Gmail Mail Engelleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Gmail Mail Engelleme

Günümüzde gelişen internet teknolojisi ve iletişim ağı sebebiyle birer mail adresine sahip olmayan kişi sayısı oldukça azdır. Ülkemizde de gerek Facebook olsun, gerek Twitter olsun gerekse çeşitli konular ile ilgili bilgi veren forumlar olsun hemen hemen her alanda bir adet mail adresine ihtiyaç duyarız. Bu nedenle de çeşitli mail hizmetlerinden birini seçerek onları kullanmaya başlarız. Fakat her daim bu gibi hizmetler ile birlikte gelen çeşitli sorunlar vardır. Bunlardan biri de kötü amaçlı kişilerin kötü amaçlı yazılım ya da virüs içeren mailleri e posta adreslerimize göndererek bizi aldatmaya çalışmasıdır. Bir diğer sorun ise tanımadığımız kişilerden gelen ve bitmek bilmeyen e postalardır. Bununla birlikte reklam içerikli olan ve düzenli bir şekilde gelen mailler de bizleri çileden çıkartır. İşte biz de bugün bu gibi nedenlerden dolayı mail engelleme konusunu ele alacağız. Bugün anlatacağımız konu ise, Gmail mail engelleme işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında olacak.

Gmail Mail Engelleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Gmail mail engelleme işlemleri çeşitli şekillerde yapılabilen bir işlemdir. Şimdi sırayla bu işlemleri anlatacağız. Öncelikle bir e posta adresini engelleyerek Gmail mail engelleme işlemlerini nasıl yapacağınızdan bahsedelim. Bunun için öncelikle Gmail’i açmanız, ardından görmek istemediğiniz iletiyi açmanız gerekiyor. Bu işlemin ardından ise iletinin sağ üst köşesinde yer alan aşağı dönük oka tıklamalı ve “[Gönderen] adlı gönderiyi engelle” seçeneğine tıklamalısınız. Eğer bir kişiyi yanlışlıkla engellediyseniz yine bu adımları takip ederek de engeli geri alabilirsiniz.

Gmail mail engelleme işlemlerinden bir diğeri ise gelen kutunuzda yer alan spam iletilerini kaldırmak ve engellemek şeklindedir. Bu işlemleri gerçekleştirmek için ise ilk olarak Gmail’i açmanız, ardından iletinin sol köşesinde yer alan kutuyu işaretlemeniz ya da doğrudan iletiyi açmanız gerekiyor. Bununla birlikte sayfasının üst köşesinde yer alan “Spam Bildir” butonuna tıklamanız halinde bu işlemi de tamamlamış olursunuz.

Gmail mail engelleme işlemlerinden bir diğeri ise bir posta listesinden çıkma işlemidir. İndirim, kampanya ya da çeşitli reklamlardan dolayı bunaldıysanız, muhtemelen bir siteye kaydınızı gerçekleştirmişsinizdir. Bu işlemi iptal edebilmek için yapmanız gereken şey ise ilk olarak Gmail’i açmaktır. Ardından e posta listesinden çıkmayı istediğiniz kişiden gelen e postayı açmanız gerekiyor. Son olarak yapmanız gereken şey ise e postayı gönderen kişinin yanında yer alan  “Tercihleri Değiştir” ya da “E posta listesinden çık” seçeneklerinden birine tıklamak. Bu seçenekleri görmediğiniz takdirde yazımızın diğer kısımlarında yer alan adımları takip edebilirsiniz. Bu işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirmeniz halinde ise bir iki günlüğüne e posta almaya devam etmeniz mümkündür. Zira bu işlem kimi zaman birkaç gün alan bir süreçten oluşmaktadır.

Bununla birlikte son olarak da kişi bilgilerinin istendiği şüpheli e postaları engellemek vardır. Bu Gmail mail engelleme işleminde ise yapmanız gereken şey bu e postayı kimlik avı olarak bildirmektir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için yapmanız gereken ilk şey Gmail’i açmaktır. Ardından e posta listesinden çıkmak istediğiniz kişiden gelen e postayı açmalı ve sağ üst köşede yer alan aşağı dönük oka tıklamalısınız. Karşınıza gelecek olan seçeneklerin arasında “Kimlik avı bildir” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklamanız yeterli olacaktır.

Mobil Üzerinden Gmail Mail Engelleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Android, Iphone ve Ipad kullanıcılarını da elbette unutmadık. Android kullanıcıları Gmail mail engelleme işlemlerini gerçekleştirmek için ilk olarak Gmail uygulamasını ve ardından iletiyi açmalıdır. Bir sonraki işlemde ise iletinin sağ üst köşesinde yer alan üç nokta sembolünü açmalısınız. Son olarak “[Gönderen] adlı göndereni engelle” seçeneğine dokunmanız gerekiyor.

Android Gmail uygulaması üzerinden spam iletilerini kaldırmka istiyorsanız, Gmail uygulamasını açtıktan sonra iletinin sol tarafında yer alan fotoğraf ya da harfa dokunmalı ya da iletiyi açmalısınız. Ardından “Spam Bildir” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Bir e posta listesinden çıkmak isteyen Android Gmail kullanıcılarının Gmail uygulamasını açtıktan sonra e posta listesinden çıkmak istedikleri gönderene ait bir e postayı açmaları ve ardından “Tercihleri değiştir” ya da “E posta listesinden çık” seçeneklerinden birini seçmesi gerekmektedir.

Iphone ya da Ipad kullanarak da benzer işlemleri gerçekleştirebilir ve Gmail mail engelleme işlemlerini başarılı bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz