Google Hesap Aç | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Google Hesap Aç

Google Hesap Açma işlemlerine geçmeden ilk olarak Google sitesinden bahsedelim. Ardından Google Hesap Açma işlemlerini anlatmaya geçebiliriz.

Google, internet araması, reklam teknolojileri, çevrim içi bilgi dağıtımı ve arama motorları üzerine yatırımlarda bulunmuş çok uluslu bir anonim şirketidir.

Google 4 eylül 1998 yılında Sergey Brin ve Larry Page tarafından kurulmuştur. Google’ın sloganı “Don’t be evil.” yani “Kötü olma.”dır. Özel bir şirket olarak kurulmuş olan Google, kuruluşunun üzerinden neredeyse altı yıl geçmesinin ardından 19 Ağustos 2014 tarihinde halka arz edilmiştir. Halka arz beyanıyla birlikte Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, gelecek yirmi yol boyunca yani 2024 tarihinde kadar Google üzerinde birlikte çalışmak üzere ortaklaşa bir karar vermişlerdir.

Google günümüzde en çok kullanılan arama motoruna ve en çok kullanılan mail hizmetine sahiptir.

Google üyeliği sayesinde, Google, Gmail, Google Haritalar, Youtube, Google Drive, Google Fotoğraflar, Google Play Store, Google+ ve Google Chrome gibi birçok Google hizmetini de kullanabilirsiniz.

Şimdi sıra Google Hesap Açma işlemlerini anlatmaya geldi.

Google Hesabı Nasıl Açılır?

Google hesabı sayesinde Google tarafından sunulan birçok hizmete giriş yapabilir ve tek bir hesap ile birlikte birçok hizmeti kullanabilirsiniz. Bu sebeple de Google Hesap Açma işlemlerini gerçekleştirmek istiyor olabilirsiniz. Google hesap açmanın çeşitli yolları vardır ve bu yollar kullandığınız cihaza göre değişiklik göstermektedir. Google hesap aç işlemlerini yapabilmek adına yapmanız gereken ilk şey elbette ki bir Google sayfasına gitmektir. Hangi Google sayfasında olursanız olun bir oturum açma menüsüyle karşılaşırsınız. Örneğin Google’ın ana sayfası üzerinden oturum açma işlemlerine başlamak istiyorsak yapmamız gereken şey sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Oturum Açın” butonuna basmaktır. Bu sayfanın ardından karşınıza bir oturum açma sayfası gelecektir. Yeni bir hesap açmak için yapmanız gereken şey aşağıda yer alan “Hesap oluştur” bağlantısına tıklamaktır. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan sayfada aşağıdaki fotoğrafta yer alan form bulunmaktadır.

gmail

Google Hesap aç işlemleri için bu formu doğru ve dikkatli bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Google Hesap açmak için öncelikle adınızı ve soyadınızı ilgili yere yazmalısınız. İsterseniz ad ve soyad kısmına gerçek adınız ve soyadınızı değil başka bir isim ve soy isim de yazabilirsiniz. Fakat bu tür bir ad ve soy ad alımı hesabınızın kişiselliğini zedeleyecektir. Buraya yazacağınız ad ve soyad tamamen kendi kişisel tercihinize bağlıdır. Ardından kendinize bir kullanıcı adı belirlemelisiniz.

Burada belirleyeceğiniz kullanıcı adı diğer tüm Google ürün ve hizmetlerinde de kullanılacağı için kendinize ve kurallara uygun, aynı zamanda kişisel ilgi alanlarınıza bağlı ve her daim kullanmaktan hoşnut kalacağınız bir kullanıcı adı belirlemek kendi iyiliğiniz ve deneyiminiz açısından en iyisi olacaktır. Kullanıcı adları her hesaba özel ve tek olarak seçilen ve bu sebeple de bir başkası tarafından alınamayacak adlardır. Eğer bir başkasının kullandığı kullanıcı adını kendi kullanıcı adınız olarak belirlemek isterseniz “Bu kullanıcı adı alınmış. Başka bir tane deneyin.” uyarısı ile karşı karşıya gelirsiniz. Google Hesap Açmanın bu aşamasında size isim önerileri sunacaktır ve bu isim önerileri bir az önce girmiş olduğunuz kullanıcı adına benzer harf ve numara diziliminden oluşacaktır. İsterseniz bu kullanıcı adına tıklayarak kullanmaya başlayabilir isterseniz ise başka bir kullanıcı adı belirleyebilirsiniz. Kullanıcı adları harf, rakam ve noktalama işaretlerinden oluşabileceği için bu kurallara da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca kullanıcı adı ile bilmeniz gereken bir başka şeye gelecek olursak, eğer almak istediğiniz kullanıcı adı bir başka hesabın almış olduğu kullanıcı adıyla oldukça benzer nitelikteyse, bu kullanıcı adını da almanız mümkün değildir. Bu konu hakkında bir örnek vermek gerekirse, eğer sizin almak istediğiniz kullanıcı adı “google” ise ve bu kullanıcı adını alamayacağınıza dair bir uyarıyla karşılaşıyorsanız muhtemelen bir başka kullanıcı kendisine “google” kullanıcı adını almış demektir. Bu uyarıyla karşılaştığınız taktirde size verilecek olan önerilerden birini ya da tamamen başka bir kullanıcı adını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Almak istediğiniz kullanıcı adı daha önce bir başkası tarafından kullanıldıysa ve eğer bu hesabın kullanıcı adı bu hesabı kullanan kişi tarafından silindiyse, bu kullanıcı adını kullanmanız mümkün değildir. Son olarak, bir kullanıcı adını alamamanızın sebebi, o kullanıcı adının spam ya da kötüye kullanım durumlarıyla alakalı olarak engellenmiş olmasından kaynaklanabilmektedir.

Her ne kadar kullanıcı adıyla ilgili olarak bu kadar çok kural varmış gibi gözükse de işin aslı kullanıcı adı alma işlemlerinin göründüğü kadar zor olmamasıdır. Google üzerinden hesap açma işlemleri aslında oldukça kolaydır. Google kullanıcısı olan bir milyardan fazla hesap olduğu için kendinize bir kullanıcı adı belirlemekte biraz daha özgün ve sıradışı davranmanız gerekmektedir. Hem böylelikle kendinizi de diğerlerinden ayırabilme imkanına erişirsiniz.

Hem Google tarafından belirlenmiş olan kurallara hem de biraz önce bahsettiğimiz engellere takılmadan ve bir başkası tarafından kullanılmayan bir kullanıcı adı belirlediyseniz Google hesap açma işlemlerine devam etmeden önce bir konu hakkında daha sizi bilgilendirelim. “Geçerli e posta adresimi kullanmayı tercih ediyorum.” bağlantısına tıkladığınız taktirde google hesap açma işlemleriyle alakalı olarak farklı ama oldukça benzer bir form ile karşılaşırsınız. Bu formun bir önceki yani yukarıda yer alan formdan farkı, hali hazırda bir başka e posta adresine sahip olduğunuz taktirde bu e posta adresini kullanarak üye olmanızı sağlamasıdır. İsterseniz, outlook, yandex ya da diğer e posta hizmetlerinde sahip olduğunuz bir e posta adresiyle de bu bağlantıya tıkladıktan sonra Google sitesine üye olabilir ve Google tarafından sunulan birçok hizmete erişebilirsiniz.

Eğer bu bağlantıya merak edip tıkladıysanız ve bir önceki forma geri dönmek için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız kullanıcı adının hemen altında yer alan “”Yeni bir gmail adresi istiyorum.” bağlantısına tıklayarak eski forma geri dönebileceğinizi de belirtelim.

Bu kısmı da geçtiğimize göre şifre aşamasına gelebiliriz. Google hesap açma işlemlerinde kendinize alacağınız şifre en az sekiz karakterden oluşmalıdır. Kendinize güvenli bir şifre oluşturmanız hem daha sonra başınıza gelebilecek hesap çalma vakıalarından kendinizi korumanızı sağlar hem de hesabınızı kullanırken kendinizi ve hesabınızı güven içinde kullanmanıza yardımcı olur. Bu sebeple kendinize bir şifre belirlerken bir başka site üzerinde kullandığınız şifreyi, bakmış ya da bakmakta olduğunuz evcil hayvanınızın adını, doğduğunuz yılı ya da doğum tarihinizin tam tarihini ve bu tarz tahmin edilmesi kolay şeylerin şifrenizde yer alamamasına dikkat ediniz.

Kendinize bu çerçeveler içinde bir şifre belirledikten sonra girmiş olduğunuz şifreyi tekrar girerek bu kısmı da geçebilirsiniz.

Hemen ardından doğum günü tarihinizi gün, ay ve yıl şeklinde girmeniz gerekiyor.

Ardından Cinsiyet bölümünü erkek, kadın ya da diğer şeklinde işaretlemelisiniz.

Cep telefonu bölümüne kişisel tercihinize bağlı olarak bir cep numarası girebilir ya da bu bölümü boş bırakabilirsiniz. Bir cep telefonu numarası girmeniz, rehberinizde kayıtlı olan Google kullanıcılarını yapacağınız senkronize işlemiyle birlikte bulmanızı sağlar. Ayrıca Google, cep telefonu numarasını hesap koruma ve hesap kurtarma işlemlerinde de aktif olarak kullanır. Hesabınızın çalınması ya da şifrenizi kaybetmeniz gibi durumlarda cep telefon numaranıza gönderilecek olan doğrulama kodları hesabınızı kurtarmanıza ve yeni bir şifre belirlemenize yardımcı olacak bilgilerin başında gelmektedir.

Seçtiğiniz form çeşidine göre hali hazırda kullanmakta olduğunuz ve erişiminizin olduğu bir e posta adresi girdikten sonra ülke bilgilerinizi girip “Sonraki adım” butonuna basabilirsiniz.

Bu aşamada karşınıza bir açılır pencere gelecektir ve bu pencerenin içinde “Gizlilik ve Şartlar” şeklinde bir kullanıcı sözleşmesi gelecektir. Bu sözleşmeyi isterseniz okuyabilir isterseniz ise imlecinizi yukarıdan aşağıya doğru indirerek “Kabul ediyorum.” seçeneğine basabilirsiniz.

Böylelikle Google hesap açma işlemlerinin sonuna gelmiş olursunuz. Yapmış olduğunuz Google Hesap Açma işlemleri sayesinde Google tarafından sunulmuş birçok hizmeti de kullanmaya hak kazanmış olursunuz.

Ayrıca Google mobil uygulamaları ve akıllı cihazlarda yer alan mobil tarayıcılar üzerinden de Google hesap açma işlemlerinizi hemen hemen benzeri yollarla gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz