Gmail Hesap Aç | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Gmail Hesap Aç

Gmail Hesap Açma anlatımına geçmeden önce kısa bir Gmail anlatımı yapacak ve ardından Gmail Hesap açma işlemlerini anlatmaya geçeceğiz.

Gmail, Google tarafından piyasaya sürülen ücretsiz ama reklam destekli bir e posta hizmetidir. Kullanıcılar gmail hizmetine güvenli internet postalarının yanı sıra aynı zamanda pop3 ya da imap4 protokolleri aracılığı ile de erişebilmektedir. Gmail, 1 Nisan 2004 tarihinde yalnızca davetli kişiler tarafından kullanılabilen bir beta sürüm yayınladı. 7 Şubat 2007 tarihinde ise davet üzerine çalışan bu sistem ortadan kalkarak yerini herkese açık bir platforma bıraktı. Fakat Gmail beta sürümünde kalmaya devam etti. Ardından Gmail e posta hizmeti 7 Temmuz 2009 tarihi ile birlikte beta sürümünden çıktı.

Gmail tarafından sunulan depolama alanından bahsedecek olursak, Gmail ilk çıktığı günde bir gigabyte depolama alanı sunuyordu. Ardından Gmail birinci yıl dönümünde kullanıcılarına bir yenilik getirdi ve depolama alanını iki katına çıkartırken, Georges Harik yani gmail ürün yönetim direktörü tarafından yapılan bir açıklamaya göre Google’ın sonsuza dek insanlara daha fazla alan vereceğini iddia etti. Ardından depolama alanlarındaki artış devam etti ve 24 Nisan 2012 yılında ücretsiz depolama alanı, Google Drive’ın duyurulmasıyla birlikte 10 gigabyte’a kadar yükseldi. 13 Mayıs 2013 tarihinde ise, gmail, google+ fotoğraflar ve google drive arasında bir birleşme işlemi gerçekleşti ve bu sayede kullanıcılar üç hizmet arasında toplam 15 gb boyutunda bir alana ücretsiz bir şekilde ulaştı. Ayrıca aylık abonelikler şeklinde depolama alanını arttırabilme imkanına sahip olan kullanıcılar ödemeli planlar sayesinde bu depolama alanlarını 30 TB’a kadar çıkartabilmekteler. Bu da Gmail hesap açan kişileri giderek arttırmıştır.

2014 yılında yapılan bir öngörü araştırmasına göre, orta ölçekli Amerika Birleşik Devletleri şirketlerinin yüzde altmışı Gmail kullanıyordu. Ayrıca Gmail, 2014 yılının Mayıs ayında Google Play üzerinden bir milyar indirmeye sahip olan ilk uygulama olmayı başardı. 2015 yılının Mayıs ayında, Google tarafından yapılan bir açıklamaya göre Gmail e posta hizmetini kullanan dokuz yüz milyon aktif kullanıcı vardı ve bu kişilerin yüzde yetmiş beşinin mobil cihazlar üzerinden bu hizmeti kullandığı söylendi. Ardından 2016 yılının Şubat ayında yapılan bir açıklamayla Gmail aktif kullanıcı sayısının bir milyarı geçtiği belirtildi. Bu da demek oluyordu ki Gmail hesap açma işlemleri en az bir milyar kez yapılmıştı! Bir de buna hesabını kapatıp açanları dahil edersek Gmail hesap açma işlemlerini yapan kişilerin ne kadar çok olduğunu görebiliriz.

Ayrıca Gmail kullanıcıları tarafından kullanabilen Google Talk sayesinde kullanıcılar diğer Gmail kullanıcıları ile birlikte anlık olarak mesajlaşabilir, konuşabilir ve bu konuşmalar içerisinde aramalar yapabilir.

Gmail’in bu kadar çok kullanılmasının sebepleri arasında şu ana kadar saydığımız sebeplerden başka şeyler de vardır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak, Google, Gmail hizmetiyle birlikte yığın mesaj filtresi özelliğini sunmuştur. Gmail yığın mesaj filtreleme topluluk güdümlü bir sistem olma özelliğine sahiptir ve bir kullanıcı eğer bir e posta mesajını yığın olarak işaretlerse, gelecekte buna benzer e postaların diğer Gmail kullanıcılar tarafından tespit edilmesini sağlıyor. Kullanıcılar tarafından yığın mesaj olarak filtrelenen e postalar belirli bir şekilde işlenmek üzere çeşitli ayarlardan geçiyor.

Gmail mobil şu anda kırktan fazla dilde hizmet vermekte olup bu diller arasında dünyanın en çok kullanılan dilleri ile birlikte Türkçe’de yer alıyor. Gmail Mobil sayesinde kullanıcılar Gmail hizmetine erişmek için mobil tarayıcı işkencesinden kurtuluyor ve mobil uygulamalar sayesinde maillerine çok daha kolay bir şekilde bakabiliyor. Bu da Gmail hesap açma işlemlerini arttırıyor.

Gmail’i cazip kılan bir diğer güzel özellik ise güvenlik önlemleridir.

Tüm bu özellikler kullanıcıların Gmail Hesap açma işlemlerini nasıl yapacağına yöneltir. Gmail hesap açma işlemler aşağıda yer almaktadır.

Gmail Hesabı Nasıl Açılır?

Gmail hesap açma işlemlerini yapmak istiyorsanız bunun için kullanabileceğiniz çeşitli yer ve yöntemler mevcuttur. Fakat bu yol ve yöntemlerin tek bir ortak yanı vardır. O da Gmail hesap açabilmeniz için öncelikle bir Google hesabınızın olması gerektiğidir ve tüm bu yöntemler de Google hesabında birleşmektedir. Gmail hesap açma işlemlerini gerçekleştirmek adına Google hesabı açmak için öncelikle yapmanız gereken şey herhangi bir Google sitesine girmektir. İster, Google sitesine isterseniz Google ürünü olan Gmail sitesine girebilirsiniz. Herhangi bir Google sitesi üzerinden sağ üst köşede yer alan “Oturum Açın” bağlantısına tıkladıktan sonra “Hesap Oluştur” linkine tıkladığınız taktirde aşağıda yer alan kayıt formuna ulaşırsınız. Bu forma girmeniz gereken şeyler öncelikle bir isim ve soy isimdir. Böylece Gmail Hesap açma işlemleri başlar.

gmail

Ardından Gmail hesap açma işlemlerine devam edebilmek için kendinize bir kullanıcı adı seçmeniz gerekiyor. Bu kullanıcı adı tüm Google ürünlerinde ortak paydada kullanılacağından dolayı gerçekte de kullanmak istediğiniz ve hoşunuza giden bir kullanıcı adı almanızı öneririz. Kullanıcı adları her kişiye özel adlardır ve bu sebeple de birden fazla kişi tarafından kullanılamamaktadır. Eğer başkası tarafından kullanılan bir kullanıcı adını kendi hesabınız adına kullanmak üzerine belirlerseniz, “Bu kullanıcı adı alınmış. Başka bir tane deneyin.” uyarısıyla karşılaşırsınız. Ayrıca “Müsait:” şeklinde çıkacak olan bağlantı size almak istediğiniz ve başkası tarafından kullanılan bu kullanıcı adına benzer önerilerde bulunur. İster bu öneriye tıklar ve öneriyi kullanırsınız. İsterseniz de başka bir kullanıcı adı deneyebilirsiniz. Kullanıcı adınız harf, rakam ve noktalama işaretlerinden oluşabilmektedir. Belirlediğiniz kullanıcı adı bir başka kullanıcının adına çok benzediği taktirde de bu kullanıcı adını hesabınız için alamazsınız. Örneğin, “hesapsi1me” kullanıcı adını almak istediğinizde google sizin bu kullanıcı adını almanıza izin vermeyecektir. Çünkü “hesapsilme” adında bir kullanıcı adı hali hazırda mevcuttur. Eğer kullanıcı adınız geçmişte bir başkası tarafından kullanıldıysa ve bu hesap kullanıcı tarafından silinmişse yine aynı şekilde bu kullanıcı adını kullanamazsınız. Ayrıca bir kullanıcı adı spam ya da kötüye kullanım durumlarını engelleme sebebiyle ayrıldıysa bu kullanıcı adını da kullanmanız mümkün olmayacaktır. Fakat bir kullanıcı adı belirleme işlemi bu kadar zorlu bir süreç değildir. Burada yazılan anlatımlar nadir gerçekleşen türden şeylerdir. Fakat güncel bir milyar kullanıcıya ait olan Gmail için bir hesap adı almak o kadar da kolay olmayabilir. Bu sebeple sıra dışı şeyler denemenizi tavsiye ederiz.

Kendinize ve Google’a uygun bir kullanıcı adı belirledikten sonra Gmail hesap açma işleminize devam edebilirsiniz.

Eğer “Geçerli e posta adresimi kullanmayı tercih ediyorum.” seçeneğine tıklarsanız, başka bir e posta hizmeti sağlayıcısında sahip olduğunuz bir e posta adresini kullanarak Gmail hesap açma işlemlerinize devam edebilme imkanına erişirsiniz.

Ardından kendinize güvenli bir şifre seçmelisiniz. Google şifreleri en az sekiz haneden oluşabilmektedir. Google bu esnada başka bir site üzerinde kullandığınız şifrenizi ya da evcil hayvanınızın adı gibi bir şifreyi kullanmamanızı çünkü bu tür şifre alımlarının oldukça kolay bir şekilde tahmin edilebilir olduğu konusunda sizi uyarır. Kolay bir şekilde tahmin edilebilecek türden evcil hayvan adı, doğum günü tarihi, doğum yılı vb. şifreler, hesapları kolaylıkla çalınmasına sebep olacağından dolayı güvenli bir şifre belirlemenizi ve bu şifreyi başka biriyle paylaşmamanızı öneririz.

Şifrenizi belirledikten sonra tekrar girmenizin ardından doğum gününüzü, gün ay ve yıl şeklinde girerek, cinsiyet bölümünden gelebilir ve kadın, erkek ve diğer seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

İstediğiniz taktirde bir cep telefonu numarası girebilirsiniz. Cep telefonu numaranız çeşitli güvenlik sebepleriyle hesabınızı kurtarmanız ya da diğer türlü bildirimler konusunda size yardımcı olabileceğinden dolayı önemli bir veri sayılabilmektedir. Fakat cep telefonu numaranızı yazmak zorunda değilsiniz. Bu sebeple bu alanı boş bırakabilme imkanınız da bulunmaktadır.

Bir başka gmail hesap açma yöntemine gelelim. “Geçerli e posta adresi kullanmayı tercih ediyorum” dediğiniz taktirde geri dönüş yapmak için “Yeni bir gmail adresi istiyorum.” bağlantısına tıklayabilirsiniz. Yeni bir gmail adresi alırken, kullandığınız ve erişme imkanınız bulunan bir e posta adresi girdiğinizden emin olmalısınız. Zira güvenlik açısından büyük önem arz etmektedir. Daha sonra hesap kurtarma işlemlerinizle alakalı olarak şu an gireceğiniz tüm bilgiler büyük önem arz ettiğinden dolayı adımlarınızı dikkatli bir şekilde atmanızı öneririz.

Gmail hesap açma işlemlerinde son olarak da konum bilgilerinizi girdikten sonra sağ alt köşede yer alan “Sonraki adım” butonuna basınız. Karşınıza açılır bir pencereyle birlikte “Gizlilik ve Şartlar” şeklinde bir yazı içeriği gelecektir. İster bu yazıyı okuyabilir isterseniz ise imlecinizi doğrudan aşağıya doğru kaydırarak “Kabul ediyorum” diyebilirsiniz.

Böylelikle bir Google hesabını oluşturmuş olursunuz. Artık bu aşamadan sonra Gmail hesabınız da kendiliğinden oluşmuş olur. Yani Gmail hesap açma işlemleriniz de sona ermiş demektir. İster bilgisayardan isterseniz ise akıllı telefon ya da diğer akıllı cihazlardan Gmail hesap açma işlemlerinizin bitmesinin ardından Gmail’e giriş yapabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz