Gizli Numara Engelleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Gizli Numara Engelleme

Cep Telefonları kullanıcılarının sayısının her geçen gün artmasıyla birlikte bazı zamanlar yeni sorunların da ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Bazen bir şaka, bazen bir taciz için ya da bilumum sebeplerden kaynaklanan numara gizleme durumu şakacı ve tacizcilerin hoşuna gitse de karşı tarafın canını bir hayli sıkmakta. Ancak teknolojinin getirdiği ve GSM operatörlerinin de sunduğu hizmetler sayesinde gizli numaralardan gelen aramalar engellenebiliyor. Biz de sizler için bu yazımızda gizli numara engelleme hizmetlerinden nasıl yararlanabileceğinizi derledik.

Android Sistemli Cep Telefonlarında Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Aslına bakarsanız android cihazlarda Google tarafından özel olarak geliştirilmiş bir gizli arama engelleme aracı veya uygulaması yok. Ancak Google Play Store da başkaları tarafından geliştirilmiş olan uygulamalar mevcut. Bu uygulamaların birçoğu istenilen durumu tam anlamıyla çözüme kavuşturamasa da kısmen de olsa kullanıcıya yardımcı seçenekler sunabiliyor. Yine de tam anlamıyla kullanıcıya gizli numaraları engelleme yolunu sağlamıyor.

Numara Gizleme işlemi ise oldukça basit. Öncelikle telefon ikonuna tıklıyoruz. Uygulamaya girdiğimizde menü/seçenekler tuşuna basarak ayarları seçiyoruz. Çağrı ayarlarına geldiğimizde karşımıza sesli arama, görüntülü arama, diğer ayarlar olarak üç seçenek çıkıyor. Burada sesli aramaları seçiyoruz. Gelen ekrandaki seçeneklerden ek ayarları seçip burada da arayan kimliği yazısına tıklıyoruz. Bu seçenekle de ekrana üç seçenek geliyor. Bu üç seçenekten numarayı gizle seçeneğine tıkladığımız takdirde aramalarımızı gizli numara olarak yapabiliyoruz. Aynı ekranda bulunan numarayı göster seçeneğiyle de daha önce gizli numara olarak ayarladığımız numaramızı tekrar görünür hale getirebiliyoruz. Bu işlemler android sürümüne veya telefonunuzun üreticisine göre değişebilir.

IOS Sistemli Cep Telefonlarında Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Apple şirketi de android gibi IPhone cep telefonu kullanıcıları için özel bir araç veya uygulama geliştirmemiştir. Ancak App Store da bu işlem için geliştirilmiş birçok uygulama mevcuttur. Bu uygulamalar sizi gizli numaradan arayan kişilerin aramalarını doğrudan meşgule atma işlemini gerçekleştirir.

Siz numaranızı gizleyecekseniz ise şu yolları takip etmeniz gerekmektedir. Öncelikle telefonunuzun ayarlar kısmına giriniz. Daha sonra çıkan ekranda telefona tıklayınız. Burada numaramı göster seçeneğine tıklayıp yandaki yeşil renkli düğmeye basıp kapatıyoruz. Böylece numaramız birini aradığımız takdirde o kişinin telefonunda gizli numara şeklinde görünecektir.

Gizlemiş olduğumuz numaramızı da şu şekilde görünür yapabiliriz. Gizleme işleminde yaptığımız gibi sırasıyla ayarlara, oradan telefona daha sonra da numaramı göster yazısının yanındaki butona tıklıyoruz. Buton yeşil olduysa gizli numarayı tekrar görünür yapma işlemimiz tamamlanmış demektir.

Windows Phone Sistemli Cep Telefonlarında Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Windows da diğer işletim sistemi üreticileri gibi kullanıcılarına özel olarak gizli numara engelleme aracı geliştirmiyor. Ancak Windows Mağazadan indirebileceğiniz bazı uygulamalarla bu sıkıntıyı çözebiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken Windows mağazaya tıklayıp arama engelleme yazıp aratmak. Bulunan uygulamalardan herhangi biri ile bu durum çözülebilir ama kesin çözüm olduğu söylenemez.

Windows sistemli telefonlarda numarayı şu şekilde gizleyebilirsiniz. Önce ayarlara girin. Sağ tarafta uygulamalara oradan da telefona tıklayın. Çıkan ekranda numaranızı kimlere görünür yapıp yapmayacağınızı belirleyebileceğiniz seçenek var. Orada arayan kimliğinin gösterileceği kişileri hiç kimse yaparsanız numaranız aramalarınızda karşıdaki kişide gözükmeyecektir. Aynı şekilde arayan kimliğinin gösterileceği kişileri herkes yaparsanız numaranız karşıdaki kişilere görünecektir. Windows size bu konuda ayrım yapmanıza da olanak sağlıyor yani belli bir numaraya görünmesini sağlayabilir ya da belli numaraların görmesini engelleyebilirsiniz.

GSM Operatörleri Tarafından Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Türk Telekom Operatöründe Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Türk Telekom kullanıcılarına bu hizmet için birden fazla yol ve seçenek sunmuş durumda. İsteyen cep telefonunda MMI koduyla, isteyen mobil siteden, isteyen yine bir başka Türk Telekom işlem koduyla ve isteyen web üzerinden bu servisi başlatabiliyor. Ayrıca Türk Telekom müşteri hizmetleri aranarak da bu işlemler yapılabiliyor. Web ve wap üzerinden yapacağınız işlemler için öncelikle Türk Telekomun internet sitesinde kullanıcı girişi yapmak gerekiyor. Şimdi sizlere bu işlemlerin nasıl yapıldığını göstereceğiz. Öncelikle tarayıcınızdan turktelekom.com.tr adresine gidiniz. Burada online işlemleri seçerek işleme devam ediniz. Gelen doğrulama ekranında cep telefonu numaranızın başındaki 0 ı olmadan numara kısmına yazınız. Aşağıya da şifrenizi giriniz. Daha önce hiç giriş yapmadıysanız veya şifrenizi bilmiyorsanız cep telefonunuzun arama kısmına *952# yazıp arama tuşuna bastığınız taktirde size şifreniz ücretsiz olarak gelecektir. Kısa mesaj olarak gelen şifreyi ilgili yere yazıp giriş yapınız.

TT Giriş Ekranı

Giriş işlemini tamamladıktan sonra gelen ekranda menü çubuğunda çağrı yönetimi başlığına tıklıyoruz. Burada karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekranda numaranız ile ilgili olarak başlatabileceğiniz veya sonlandırabileceğiniz servis hizmetleri listelenmiştir. Bu servislerden çağrı engelleme seçeneğinin karşısındaki servisi başlat butonuna tıklayarak gelen gizli numaraları engelleyebilirsiniz.

TT Çağrı Servisleri

Türk Telekom müşterilerinin kullanımına sunulan gizli numara engelleme servisinden yararlanmanın ikinci yolu da cep telefonunuzun arama kısmına *253# yazıp arama işlemi yapmak. Bu işlemi yapmanız durumunda eğer gizli numara engelleme servisiniz aktif ise deaktif, deaktif ise aktif duruma değişecektir. İşlemin sonucunda oluşan durum ekranınıza bilgi olarak gelecektir.

Bir başka yol ise yine yukarıdaki yöntemde olduğu gibi cep telefonunuzun arama kısmına *100# yazıp aramanızla çalışıyor. Aramayı yapmanız durumunda karşınıza yedi seçenekli bir menü çıkıyor. Bu seçeneklerden en sonda olan işlemler seçeneğinin numarasını yazıp göndere basıyoruz. İşlemler menüsünde gizli numara engelle seçeneğinin numarasını aynı şekilde yazıp gönderiyoruz. Gizli numara engelleme seçeneklerinden aktif et seçeneğinin kodunu gönderdiğimiz taktirde cep telefonumuz gelecek gizli numaralara engellenmiş oluyor. Yine aynı şekilde pasif et seçeneğinin numarasını gönderirsek aktif olan gizli numara engelleme servisini pasif etmiş oluyoruz.

Türk Telekom müşterilerinin servisi başlatmak için kullanabileceği son yol ise 444 1 444 nolu Türk Telekom müşteri hizmetleri numarasını aramak. Müşteri hizmetlerinin yönlendirmeleri doğrultusunda gizli numara engelleme servisi başlatılabilir veya deaktif edilebilir.

Ayrıca Türk Telekom müşterileri için bu servisten herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Türkcell Operatöründe Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Türkcell şirketi de Türk Telekom gibi kullanıcılarına gizli numara engelleme konusunda servis sağlamaktadır. Bu servisten yararlanmak için birkaç yol vardır. Ancak Türkcell kullanıcılarına bu servisin eski tip sabit telefon santrallerinden (analog santrallerden) ve yurt dışından numara bilgisi gönderilmeden oluşturulan çağrıları engellemediğini de sitesindeki ilgili alanda belirtmiştir. Şimdi Türkcell kullanıcıları bu servisten nasıl yararlanabilir ona bakalım.

Öncelikle Türk Telekom’da olduğu gibi Türkcell’de de cep telefonunuzun arama kısmına *253# yazıp arama tuşuna basarak gizli numara engelleme servisi başlatılabilir. Aynı şekilde #253# yazıp aranması halinde ise aktif olan gizli numara engelleme servisi iptal edilebilir.

Bir diğer yol da Türkcell İletişim Merkezleri. Eğer bulunduğunuz şehirde TİM’e giderseniz bu işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Son seçenek ise Türkcell müşteri hizmetlerini aramak. 532 veya 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetleri aranarak gizli numara engelleme servisi başlatılıp iptal edilebilir.

Türkcell de bu servisi kullanıcılarına ücretsiz olarak sağlıyor.

Vodafone Operatörlerde Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Vodafone da kullanıcılarına gizli numara engelleme konusunda ücretsiz servis sağlıyor. Bu servis online self servis, sesli yanıt sistemi ve kısa mesaj üzerinden başlatılabiliyor.

Öncelikle tarayıcınızdan Vodafone.com.tr adresine giriyorsunuz. Online self servis linkine tıkladığımız durumda karşımıza bir doğrulama ekranı geliyor. Bu ekranda önce telefon numaramızı ardından şifremizi girip sisteme giriş yapıyoruz. Eğer şifrenizi unuttuysanız veya ilk defa giriş yapacaksanız şifrenizi almak için S yazıp 7000 e kısa mesaj gönderebilirsiniz. Doğrulama ekranını geçtikten sonra işlemler/çağrı ayarları seçeneğinde gizli numara engelleme servisini başlatabilirsiniz.

Vodafone Giriş Ekranı

Vodafone Giriş Ekranı

Bir başka yol da kısa mesaj ile servisi başlatmak. GIZLI AC yazıp 7046 ya kısa mesaj göndererek gizli numara engelleme servisi başlatılabilir. Aynı şekilde GIZLI KAPAT yazarak da bu servis kapatılabilir.

Bu servis için son seçenek ise şu şekildedir. Kullanıcı telefonunun arama kısmına geliriz ve 7000 numarasını ararız. Sesli yanıt sisteminde belirtilen yönergeler sayesinde gizli numara engelleme servisi başlatılabilir veya iptal edilebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz