Gmail Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Gmail Şifremi Unuttum

Gmail, Google tarafından sunulan ve reklam destekli olan e-posta hizmetidir. Türkiye’de bulunan diğer e-posta hizmetlerine göre kullanım oranı fazladır. Başarılı olmasının en önemli sebepleri arasında kolay ve kullanışlı arayüzü yer almaktadır. Gmail’in vermiş olduğu hizmette herhangi bir sıkıntı yoktur ve kesintisiz olarak yıllardır devam etmektedir. Fakat kullanıcılarının yaşadığı bir takım problemler vardır. Bu problemlerden en önemlisi de “ Gmail Şifremi Unuttum” dur. Gmail birden çok şifre kurtarma yöntemi sunmasına rağmen bu yöntemleri kullanamayan kullanıcılar vardır. Kullanamama sebebi ise karmaşık olması düşüncesidir. “Gmail Şifremi Unuttum” ne yapacağımı bilmiyorum veya  kurtarmak zor diyen bir kişi için aslında bu işlemin oldukça basit ve kolaylıkla yapılabileceğini bu yazımızda anlatacağız. Öncelikle Gmail’in geçmişinden biraz bahsedelim.

Gmail çıktığı yıllar olan 2004’de sadece davet edilen kişilerin katılabildiği bir sistemle çalışan e-posta hizmetiydi. Gmail 2007 yılında ise tam anlamıyla kullanıma açıldı. Kullanıma açılmıştı fakat halen beta olarak kullanılmaktaydı. 2009 yılında Google Aps ile birlikte güncelleme alan Gmail tam anlamıyla kullanılabilir hale geldi. Çıktığı tarihlerde 1 GB depolama alanı veren Gmail, günümüzde 15 GB’a kadar depolama imkanı vermektedir. Bu 15 GB’lık dilimi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Tarihler ilerledikçe kullanımı artan Gmail 425 milyon aktif kullanıcısı ile en yaygın e-posta hizmeti oldu. Günümüzde Gmail’in toplam 1 milyar aktif kullanıcıyı aştığı açıklanmıştır. Bugünkü çalışma sisteminde Gmail içerisinde her türlü mail alışverişini yapabiliyorsunuz. Fakat gönderilebilecek olan dosya boyutu 25 MB ile sınırlandırılmıştır. 25 MB üzeri gönderimlerinizi başka servis sağlayıcıları ile halledebilirsiniz. Google’ın sunmuş olduğu Gmail e-posta hizmetinden dileyen herkes ücretsiz olarak faydalanabilir. Kullanıcı olmak isteyen kişilerin yapması gereken Gmail internet sayfasını ziyaret ederek üye olmak. Üye olduktan sonra Gmail’in sunmuş olduğu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Kısa bir şekilde Gmail’den bahsettikten sonra şimdi de asıl konumuz olan “Gmail Şifremi Unuttum” a gelelim. Konuyla ilgili tüm detayları aşağıdaki başlık altında bulabilirsiniz.

Gmail Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Gmail Şifremi Unuttum problemiyle karşı karşıyaysanız. Bu problemin çözümü için Google tarafından birçok alternatif çözüm yolu sizler için sunulmuştur. Yeter ki daha önceden hesabın kurtarma bilgilerini doğru bir şekilde girmiş olun. Bundan sonra gerisi gayet basit bir şekilde ilerliyor. Listelediğimiz görsel anlatımlar sayesinde hemen şifrenizi yenilemeniz mümkün. Tek yapmanız gereken adımları doğru takip etmek ve yazılanları yerine getirmek.

Gmail Şifremi Unuttum

Gmail şifrenizi yenilemek için ilk adım olarak Gmail e-posta giriş sayfasına giriş yapınız. Burada giriş ekranında bulunan “Hesabımı Bul” butonuna tıklayınız. Butona tıkladıktan sonra Gmail şifre yenileme işlemi başlamıştır.

görsel2

“Hesabımı Bul” bağlantısına tıkladıktan sonra karşınıza gelen bu ekranda sizden kayıp ettiğiniz şifrenizi kurtarmak için bir telefon numarası veya e-posta adres istemektedir. Eğer kayıtlı mevcut telefon numaranız var ise bu yöntem daha kolay sonuca ulaştırabilir. Telefon numarasını ok ile gösterilen boşluğa yazdıktan sonra “İleri” butonuna tıklayınız.

görsel3

Bu sayfada Gmail hesabımızdaki ad ve soyad bilgileriniz sizden istenecektir. Ok ile gösterilen boşluklara bu bilgileri yazınız ve şifre yenileme işlemine devam etmek için “İleri” butonuna tıklayınız.

görsel4

Ad ve soyad bilgilerini de girdikten sonra artık yapmanız gereken görselde de belirttiğimiz “Kısa Mesaj Gönder” butonuna tıklamaktır.

görsel5

Karşınıza gelen bu ekranda ok ile belirtilen boşluğa, cep telefonunuza kısa mesajla gelen 6 haneli kodu yazmalısınız. Kodu yazdıktan sonra ileri butonuna basınız. Eğer kod girme işlemini doğru yaptıysanız. Karşınıza gelecek ekrandan yeni Gmail şifrenizi oluşturabilirsiniz. Başarılı olamazsanız diğer adımı takip ediniz.

görsel6

Telefon ile şifreyi sıfırlayamadıysanız hemen alt kısımda bulunan “Farklı bir soru deneyin” bağlantısına tıklayınız.

görsel7

Google hesabınızı ne zaman oluşturduğunuz sorusu ile karşı karşıya geleceksiniz eğer biliyorsanız ileri butonuna tıklayıp yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu bilgiye de sahip değilseniz tekrar “Farklı bir soru deneyin” butonuna tıklayınız.

görsel8

Son aşamada bir kurtarma e-postası ile size şifrenizi sıfırlama şansı verilmektedir. Ok işareti ile belirtilen boşluğa kurtarma işlemi için gidecek olan farklı bir maili yazınız ve “İleri” butonuna tıklayınız.

görsel9

Vermiş olduğunuz kurtarma mailine gelecek olan 6 basamaklı doğrulama kodunu boşluğa giriniz. Girdikten sonra da “İleri” butonuna tıklayınız. İşlemi doğru bir şekilde yaptıysanız başarılı oldunuz demektir. Karşınıza gelecek olan şifre yenileme ekranını kullanarak yeni Gmail şifrenize sahip olabilirsiniz.

Gmail Hesabınızı Bulmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz