Gmail Hesap Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Gmail Hesap Silme

Gmail, Google tarafından 1 Nisan 2004 tarihinde sunulmuş, reklam destekli bir ücretsiz e-posta hizmetidir. Kulanıcılar bu hizmete, güvenli web postası bir yana IAMP4 ya da POP3 protokolleri aracılığıyla da erişebilmektedir. Gmail, ilk olarak 1 Nisan 2004’te yola davet üzerinden kullanabilen bir beta sürüm yayınlayarak başladı. Yaklaşık üç sene sonra, 7 Şubat 2007 tarihinde ise herkese açık bir hale gelmesine rağmen hâlâ beta durumunu sürdürmekteydi. Ardından Gmail, 7 Temmuz 2009 tarihinde, beta durumunu diğer Google Apps hizmetleriyle birlikte geride bırakarak güncellendi.

Kullanıcı başına bir GB’ lık depolama kapasitesi teklifiyle, Gmail web postası hizmeti, çitayı oldukça yükselterek standartı önemli düzeyde arttırmayı başardı. Ücretsiz depolama için webmail hizmetini ise 2 MB’ tan 4 MB’ a arttırarak, aynı dönemde hizmet veren Hotmail gibi rakiplerini gölgede bırakarak kendini oldukça ileri taşıdı. Eklerle birlikte bir ileti 25 MB olabilmekteydi. Gmail’in arama yapabilen bir arayüzüyle birlikte, forumlardaki gibi bir konuşma görünüme sahip olması da kullanıcılarına kolay bir kullanım sağlamaktadır. Gmail, web geliştiriclerine göre Ajax kullanımı açısından oldukça önemli olup, Linux üzerinden Google GFE/2.0 ile çalışmaktadır.

Yola 1 GB depolama alanıyla başlayan Gmail, ilk yıl dönümü olan 1 Nisan 2005 tarihinde bu sınırı iki katına çıkarırken, Gmail ürün yönetim direktörü Georges Harik tarafından yapılan bir açıklamayla Google’ın sonsuza dek daha fazla alan vermeye devam edeceği belirtildi. 14 Nisan 2012 tarihinde ise bu depolama alanı 10 GB’ a çıktı ve bu artış Google Drive’ın açılışıyla birlikte duyuruldu. 13 Mayıs 2013 tarihinde, Google Drive, Gmail ve Google+ Fotoğraflar arasında bir birleşim yapılacağı duyuruldu ve üç hizmet toplamda 15 GB depolama imkanı sunuyordu.

Kullanıcılar aylık abonelik planlarıyla birlikte 15 GB’lık depolama alanlarına ek olarak yaptıkları ödemelerle birlikte bu depolama alanlarını 30 Terabyte’a kadar çıkarabilmektedirler.

2012 yılının Haziran ayı itibarıyla 425 milyon aktif kullanıcı ile web tabanlı e-posta sağlayıcı hizmetlerinde en yaygın kullanılan hizmettir. 2014 yılında yapılan araştırmalara göreli Amerika Birleşik Devletleri’ndeki orta ölçekli şirketlerin yüzde altmışı Gmail kullanıyordu. 2014 yılının Mayıs ayında ise Google Play’de bir milyar yüklemeye ulaşmıştı ve Android aygıtları arasında bu sayıya ulaşan ilk uygulama olmayı başardı.

Gün geçtikçe kendini geliştirmeye devam eden Gmail e-posta hizmeti, anında mesajlaşma hizmeti olan Google Talk ile birlikte kendini benzeri uygulamalardan bir adım daha öne taşımayı başardı. Bu mesajlaşma sistemi sayesinde kullanıcılar, başka bir programa gerek kalmadan anlık mesajlaşma imkanı buldu. Ayrıca mesajlaşmalar arasında arama yapma imkanına da sahiplerdi.

En çok ziyaret edilen siteler arasında 117. sırada olan Gmail, 71 dil imkanı sunmaktadır ve birçok platform tarafından da desteklenmektedir. Ayrıca mesaj filtreleri, sosyal ağ entegrasyonu ve sunduğu güvenlik imkanlarıyla birlikte oldukça çekici bir hizmet sunmaktadır. İki adımlı doğrulama imkanıyla da kullanıcıların güvenliğini sıkı bir şekilde korumaya devam etmektedir.

Kullanıcıların pek çoğu Gmail’i elektronik postalarını daha kolay kategorize edebildikleri için, onlara zaman kazandırdığı için tercih etmektedir. Kullanıcıların pek çoğu Gmail’in hizmetinden memnun kalsa da Gmail hesabını kapatmak veya eski hesabını silmek isteyen kullanıcılar olacaktır. Kullanıcıların üyeliklerini iptal etmelerinin ardındaki sebeplerin arasında en sık rastlanan sorun ise güvenlik sorunlarıdır. Sebebiniz ne olursa olsun bu içerik sayesinde üyeliğinizi kolaylıkla iptal edebilirsiniz.

Gmail Hesabınızı Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gmail hesap dondurma işlemlerini gerçekleştirmeden ve Gmail hesabınızı silmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli şey, hesabınızı sildikten sonra sahip olduğunuz verilerin bir daha geri dönmemek üzere silinecek olmasıdır. Verileriniz bir yana yaptığınız görüşmeler ve attığınız mesajlar da aynı şekilde kalıcı bir şekilde silinecektir. Fakat endişelenmenize gerek yok. Çünkü Gmail, size verilerinizi indirmeniz için bir seçenek sunmaktadır.

 

Gmail Hesap Silme Resimli Anlatım

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıda paylaşacağımız bağlantıya tıklayarak çıkacak olan bu ekranda “Google Hesabını ve verileri sil” seçeneğine değilde “ürünleri sil” butonuna bastığınız zaman size verilerinizi işlemi gerçekleştirdiğiniz ortama kaydedecektir.

Gmail Hesap Silme Resimli Anlatım

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gmail hesabınızı kalıcı silme işleminizi gerçekleştirmek için Gmail size şifrenizi tekrar girmeniz gerektiğini söyleyecektir. Şifrenizi girdikten sonra devam eden ekranda:

Gmail Hesap Silme Resimli Anlatım

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“VERİLERİ İNDİR” butonuna tıkladığınız zaman Gmail hesabınıza gelmiş olan e-postalarınızın hepsi sizin belirlediğiniz konuma yedeklenecektir. Bu sayede hesabınızı silerken önemli bilgilerinizi ve verilerinizi kaybetmemiş olacaksınız.

Gmail Hesap Silme Resimli Anlatım

Bu detayı da anlattıktan sonra size Gmail hesap dondurma ve Gmail hesap silme linkini verelim: https://myaccount.google.com/preferences?hl=tr&pli=1#deleteservices Bu linke tıkladığınız zaman eğer Gmail hesabınıza giriş yapmadıysanız aşağıdaki aşağıdaki sayfa ile karşılaşacaksınız.

Gmail Hesap Silme Resimli Anlatım

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu sayfada yukarıda kırmızı kutunun içine aldığımız “OTURUM AÇIN” butonuna bastığınızda ve silmek istediğiniz Gmail hesabınızı ve şifrenizi girdiğinizde sizi karşılayan ekran aşağıdaki olacaktır.

Gmail Hesap Silme Resimli Anlatım

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda gerçekleştirebileceğiniz iki silme opsiyonunuz bulunmaktadır. Yukarıdaki daha farklı Google ürünlerini de içermektedir. Verilerinizi kaydederek Gmail hesabınızı silmek isterseniz bundan bir önceki başlığa göz atabilirsiniz. Yukarıda kırmızı kutu içinde belirtilen butona bastığınız zaman karşınıza aşağıda görünen ekranın çıkması gerekmektedir.

Gmail Hesap Silme Resimli Anlatım

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda yazılan yazılar sizin Gmail hesabınız ile ilgili olarak, hesabınızı sildiğiniz durumlarda bazı sorumlulukları kendi üzerinize aldığınıza dair bir belgedir. Bu sorumluluklar sadece alt tarafta onaylamanız gereken kutucuklardan birincisinde eğer Gmail hesabınızı kalıcı olarak silme durumunuzda gerçekleşecek olan ödemeleriniz var ise bu ödemelerin gerçekleşmesini durduramayacağınızı ve bazı durumlarda paranızı geri alamayacağınızı anlatmaktadır. Bu sizin bu hesap ile yaptığınız finansal işleriniz için konulmuş maddedir.

Alttaki onaylamanız gereken kutucuğun cümlesinde ise Google hesabınızı hesabınızı ve tüm verilerini kalıcı olarak silmek istediğinizden emin olmak için yapılan bir sorgudur. Yukarıda gösterilen iki kutucuğun üstüne tıklayarak yapacağınız tikleme işleminden sonra “HEMEN SİL” butonuna basmanız gerekmektedir.

Gmail Hesap Silme Resimli Anlatım

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Butona bastıktan sonra ardından gelen sayfa bu sayfanın aynı ise Gmail hesabınız kalıcı olarak silinmiştir. Bu aşamada esasında kısa bir süreliğine hesap kurtarma sayfasına giderek hesap kurtarma işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz için Gmail hesap dondurma işlemlerini tamamlamış olursunuz. Fakat Gmail hesap dondurma işlemleri kısa bir süre sonra Gmail hesap silme anlamına gelecek ve hesabınıza olan erişiminiz tamamen kesilecektir.

Eğer link çalışmıyorsa ise yapmanız gereken şeyi anlatalım.

Öncelikle gmail.com adresine girip, e-posta adresinizi ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapmalısınız. Hesabınıza giriş yapıktan sonra sağ üst kısımda bulunan çark şeklinde bulunan simgeye tıklayıp Ayarlar bölümüne tıklamalısınız. Ardından “Hesaplar ve İçe Aktarma İşlemi” sekmesine tıklamalısınız. Yapacağınız bir sonraki işlem “Diğer Google Hesabı Ayarları” bölümüne tıklamalısınız. Yeni bir sekmede açılacak olan sayfanın sol kısmında “Hesap Tercihleri” adlı bir kutucuk göreceksiniz. Bu kutucuktaki “Hesabınızı ya da Hizmetlerinizi Silme” bağlantısına tıkladıktan sonra “Ürünleri Sil” kısmına tıklamalısınız. Gmail sizden şifrenizi girmenizi isteyecektir. Şifrenizi girdikten sonra “Bir Google Hizmetini Silme” başlıklı açılan sayfada bulunan “Gmail” seçeneğinin karşısındaki çöp kutusu simgesine tıklamalısınız. Ardından karşınıza gelen sayfada “gmail mail adınız” adresini kalıcı olarak silmek ve bu adresi Google Hesabımdan kaldırmak istiyorum.” cümlesinin karşısında bulunan kutucuğu işaretleyiniz. Ardından mevcut şifrenizi tekrar giriniz ve Gmail’i Kaldır butonuna tıklayınız. Böylece Gmail hesap dondurma işlemleriniz tamamlamış olur. Kısa bir süre içinde Gmail hesap dondurma işlemlerini iptal etmek için hesabınızı kurtarmazsanız Gmail hesap dondurma işlemleri kalıcı olarak Gmail hesap silme işlemine evrilerek hesabınıza olan erişiminizi kalıcı olarak iptal eder.

Mobil Cihazdan Gmail Hesabı Silme

Şirketler genellikle kullandığınız hesaplarını silmenizi istemedikleri için bu işi kolaylaştırmamaya çalışıyorlar. Bu sebeple bir çoğu akıllı cihaz uygulamalarına hesaplarını silmenize yardımcı olacak ayarlar koymuyorlar. Mobil Cihazınızdan Gmail hesap dondurma işlemlerini gerçekleştirmek ya da Gmail Hesabı silmek istediğiniz zaman birazdan aşağıda da tekrar paylaşacağımız bağlantıyı tıklayarak yukarıda bahsettiğimiz adımları aynı masaüstü bilgisayarın tarayıcısından yapar gibi mobil cihazınızın tarayıcısından gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Gmail Hesap Silme İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz