Google Arama Geçmişi Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Google Arama Geçmişi Silme

Google, internet erişime sahip olduğunuz her an telefonunuzdan, bilgisayarınızdan ya da diğer akıllı cihazlardan her yaptığınızı aramayı kaydediyor ve bu aramaların bir listesini oluşturuyor. Bu listeler, Google’ın sunucularında tutulurken, yaptığınız aramalara göre birtakım analizler neticesinde sizin ilgileneceğiniz türden reklamlar sunuluyor. Veri madenciliği analizler neticesinde, isabetli reklamlar sunabilen Google ve diğer arama motorları aynı zamanda daha akıllı bir hizmet sağlayarak kullanıcı memnuniyetini arttırmayı amaçlıyor. Google, bu sayede size özel bir görünüm ve sunum hazırlasa da bu bazı kişileri olumsuz etkiliyor. Çünkü kimi kullanıcılar gizliliğe oldukça önem veriyor ve arama geçmişlerinin saklanmasını istemiyor. Bunun haricinde, kullanıcıların arama geçmişlerini silmek istemesinin de kendince sebepleri bulunuyor.

Google Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Google, yaptığınız ayarlamalar ve hesabınıza giriş yapıp yapmamış olmanıza göre telefonlarınızda, bilgisayarınızda ya da tablet gibi diğer akıllı cihazlarınızda bulunan tarayıcılar üzerinden arama geçmişini saklayabiliyor. Her ne kadar bu veriler kimseyle paylaşılmıyor olsa da, şifrenizi bilen birinin aramalarınızı görmesi oldukça mümkündür. Ayrıca Google Chrome kullandığınız taktirde hangi sayfaları ziyaret ettiğiniz de görülebilir olacaktır. Ve konuyu bir adım öteye taşıyacak olursak, hesabınız bir başkası tarafından ele geçirildiği taktirde, Google üzerinden yaptığınız her şey ortaya çıkacaktır. Bu, hem gizlilik hem de güvenlik açısından pek de hoş olmayan ve aksine rahatsız edici olabilecek türden sonuçlara sebebiyet verebilir.

Sadece arama geçmişinizi değil aynı zamanda tarayıcı geçmişinizi de silebilir ve bununla birlikte diğer etkinliklerinize dair kaydedilmiş bilgileri de sahip olduğunuz Google hesabı üzerinden silebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey “Etkinliğim” sayfasına giriş yapmak olacaktır. Bu aşamada oturum açmanız gerekebileceğinden, oturum açma ekranıyla karşılaştığınız zaman kullanıcı adınızı ve şifrenizi giriniz.

Etkinliğim sayfası sayesinde, google hizmetlerinde yaptığınız aramalar, ziyaret ettiğiniz siteler ve izlediğiniz her şey kayıt altına alınır ve bu sayfa üzerinden tüm bu veriler düzenlenebilir, silinebilir ve kalıcı olarak kaydedilme özelliği kapatılabilir. Birbiriyle alakası olmayan tüm aramalarınızla birlikte ortaya çıkan işlenmemiş veriler, veri analizlerinden geçirilerek sistematik bir şekilde size sunulabilir. Dilerseniz bu sayfa üzerinden, seçtiğiniz bazı şeyleri silebileceğiniz gibi konuya ait tüm verileri de silebilirsiniz. Bu konu hakkındaki ayarları da bu sayfadan düzenleyebilirsiniz.

“Etkinliğim” sayfasına gidebilmek için, herhangi bir Google sayfasının sağ üst kısmında bulunan profil bölümüne tıklayıp ardından, “Hesabım” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Beraberinde yapmanız gereken şey alt kısımda bulunan “Etkinliğim” bölümüne tıklamak olacaktır.

etkinligim

Etkinliğim Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!

Bu aşamadan sonra isteğinize göre kullanabileceğiniz birkaç yol bulunmaktadır. Dilerseniz öğeleri tek tek silebilir, belirli bir güne ya da döneme ait etkinlikleri silebilir ya da her şeyi tamamen silebilirsiniz.

ara

Öğeleri tek tek silebilmek için “Etkinliğim” sayfasına gittikten sonra silmek istediğiniz öğeyi seçiniz. Bunun için filtre ve arama özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Arama ve filtre seçeneklerinin bir görüntüsü hemen üst kısımda görülmektedir. Silmek istediğiniz öğrenin üzerine geldikten sonra alt alta üç nokta şeklinde duran simgeye dokunup, “Sil” butonuna tıklayabilirsiniz. Onay istediği taktirde işleminizi onaylamayı unutmayınız.

sil

Dilerseniz, “Ayrıntılar” bölümünden aramalarınız hakkındaki ayrıntılara bakabilir ve her arama grubunun içinde yer alan arama çeşitlerini de tek tek silebilirsiniz.

Şimdi, belirli gün ya da dönemler arasındaki etkinlikleri nasıl sileceğinizi anlatmaya geçelim. Etkinliğim sayfasının solunda yer alan “Etkinlik silme ölçütü”ne tıkladıktan sonra açılan menü yer alan “Tarihe göre sil” özelliğinde bulunan “Bugün, dün, son yedi gün, son otuz gün ve tüm zamanlar” seçeneklerini tercih edebileceğiniz gibi “Özel” seçeneğiyle, gün, ay ve yıl şeklinde belirli aralıkları kendiniz belirleyebilir ve silme işleminizi bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tarih kısmının hemen altında bulunan kutucukta, tüm ürünler, alışveriş, arama, google haberler, google kitaplar, google play, google video search, google yardım, görsel arama, haritalar, reklamlar ve Youtube” seçenekleri bulunmaktadır. İstediğiniz şekilde işleminizi yapınız.

Her şeyi silmek için yapmanız gereken şey, “Tüm zamanlar” seçeneğini seçmektir.

kriter

Dileğiniz konu, ürün ve zamana göre seçimlerinizi yaptıktan sonra “Sil” tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Bundan sonra kayıtlarınız tutulmaya devam edecektir. Eğer, arama geçmişinizi kapatmak ve bir daha hiçbir kaydınızı tutulmamasını istiyorsanız yapmanız gereken birtakım şeyler var demektir. Bu içeriğe de bunu anlatarak devam edelim.

Google Arama Geçmişini Kapatma

Eğer kayıtlarınızın tutulmasını ve sizden veri toplanmasını engellemek sitiyorsanız, bu isteğinizi geçici ya da kalıcı olarak yerine getirebilirsiniz. Google’ın arama geçmişinizi kaydetmesini geçici olarak durdurmak istiyorsanız, tarayıcınızdaki gizli ya da özel adlı pencerelerle aramalar yapabilirsiniz. Böylece arama geçmişinizin tutulmasını engelleyebilirsiniz. Üstelik bunun için herhangi bir ayar tutmanıza gerek yoktur.

Arama geçmişinizi tamamen kapatmak istiyorsanız sol kısımda yer alan “Etkinlik kontrolleri” bölümüne giriş yapmanız gerekiyor. Ardından, kaydını durdurmak istediğiniz etkinlik ya da etkinliklerin yanında bulunan anahtarı kapalı konuma getirmeniz yeterli olacaktır. Bu durumda yapmanız gereken şey “Web ve Uygulama Etkinliği”nin sağ kısmında bulunan anahtarı kapalı hale getirmek olacaktır.

Etkinlik Kontrolleri sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ!

etkinlik-kontrol

Web ve Uygulama Etkinliği’ni durduğunuz andan itibaren, Arama, Haritalar, Google Now ve diğer birçok Google ürününde size göre özelleştirilmiş deneyimlerden mahrum kalırsınız.

Yaptığınız aramaların kalitesi, bu geçmiş kayıtlarıyla birlikte daha da iyileştirilmektedir. Eğer sadece belirli zamanlarda aramalarınızı anonim bir şekilde yürütmek istiyorsanız, gizli modu kullanmanızı öneririz. Her tarayıcı gizli pencere özelliği sunmaktadır.

Ayrıca, sizi bir konuda uyarmamız gerekiyor. Bu işlemler sadece “Google”ın arama geçmişini siler. Arama geçmişleriniz, tarayıcılarınızın geçmiş kayıtlarında durmaya devam etmektedir. Bu sebeple aramalarınızı gizlemek istiyorsanız, tarayıcı geçmişlerinizi silmeyi ve arama geçmişinizin kaydının tutulmasını engellemeyi unutmayınız.

Tüm bu işlemlerinizi bilgisayarınızdan, telefonunuzdan ve diğer akıllı cihazlarınızdan da yapabilirsiniz. Bunu yaparken hesabınıza giriş yaptığınızdan emin olmayı unutmayınız.

Bu yaptığınız işlemler sadece işlemi yaptığınız hesap için geçerli olacağından dolayı, farklı bir hesaptan giriş yapmanız ya da herhangi bir hesap olmadan giriş yapmanız taktirinde, arama geçmişiniz tutulmaya devam edecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz