Google Hesap Kurtarma | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Google Hesap Kurtarma

Google tarafından üretilen ya da daha sonra satın alınan birçok ürün ve hizmet tüm Dünya’da geniş çaplı bir şekilde kullanılmaktadır. Google hayatımızın her noktasında olan ve belki de bizi bizden daha iyi tanıyan bir tür arama motoru işlevi görmektedir. Google’ın tüm ürün ve hizmetlerine tek bir hesap üzerinden giriş yapmanız mümkündür. Örneğin Gmail, Google Drive, Youtube vb. sayılamayacak kadar çok uygulamaya tek bir adres üzerinden girebiliyor olmanız oldukça güzel bir hizmettir. Fakat kimi zaman çeşitli sebeplerden dolayı hesabımıza olan erişimimizi kaybederiz. Bu tür durumlarda hesap kurtarma işlemleri konusunda bilgi sahibi olan kişiler yapacakları şeyleri çok iyi bildikleri için doğru adımları takip ederek hesaplarına yeniden kavuşurlar. Fakat herkes bu konuda bilgi sahibi değildir. Bu yazımızda Google Hesap Kurtarma konusu hakkında detayları bulabilirsiniz.

Google Hesabımı Nasıl Kurtarırım?

Google hesap kurtarma işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin, kurtarma seçeneklerini doğru bir şekilde ayarlaması halinde, şifresini unutmuş olsalar da kaybetmiş olsalar da bahsi geçen ayarları yapmış olması halinde hesaplarına giriş yapması mümkündür. Google hesap kurtarma ayarlarını doğru bir şekilde ayarlayabilmek için yapmanız gereken ilk şey herhangi bir Google sayfasının sağ üst köşesinde yer alan hesap simgenize dokunmak ve ardından “Hesabım” butonuna basmaktır. Bu butona basan kişilerin karşına geniş çaplı bir ekran gelecektir. Bu ekranda birçok farklı bölüm ve her bölüme ait olan çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bu esnada yapmanız gereken şey “Kişisel bilgiler ve gizlilik” başlığına tıklamak olacaktır. Ardından ekranı biraz aşağıya doğru kaydırmanız halinde “Telefon ve “E posta” bölümlerini görebilirsiniz. Bu bölümleri doğru bir şekilde girmeniz halinde hesabınıza herhangi bir şey geldiği zamanlarda burada belirlemiş olduğunuz iletişim ayarları sayesinde Google hesap kurtarma işlemlerini oldukça kısa bir süre içinde halletmeniz mümkün hale gelecektir. Hali hazırda yazılmış bir telefon numarası ya da e posta adresi varsa bu aşamada yapabileceğiniz şey yeni bilgilerinizi girmek için bilgi tazelemesi yapmaktır. Fakat düzenleme seçeneğine basmanız halinde karşınıza bir kez daha giriş ekranı gelecektir. Bu işlem tamamen hesabınızı koruma yani güvenli amaçlı bir işlemdir. Şifrenizi girdikten sonra Google hesap kurtarma işlemleri sırasında size yardımcı olacak bilgileri güncelleyebilirsiniz.

Google hesap kurtarma işlemlerini gerçekleştirebilmeniz için ilk olarak yazımızın sonundaki linke tıklayınız. İlk olarak e posta adresinizi girmeniz gerekiyor. Ardından ise doğru bir e posta adresi girdiğiniz takdirde “İleri” seçeneğine basarak devam edebilir ve şifre girme ekranına gelebilirsiniz. Yanlış bir e posta adresi giren kişiler bu aşamanın ilerisine geçemeyecektir. Hali hazırda şifrenizi unuttuğunuz, kaybettiğiniz, çaldırdığınız ya da hatırlamadığınız için hesabınıza giriş yapamıyorsanız “Şifrenizi mi unuttunuz?” bağlantısına tıklayabilirsiniz. Bu bağlantı giriş ekranının sağ alt köşesinde yer alır.

Böyle bir durumun ardından karşınıza ilk gelecek ekran aşağıda yer alan görselde gözükmektedir. Bu görsel sayesinde de anlayabileceğiniz gibi hatırladığınız son şifreyi girmeniz gerekmektedir.

sifre

Eğer hatırladığınız son şifreyi girer ve “İleri” tuşuna basarsanız. Eğer hatırladığınız son şifre konusunda herhangi bir bilgi yanlışı yoksa hesabınızı başarılı bir şekilde kurtarabilirsiniz. Fakat bu konu hakkında bir sorun yaşıyor ve eski şifrelerinizi de hatırlamıyorsanız “Farklı bir soru deneyin” butonuna tıklayınız.

Şifrenizi doğru bir şekilde girmeniz halinde karşınıza “İstem Gönder” sayfası gelecektir. “İstem Gönder” seçeneğine basmanız halinde Google tarafından cep telefonu numaranıza bir adet istem gönderilir. “Başka bir bilgisayardan mı oturum açmaya çalışıyorsunuz?” başlığı altında yer alan “Evet” ve “Hayır” seçeneklerinden “Evet”i seçtiğiniz takdirde size oturum açmaya çalıştığınız ekran ve cep telefonunuzda yer alan ekran arasında bir bağ kurma amacı ile Google hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınız ekranda gördüğünüz sayıyı cep telefonunuzda karşınıza çıkan şıklardan doğru olan ile eşleştirerek işaretlemelisiniz. Böylece siteye başarılı bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Artık geriye yeni bir şifre oluşturma aşaması kalacaktır. Şifrenizi güçlü bir şifre olarak oluşturmaya ve bir başkasına göstermemeye dikkat ediniz.

“Farklı bir soru deneyin.” seçeneğine basmanız halinde ilk olarak karşınıza yine istem gönderme sayfası gelirdi. Fakat siz bu aşamada bir sorun ile karşılaşıyorsanız bir kez daha “Farklı bir soru deneyin.” butonuna basmalısınız. Bu durumda Google kurtarma ayarlarında belirlemiş olduğunuz cep telefonu numarasının bazı kısımlarını kapatarak bu numaraya bir adet kısa mesaj göndermeniz önerisinde bulunur. Böylelikle kısa mesaj ile gelen doğrulama kodunu giriş yapmaya çalıştığınız ekranda girer ve hesabınıza yeni bir şifre belirleyerek yolunuza devam edersiniz. Bunun için cep telefonu numaranızı doğru bir şekilde girmeniz ve “Kısa mesaj gönder” butonuna basmanız gerekecektir. Fakat bu konuda da sorun yaşayan kişiler “farklı bir soru deneyin.” seçeneğine basabilirler.

ay-yil

Bu kısımda da bir sorun yaşıyorsanız aynı butona bir kez daha basabilirsiniz. Böyle bir durumda ise karşınıza aşağıda yer alan görseldeki gibi bir ekran gelir. Bu aşamada “Bir e posta adresi girin” bölümüne kısa bir süre içinde kontrol edebileceğiniz ve şu an hali hazırda kullanmakta olup hesap üzerinde erişime sahip olduğunuz bir e posta adresini girmeniz gerekmektedir. Zira Google tarafından girmiş olduğunuz e posta adresine bir e posta yollanacaktır. E posta adresine gönderilecek olan doğrulama kodunu hesabınıza giriş yapmakta olduğunuz sayfaya girmeniz halinde karşınıza Google tarafından sorulacak olan çeşitli sorular gelir. Bu soruları doğru bir şekilde cevapladığınız takdirde Google sizin bu hesabın gerçek kullanıcısı olduğunuz konusunda ikna olacaktır. Böyle bir durumda da yeni bir şifre oluşturarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

abc

Bu aşamadan sonra “Farklı bir soru deneyin” demeniz halinde artık kullanabileceğiniz yeni bir yol kalmayacaktır. Bu nedenle de karşınıza aşağıda yer alan görselde görebileceğiniz mesaj gelir. Google sunmuş olduğu koşullar ile birlikte hesabın size ait olup olmadığını doğrulayamadığı için oturum açma konusunda size yardımcı olmamaya karar vermiştir.

acamadk

Bununla birlikte ilk giriş ekranında “Hesabımı Bul” adlı seçeneğe tıklamanız halinde karşınıza böyle bir ekran gelir.1

Bu aşamada hesabınız ile eşleştirmiş olduğunuz ikinci e posta adresi ya da cep telefonu numarası gibi bilgilerden birini girmeli ve “İleri” tuşuna basmalısınız. ARdından ise güvenli resmi üzerinde yer alan sayı ve harfleri ilgili kutucuğa girerek “Gönder” seçeneğine tıklamalısnıız. Böylelikle girmiş olduğunuz bilgi üzerinden oturum açmanız konusunda sizinle iletişime geçilecektir. Bu işlemin ardından karşınıza yazımızda gördüğünüz türden sorular gelebilir. Bu tür sorular Google tarafından hesabın gerçek kişi tarafından kurcalanmak istediği konusunda doğru bir tespit yapılabilmesi açısından sorulur. Zira hesabın gerçek sahibine değil de sahte sahibine hesap hakkında bilgi verilmesi halinde hesabın gerçek sahibi büyük bir mağduriyet altına girecektir. Google da bu sebepten dolayı oldukça titiz bir tutum sergilemektedir.

Google Hesap Kurtarma Sayfasına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz