken kendinizi farklı bir sorunun içine atarsanız, bu döngünün sonu gelmeyecek ve bilgisayarınız tamamen kullanılamayacak hale gelecektir. Tarayıcılarda sitelerin güvenilir olup olmadığına dair eklentiler bulunmaktadır. Size bu eklentileri kullanmanızı tavsiye ediyor ve ne yazık ki şu an ki konumuz bu olmadığı için anlatmadan geçmek durumunda kalıyoruz.

Facebook Hesabından Virüs Silme

Hesabınıza girip sizin kontrolünüz dışımda paylaşım ve beğeni yapan virüsler genellikle Facebook üzerinde bulunan zararlı uygulamaları yüklerken verdiğiniz izinler dolayısıyla ortaya çıkmaktadır. Örneğin aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz uygulama, duvarınıza yazma izni alırken temel bilgilerinize de erişebiliyor. Aynı zamanda verilerinize de istediği zaman erişebiliyor. İnsanlar genellikle bu tip uygulamaların izinlerine dikkat etmeden hızlı bir şekilde “İzin Ver” seçeneğine basarak uygulamayı kullanmaya geçse de bunu yaparken kendilerini büyük bir tehlikenin altına sokuyorlar.

Öncelikle Facebook hesabınızdaki virüslerden kurtulmak için, hesabınızın şifresini değiştirmenizi öneririz. Bunu yapabilmek için Facebook sitesine girdikten sonra sağ kısımda bulunan aşağı doğru ok işaretine dokunduktan sonra seçeneklerin arasından “Ayarlar”ı bulup tıklayınız. Ardından “Genel” kısmında bulunan “Şifre” kısmındaki “Mevcut” bölümüne şuanki şifrenizi girip, “Yeni” kısmına bundan sonra kullanacağınız şifreyi girmeli ve “Yeni şifreyi tekrar yaz” kısmına da bu şifreyi tekrar girmelisiniz. Ardından “Değişiklikleri Kaydet”e basabilirsiniz.

fb

Facebook şifrenizi değiştirdikten sonra profilinizde bir paylaşımda bulunarak arkadaşlarınıza, yaptığınız paylaşımları ve gönderdiğiniz mesajları sizin yapmadığınızı ve tarafınızdan gönderilen linklere tıklamamaları gerektiğini söyleyiniz.

Ardından yeniden “Ayarlar” bölümüne girip, alt kısımda yer alan “Uygulamalar” seçeneğini seçtikten sonra, tanımadığınız, bilmediğiniz ve sizin adına paylaşım yaparken, bilgi ve verilerinize erişim imkanı olan kötü amaçlı uygulamaları kaldırınız. uugyy

Kaldırmak istediğiniz uygulamanın yanındaki “x” tuşuna bastıktan sonra “Kaldır” seçeneğine tıklayınız.

adsiz

Bu örnekte “MediaFire” uygulamasını örnek olarak göstermiş bulunmaktayız. Bu konuda herhangi bir öneride bulunmuyor ve MediaFire’ı kaldırmanız gerektiğini de söylemiyoruz. Bilmediğiniz uygulamaları kaldırmanızı öneriyoruz.

Bir sonraki aşamada, sizin izniniz haricinde beğenilen sayfaları beğeniden çıkartıp, takip edilen kişileri de takipten çıkarmanız gerekmektedir. Bu işlem ne yazık ki uzun sürebilecek olsa da gerekli olduğu da göz ardı edilemez bir gerçektir. Zira bu süre zarfında takip ettiğiniz kişiler ve beğendiğiniz sayfalar zararlı içerikleri hesabınıza sokmaya devam eden kötü amaçlı içeriklere sahip olabilir.

Bir sayfayı beğenmekten vazgeçmek istiyorsanız, bu sayfaya girdikten sonra “Beğendin” yazısının üstüne gelip “Bu sayfayı beğenmekten vazgeç” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

Takip ettiğiniz kişilerin kapak fotoğraflarının sağ kısmında bulunan “Arkadaşsınız, takip, mesaj” gibi butonlardan takip yazan butonua tıklayıp bu butonun “Takip Et”e dönüştüğünü gördüğünüz anda bu kişiyi takibi bırakmışsınız demektir.

Bu işlemlerle birlikte hesabınızdaki virüsten kurtulmuş olmalısınız. Fakat bilgisayarınıza virüs girdiği taktirde yapmanız gereken şeyler biraz daha farklıdır. Bilgisayarınızdan kötü amaçlı yazılımları silmeniz için çeşitli programlar ve antivirüs yazılımları üretilmiş bulunmaktadır. Size bunlardan sadece birkaçını kısa bir şekilde anlatacağız.

Bilgisayarınızdaki Kötü Amaçlı Yazılımlardan Kurtulma Programları

Anlatımımıza AdwCleaner adlı programla başlayalım. Bu programı güvenilir bir site üzerinden indirdikten sonra yükleyip açınız ve sol kısımda bulunan “Scan” yani “Tara” butonuna tıklayınız. Bu program sayesinde facebook virüsü gibi istenmeyen, kötü amaçlı yazılım ya da eklentilerden kurtulacaksınız. Tarama işleminin ardından, kötü amaçlı yazılımlarla birlikte zararlı bir takım dosyaların listesi belirecektir. “Clean” butonuna basarak bunlardan kurtulabilirsiniz. Bu işlem tamamlandıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenecektir. Çünkü bu işlem kayıt defteri üzerinden birtakım değişiklikler yapmaktadır ve bilgisayarınızın bu işlemleri düzenleyip işleyebilmesi için yeniden başlatılması gerekmetkedir. Bu sebeple, çıkan sekmedeki “OK” tuşuna basınız.

adwcleaner-scan_zps6bef33c1

Bir başka istenmeyen ve kötü amaçlı yazılımlardan kurtulma yolu olan Malwarebytes programı, pop-up, adware, rootkit, trojan ve diğer çeşit virüslerden kurtulmanız için etkili bir araçtır. Ücretsiz sürümü olduğu gibi aynı zamanda premium özelliklere sahip ücretli bir sürümü de bulunmaktadır. Programı güvenilir bir siteden indirdikten sonra bilgisayarınıza yükleyiniz ve programı açınız.

Ardından, eğer program sizi güncelleme konusunda uyarıyorsa güncellemeyi yapınız. Eğer herhangi bir güncelleme yoksa ya da güncellemeyi yaptıysanız devam edebiliriz.

Ardından alt kısımda bulunan “Şimdi Tara” seçeneğine tıklayınız. “Perform a Full scan” yani “Derinlemesi tarama” seçeneğini seçiniz ve tarama bitene kadar bilgisayarınızda herhangi bir işlem yapmamaya özen gösteriniz. Özellikle tarayıcılarınızda ve bu durumda Facebook üzerinde herhangi bir işlem yapmayınız.

Bir süre sabırla bekledikten sonra tarama işleminiz bittikten sonra karşınıza varsa kötü yazılımlardan oluşan bir liste çıkacaktır. Son olarak sol alt kısımda bulunan “Remove Selected” yani “Seçili olanları Kaldır” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz