Google da Geçmişi Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Google da Geçmişi Silme

İnternet ortamı hızla gelişiyor. İnternetteki bu web site gelişiminin temel dinamiği internetin yaşadığı teknik gelişimdir. 2000lerin başlarında hepimiz kblerle internete bağlanmaya çalıştığımızı hatırlarız. Ancak şimdilerde ise mblar yetersiz kalıyor, kimisi gblık internet paketleri kullanıyor. İnternetteki gelişim ise sadece teknik anlamda sınırlı kalmıyor. Bu gelişim aynı zamanda internet ürünlerinin de gelişmesine olanak sağladı. Eskiden web 1.0 kullanılırken web 2.0 kullanılmaya başlanmasıyla Facebook gibi sosyal medya sağlayıcıları ortaya çıkmaya başladı. Bu bağlamda internetin gelişiminin sınırsıza yakın bir potansiyele sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak bu gelişimin getirdiği bir diğer sorunsa hacker saldırılarıdır. Hepimizin bildiği üzere internet kullanımımız bizim günlük hayattaki düşünüş tarzımızın bir yansımasıdır. Bu sebeple yaptığımız aramalar, girdiğimiz siteler çoğunlukla ve bazen tamamen bizim online hayat çizelgemizdir. İnternet geçmişimizin birilerinin eline geçmesi demek her türlü şantajın tarafımıza yapılması veya bize ait bütün gizli bilgilerin ifşa olması demektir. Bu yüzden uzmanlarda internet geçmişimizi düzenli olarak silmemizi tavsiye ederler. Bizde bugün sizlere çokça merak edilen Google da geçmişi silmeyi anlatacağız. Google da geçmişi silmeyi anlattıktan sonra nasıl geçmiş kaydımızın tutulmadan internet gezintisi yapabileceğimizi de sizlerle paylaşacağız.

Google da Geçmişi Silme

Google da geçmişi silmek için yapmamız gereken öncelikle Google Chrome’u açmaktır. Google Chrome’u açtıktan sonra sağ üstte yer alan Diğer butonuna basmamız gerekir. Diğer butonu  gördüğünüz şekilde üst üste üç nokta olan butondur. Diğer butonuna bastıktan sonra aşağı sürüklenen sekmede Geçmiş yazısına tıklamamız gerekmektedir. Ya da klavye kısa yoluyla geçmişi açmak isterseniz Chrome’u açtıktan sonra Ctrl ve H harfine aynı anda basmanız gereklidir. Açılan geçmiş sayfasında Tarama Verilerini Temizle butonuna basmamız gerekir. Tarama verilerini temizle butonuna bastığımızda karşımıza bir iletişim kutusu gelecektir. Gelen bu iletişim kutusunda indirme ve gezinme geçmişimizin ne kadar silinmesini istiyorsak o kadarını seçmemiz gereklidir. Eğer Google da geçmişi silme işlemini bütün veriler için uygulamak istiyorsanız en baştan seçeneğini seçerek bütün arama geçmişinizi silebilirsiniz.

google-chrome-internet-gecmisi-silme1

Google da Geçmişi Silme İşlemini Belirli Ögeler İçin Uygulama

Eğer dilerseniz Google da geçmişi silme işlemini bütün veriler için değil sadece belirlediğiniz ögeler içinde uygulayabilirsiniz. Bunu yapmak için tekrar geçmişi açmamız gereklidir. Bunun için Diğer butonuna tıklayıp geçmişi seçiyoruz. Daha sonra silmek istediğimiz arama verilerinin yanındaki kutucukları işaretliyoruz. Daha sonrasında sayfanın üstünde belirmiş olan seçilen ögeleri kaldır butonuna basıyoruz. Böylelikle sadece istemediğimiz arama geçmiş verilerini temizlemiş oluyoruz.

Google’u Gizli Modda Açma

Gizli olarak bilinen bu mod ziyaret ettiğiniz site verilerini kaydetmeden Google’da gezinmenizi sağlayan bir moddur. Açılan bu gizli pencere ile normal Chrome penceresi farklıdır. Bu sebeple gizli modda yapmak istediğiniz aramaları yaparken Chrome’un üst çubuğunda  işareti olmasına dikkat ediniz. Aksi halde yapacağınız işlemler Google tarafından geçmişinize kaydedilecektir. Yani, dilerseniz Google da geçmişi silme işlemini yapmak zorunda kalmadan aramalar yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Chrome’u gizli modda açmaktır. Chrome’u gizli modda açmak içinse tekrar Diğer butonuna basıyoruz ve yeni gizli pencere yazısına tıklıyoruz. Açılan bu yeni pencere bizim Chrome Gizli Modumuz oluyor. Klavye kısa yoluyla gizli pencere açmak içinse CTRL, Shift ve N harflerine aynı anda basmamız gerekir.

Görüldüğü gibi Google da geçmişi silme işlemi oldukça kolay ve hızlıdır. Ancak bizim size tavsiyemiz geçmişinizi düzenli aralıklarla Google da geçmişi silmeyi unutmamanız yönündedir. Geçmiş bilgileriniz bilgisayarınıza da depolandığı için hem hard diskinizde yer kaplar hem de özel hayatınızın gizliliğinin ihlal edilebilmesine olanak sağlar. Ancak Google’ın yaptığı bir açıklamaya göre de Google da geçmişi silmeme sizin için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için şarttır. Ancak bizce siz siz olun Google da geçmişi silmeyi ihmal etmeyin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz