Google Play Store Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Google Play Store Şifremi Unuttum

Google Play Store, eski adıyla Android Market, Google tarafından Android işletim sistemi yüklü akıllı cihazlar için geliştirilmiş elektronik medya dağıtım ve satış platformu olduğu gibi aynı zamanda bir paket yöneticisidir. 23 Ekim 2008 tarihinde Android Market adıyla yayınlanmıştır. Ardından 2012 yılının Mart ayında Google Müzik servisiyle birlikte birleşen Android Market bir marka değişimini de duyurmuş oldu. Bu uygulama sayesinde birçok uygulamaya ve platforma gerek ücretsiz gerekse ücretli birçok kategoriden farklı oyun, antivirüs, bulmaca, sözlük ve daha birçok çeşitte ve farklılıkta uygulamalara erişebilirsiniz.

Google Play Store, oyun ve uygulama mağazası olarak Android işletim sistemi yüklü akıllı cihazlar için vazgeçilmez bir demirtaş niteliği taşımaktadır. Binlerce farklı şirket ya da kişi tarafından üretilen on binlerce uygulama, oyun, kitap, müzik ve daha birçok şey tek bir çatı altında toparlanmaktadır.

Google Play Store uygulaması Android işletim sistemine sahip olan tüm akıllı telefon ve diğer akıllı cihazlar için cihazınızla birlikte otomatik olarak yüklü gelmektedir. Bu sebeple yeni aldığınız bir akıllı cihazın içerisinde Android bir işletim sistemi yüklüyse bu uygulamayı ek olarak indirme ihtiyacı duymayacaksınız. Eğer Google Play Store uygulaması çalışmıyorsa yapabileceğiniz birkaç şey bulunmaktadır. Google Play Store uygulaması çalışmıyorsa uygulamayı silerek tekrar yükleyebilirsiniz. Elbette bu işlem esnasında uygulama telefonunuzdan tamamen silinmeyecektir. Telefonla birlikte gelen temel uygulamaları silmek bu kadar kolay bir işlem değildir. Bu silme işlemi sadece güncelleştirmeleri kaldıracaktır. Bu tip akıllı cihazla birlikte gelen uygulamaları silebilmek için farklı yol ve metotlar bulunsa da bu tip yöntemler akıllı cihazınız için tam anlamıyla güvenilir yollar olmadığı için tavsiye etmemekteyiz. Google Play Store uygulamasını sildikten sonra tekrar yüklemeniz gerekir. Uygulamaya giriş yapmak için öncelikle olarak kayıt oluşturmanız ya da giriş yapmanız gerekmektedir. Ne tür uygulamalar indireceğinize arama bölümünden yapacağınız arama işlemleriyle karar verebileceğiniz gibi size sunulan çeşitli kategoriler aracılığıyla da bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca akıllı cihazlarınıza yükleyeceğiniz uygulamalar adına yapılan yorumları ve verilen puanları kontrol etmeyi de aklınızdan çıkarmayın.

Eğer Google Play Store şifrenizi unuttuysanız, diğer tüm Google hesaplarına olan erişiminizi de kaybetmişsiniz demektir. Çünkü Google kendi üretimi olan birçok farklı uygulamayı tek bir hesap altında toplayarak kullanıcılarına büyük bir kolaylık sunmuştur. Bu sebeple Google Play Store şifresini kaybetmek, bu tek hesaba ait şifreyi de kaybetmek demek olduğu için Google tarafından sunulmuş olan diğer uygulamalara olan girişiniz de bu şekilde sekteye uğrayacaktır. Bu nedenle durum göründüğünden çok daha kötü olabileceği için, Google Play Store şifrenizi hatırlamak, değiştirmek ya da geri almak sizin için büyük bir önem arz edecektir.

Google Play Store Şifre Kurtarma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu konuyu anlatmaya geçmeden önce sizi bir iki konu hakkında uyarmamız gerekiyor. Çünkü sandığınız gibi şifrenizi unutmamış ve çeşitli harf, rakam, sembol ya da büyük ve küçük harf problemleri sebebiyle hesabınıza erişemiyor olabilirsiniz. Bu sebeple, Caps Lock tuşunuzun açık olup olmadığına emin olduktan sonra dil ayarlarınızı da kontrol edin ve şifrenizi doğru bir şekilde girdiğinizden emin olun. Eğer hâlâ hesabınıza giriş yapamıyorsanız öyleyse şifrenizi nasıl kurtaracağınızı anlatmaya geçebiliriz.

Hesap kurtarma işlemlerini gerçekleştirmek için öncelikle “Gmail”e girmeniz gerekiyor. Ardından sağ üst kısımda yer alan çark şeklinde bulunan “Ayarlar” simgesine tıklayınız. Beraberinde yapmanız gereken şey öncelik olarak “Ayarlar”ı seçmektir. İkinci olarak ise “Hesaplar” bölümüne giriş yapmanız ve “Hesap Ayarlarını Değiştir” bölümünde yer alan “Şİfre kurtarma seçeneklerini değiştir” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Ardından “Bir kurtarma e posta adresi ya da cep telefonu numarası ekleyin” seçeneğine tıklayarak işleminizi sürdürün. Bu iki seçenekten birini dahi ayarlamış bulunuyorsanız bu iki bilgiden birini girdikten sonra bir düzenleme bağlantısıyla karşılaşacaksınız. Böylelikle gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra “Kaydet” butonuna tıklayabilirsiniz.

Sorununuz bu şekilde çözülmüyor ise ne yapacağınıza gelelim. Öncelikle aşağıdaki linke tıklayınız.

Hesap kurtarma sayfasına gidebilmek için buraya TIKLAYINIZ!

Ardından aşağıda yer alan resimde görebileceğiniz bir sayfa ile karşı karşıya geleceksiniz.

hesap-kurtarma

Bu aşamada Google Play Store yani Google hesabınıza ait e posta adresini girmeniz gerekiyor. Beraberinde yapmanız gereken şey ise “Şifrenizi mi unuttunuz?” linkine tıklamaktır. Bu işlemin ardından aşağıdaki gibi bir sayfayla karşılaşacaksınız.

sifre

Hatrınızda yer alan son şifreyi girdikten sonra “İleri” tuşuna basınız. Dilerseniz “Farklı bir soru deneiyn” butonuna tıklayabilir ve oturum açmak adına cihazınıza bir istem gönderebilirsiniz. Bunun için “İstem gönder” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Eğer bu şekilde “Farklı bir soru deneyin” butonuna tıklarsanız telefon numaranıza gönderilecek kısa mesaj ya da telefon numaranıza yapılacak doğrudan bir aramayla birlikte size gönderilecek doğrulama kodunu bu iki seçenekten birini seçerek yapabilirsiniz. Böylelikle hesabınızı yeniden kontrol edebileceksiniz. Fakat aynı butona bir kez daha tıklarsanız, hesap kurtarma e posta adresinize bir doğrulama kodu gönderilir. Bu kodu girerek hesabınızı tekrar kontrol edebilirsiniz. Fakat hesap kurtarma seçeneklerini belirlemediğiniz için bir hesap kurtarma e postanız bulunmuyorsa, yine aynı tuşa basarak devam edebilirsiniz.  Karşınıza Google hesabınızı ne zaman oluşturduğunuza dair bir soru gelecektir.

ay-yil

Bir kez daha bu butona tıklarsanız, aşağıdaki gibi bir yöntemle karşılaşırsınız.

abc

Bir kez daha aynı yolu denerseniz, oturumunuzu açmak için sahip olduğunuz tüm yolları tüketmiş olursunuz.

Bu nedenle yukarıda bahsedilmiş olan yollardan en azından birini kullanarak Google hesabınıza ait şifrenizi tekrar belirlemeniz gerekmektedir.

Bu tip yöntemler haricinde de farklı sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu hesabınızı nasıl kullandığınıza bağlı olarak değişim gösterebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz