Gmail Hesap Kurtarma | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Gmail Hesap Kurtarma

Gmail, reklam destekli olup ücretsiz bir e-posta hizmeti sunmakta olan bir Google ürünüdür ve 1 Nisan 2004 tarihinden itibaren hizmet vermeye devam etmektedir. 7 Şubat 2007 tarihinden itibaren herkese açık hale gelmesine karşın halen beta durumunda seyretmekteydi. 8 Temmuz 2009 tarihinde ise beta durumundan çıkıp diğer Google Apps hizmetleriyle birlikte güncellenen e posta hizmeti kullanıcılarına başlangıçta bir GB’ lık depolama imkanı verirken bu oran giderek büyümüş ve benzeri e posta hizmet veren uygulamaları geride bırakmıştır. Günümüzde en çok kullanılan e posta hizmetlerinden biri olan Gmail, her geçen gün kendisini geliştirmeye devam etmekte olup 425 milyon aktif kullanıcıya, dünya çapında ulaşmayı başarmıştır.

Bu kadar çok kullanılan bir web tabanlı e posta hizmeti olması da hesap kaybetme, hesap çaldırma, şifre kaybetme, şifre unutma ve şifre çaldırma gibi talihsizlikleri yaşayan kişi sayısını aynı oranda fazlalaştırdığı için bu tip sorunlardan muzdarip olan kişi sayısı da söylediğimiz gibi aynı oranda artıyor. Hesabınızı kaybetme sebepleriniz, örneğin internet kafeye gidip Gmail’e girdikten sonra hesabınızı kapatmayı unutarak internet kafeden çıktığınız için hesabınızı da çaldırmış ve başkalarına kaptırmış olabilirsiniz.  Bunun haricinde başka yerlerde de hesabınızı açık unutmuş olma imkanınız vardır.

Bir başka hesap kaybetme, çaldırma ya da şifre çaldırma ve kaybetme sebebi ise, hesaplarda belirlenen şifrelerin oldukça kolay tahmin edilebilir rakam ve harf bileşkenlerinden oluşturularak hazırlanmasıdır. Örneğin, 123456 gibi rakamlardan oluşan şifre en çok kullanılan şifrelerden biridir ve bu sebeple de bu hesaplar oldukça kolay bir şekilde çalınır. En sık kullanılan şifrelerden bir diğeri de doğum tarihidir. Kişiler kendi ya da oğlunun, kızının ya da ailesinden ve arkadaşlarından çok sevdiği birinin doğum günü tarihini şifre olarak kullanabilmektedir ve bu da şifrenin oldukça kısa sürede tahmin edilebilmesine neden olmaktadır.

Şifre kaptırma, hesap kaybetme sebeplerinden bir diğeri de gelen kutunuza ya da spam kutunuza düşen kötü amaçlı yazılım içeren maillerde bulunan bağlantılara tıklayarak cihazınıza virüs sokmanızdır. Bilmediğiniz ve tanımadığınız kişilerden gelen mailleri açmadan silmeli, şikayet etmeli ve engellemelisiniz. Aksi taktirde herhangi bir kimliğe sahip olmayan bu anonim hesapların, rastgele attıkları maillerle avlamak istediği kişi ve hesaplardan biri olabilirsiniz. Böylece mağdur duruma düşseniz de hesabınızı kaybetmiş olursunuz.

Bu nedenle hesabınızı iyi bir şekilde korumalı ve böyle basit hatalardan kaçınmalısınız. Fakat iş işten geçtiyse ve hesabınızı kurtarmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, gelin size hesap kurtarma işlemlerini adım adım anlatalım.

Gmail Hesabımı Nasıl Kurtarırım?

Eğer Gmail hesap kurtarma seçeneklerinizi doğru bir şekilde ayarlarsanız, şifrenizi unutmanız ya da kaybetmeniz durumunda Gmail üzerinden oturum açabilmek için hesap kurtarma seçeneklerini ayarlarken belirlediğiniz seçenekleri kullanarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Hesap kurtarma seçeneklerini ayarlayabilmek için bilgisayarınızdan ya da diğer akıllı cihazlarınıdan “Gmail”e girdikten sonra sağ üst kısım da yer alan çark şeklindeki “Ayarlar” simgesine tıkladıktan sonra, “Ayarlar” seçiniz. Ardından “Hesaplar” bölümüne giriş yapınız ve “Hesap Ayarlarını Değiştir” bölümünde yer alan “Şİfre kurtarma seçeneklerini değiştir” seçeneğine tıklayınız. Bu esnada şifrenizi tekrar girmeniz gerekebilir. Şifrenizi yeniden girdikten sonra “Bir kurtarma e posta adresi ya da cep telefonu numarası ekleyin” seçeneğine tıklayınız. Bu seçenekleri hali hazırda ayarladıysanız bir düzenleme bağlantısı göreceksiniz. Bu kısımda gerekli değişiklikleri yapınız ve “Kaydet” butonuna basınız.

Eğer şifrenizle ilgili bir sıkıntınız yoksa ve hesabınızı kurtarmak için farklı şeyler denemek mecburiyetindeyseniz yapmanız gerekenleri anlatalım.

Gmail sayfasına girdikten sonra sayfanın sağ üst kısmında yer alan “Oturum Aç” butonuna tıklayınız. Ardından ” Devam etmek için Gmail’de oturum açın” yazısının sağ alt köşesindeki “Hesabımı Bul” bağlantısına tıklayınız.

Hesap kurtarma sayfasına gidebilmek için buraya TIKLAYINIZ!

Karşınıza aşağıdaki resimde görebileceğiniz sayfa gelecektir.

hesap-kurtarma

Öncelikle kullandığınız e posta adresini giriniz. Ardından, “Şifrenizi mi unuttunuz?” bağlantısına tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektirsifre

 

Hatırladığınız son şifreyi girdikten sonra “İleri”butonuna basabileceğiniz gibi “Farklı bir soru deneyin” butonuna tıklayabilirsiniz. Bu aşamada oturum açabilmek için “kullanıcı adı” cihazınızda bir istem alı ve “Evet”e hafife dokunun, yazısı çıkacaktır. “İstem gönder” diyebilir ve işleminize devam edebilirsiniz.

Yine bir başka yol olarak, “Farklı bir soru deneyin”e tıkladıktan sonra telefon numaranıza gönderilecek bir kısa mesaj ya da telefon numaranıza yapılacak bir aramayla birlikte doğrulama alabilirsiniz. “Kısa mesaj gönder” ya da “Bir çağrı alın” seçeneklerinden birine tıklayarak devam ettikten sonra telefon numaranıza gönderilecek kısa mesaj ya da yapılacak aramayla birlikte gelen doğrulama kodunu bir sonraki seçenekte girebilir ve hesabınızın kontrolünü elinize yeniden geçirebilirsiniz.

Ayrıca bir kez daha “Farklı bir soru deneyin” butonuna basarak, hesap kurtarma seçeneklerini belirlerken ayarladığınız kurtarma e postası adresinize, gönderilecek doğrulama kodunu, size gönderilecek mailden alabilir ve bir sonraki aşamada çıkan doğrulama kodu kutucuğuna yazabilirsiniz.

Bir kez daha “Farklı bir sonu deneyin” derseniz, hesabınızı ne zaman oluşturduğunuza dair bir soru gelecektir. Gerekli bilgileri girerek işleminize devam edebilirsiniz. Hesabı oluşturma tarihinizi ay ve yıl olarak bilmiyorsanız, bir kez daha “Farklı bir soru deneyin” butonuna basabilirsiniz.

ay-yil

Aynı butona bir kez daha tıkladığınız taktirde karşınıza aşağıdaki gibi bir bölüm gelecektir.abc

“Bir e-posta adresi girin” kısmına, hemen kontrol edebileceğiniz bir e posta adresi girdiğiniz taktirde girdiğiniz e postaya bir doğrulama kodu girilecektir. Bu doğrulama kodunu “İleri” dedikten sonra çıkacak kutucuğa yazabilirsiniz. Google, hesabınızın size ait olduğunu doğruladığı taktirde oturum açmanız için yardım talimatlarla karşılaşacaksınız. Hesaba önceden eklediğiniz bir e posta adresi girmeniz dahilinde, işlemleriniz kolaylaşacaktır.

Bu aşamaya kadar hiçbir şekilde işlemlerinizi gerçekleştiremediyseniz, bu aşamadan sonra “Farklı bir soru deneyin.” butonuna tıklamanızı da önermeyiz, zira bu butona tıkladığınız taktirde karşınıza aşağıdaki gibi bir uyarı gelecektir.acamadk

Eğer, “Hesabımı bul” seçeneğine tıklarsanız, aşağıdaki resimdeki gibi bir görüntüyle karşılaşırsınız.

1

Bu kısma hesabınızla ilişkilendirdiğiniz ikincil bir e posta ya da telefon numarasını girdikten sonra “İleri” butonuna basınız.

Beraberinde robot bir program olmadığınızı kanıtlamak adına güvenlik resmi üzerindeki harf ya da numaraları kutucuğa giriniz ve “Gönder”e tıklayınız. Bu işleminizin ardından, Gmail’de oturum açmanıza yardım edilebilmesi adında hesap ayarlarında girmiş olduğunuz e posta adresiniz ya da telefon numaranız üzerinden sizinle iletişime geçilecektir.

Ardından yukarıdaki gibi çeşitli sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu sorular, adınızın soyadınızın sorulması, Gmail’e farklı cihazlardan girdiyseniz, bu cihazlara gönderilecek bildirim ya da doğrulama kodları vb. şeyler olabilir. Bu soruların zor olma sebebi hesabınızın sizin olduğuna dair kesin bir kanıt sunulabilmesi ve Google’ın bunu yüzde yüz bir şekilde onaylayabilmesi açısından önemlidir. Aksi taktirde kötü amaçlı, hesabınızı çalmak isteyen kişiler de aynı işlemleri tekrarlayarak hesabınızın kontrolünü ele geçirebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz