Google Play Store Üyelik İptali | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Google Play Store Üyelik İptali

Google Inc. çok uluslu bir anonim şirketidir. Menşei Amerika olan bu şirket, reklam teknolojileri, arama motorları, internet araması ve çevrim içi bilgi dağıtımı konularında yatırımlar yapmaktadır. İnternet tabanlı hizmet ve ürün geliştirirken aynı zamanda bunlara ev sahipliği de yapmaktadır. Kazancının büyük bir bölümünü Adwords programı vasıtasıyla reklam üzerinden elde etmekte olup, Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulmuştur. İkili, doktora öğrencisiyken kurtuldukları bu şirketten sonra “Google Guys” olarak anılmaya başlamıştır.

İlk olarak, 4 Eylül 1998 yılında kurulan Google, özel bir şirket olarak kurulmasına rağmen 19 Ağustos 2014 tarihinde halka arz edilmiştir. Halka arzın gerçekleştiği zamanlarda, Eric Schmidt, Sergey Brin ve Larry Page, o günden itibaren geçecek olan yirmi yol boyunca yani 2024 yılına dek Google ile birlikte çalışma üzerine anlaşmaya vardılar. Şirket, kuruluşundan bu yana “Dünya’daki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmektir.” misyonunu korumaktayken, kendilerine seçtikleri gayrı resmi slogan ise “Kötü olma.” anlamına gelen “Don’t be evil.”dır. Bu slogan bir Google mühendisi olan Amit Patel tarafından bulunmuş, Paul Buchheit tarafındansa desteklenmiştir. Şirketin merkezi olmaya devam eden Mountain View, 2006 yılında California’ya taşınmıştır.

İnternette en çok ziyaret edilen siteleri gösteren Alexa, en çok ziyaret edilen web sitesi olarak “google.com”u göstermiştir. Orkut, Blogger ve YouTube gibi Google’un sahip olduğu diğer siteler ve birçok uluslararası site de en çok ziyaret edilen yüz site arasında boy göstermektedir. Google, marka değeri sıralamasında ise ikinci sırada yer alır. Fakat tüm bunların yanında Google, telif hakkı, sansür, gizlilik gibi konularda bir çok eleştiriye maruz kalmaktadır.

Google Play Store, 2012 yılının Mart Ayında, Google Play, Google Müzik ve Android Market servislerini birleştirdiğini duyurarak bir marka değişimine gitmiştir.

Eski adı Android Market olan Google Play Store, Google tarafından Android için geliştirilmiş bir eletkronik medya dağıtım/satış platformudur. Google Play Store kitap, film, müzik ve Android mobil işletim sistemleri için uygulamalar ve çevrim içi satış hizmeti sağlayan oyunlar ile birlikte Cloud ortam oynatıcısına sahiptir.Bu servise internet üzerinden, Android’lerde bulunan Play Store mobil uygulamasından ve Google TV üzerinden ulaşabilirsiniz. Satılan içeriklere ise tüm uygulama ve platformlar üzerinden erişebilirsiniz.

Google Play çeşitli ülkeler üzerinde farklı kullanılabilirlik özelliklerine sahiptir. Örneğin ülkemizde ücretli uygulamalar ve oyunları, müşteriler satın alabilir, geliştirenler satın alabilir. Dergiler, kitaplar, ve filmler de aynı şekilde erişim dahilindedir. Fakat TV Şovları, cihazlar ve müziklerin tümüne ya da standardına erişim yoktur.

Google Play sayesinde kullanıcılar tüm Android oyunlarına, kitaplarına, müziklerine, filmlerine ve daha birçok şeye tek bir uygulama vasıtasıyla ulaşabilir ve diledikleri taktirde ücretli ya da ücretsiz bu uygulamadan kolaylıkla yararlanabilirler. Birçok farklı kategorisi bulunan bu mağazanın, herkesin dilediğini bulabilmesi mümkündür. Ücretli uygulamaları alabilmek için kredi kartınızı Google Play hesabınız üzerinden tanımlamanız yeterli olacaktır. Bu işlemin ardından kolaylıkla satın almalar yapabilir ve milyonlarca oyun, film, kitap, müzik ve daha birçok çeşit uygulamayı cihazlarınıza yükleyebilirsiniz.

Google Play Store Üyelik İptali Nasıl Yapılır?

Google Play Store uygulamasını kaldırmanızın çeşitli sebepleri olabilir. Bunlardan biri güncellemelerin ardından karşılaştığınız dil problemleri olabilir. Kimi kullanıcılar çeşitli güncellemelerin ardından Google Play Store uygulamalarının ingilizce diline döndüğünü görünce oldukça şaşırmıştır. Aslına bakılırsa kimi kelimeler İngilizceyken, kimi kelimeler Türkçe şeklinde görülmektedir. Peki ya bu durumda ne yapmalısınız? Öncelikle telefonunuzun Ayarlar kısmına girip Uygulama Yöneticisi bölümünü açmanız ve buradan Google Play Store uygulamasını seçmeniz gerekiyor. Uygulama seçiminizin ardından, sağ süt kısımda bulunan Güncellemeleri kaldır seçeneğine tıklamalısınız. Bu işlemin ardından mağazanız tekrar Türkçe olacaktır. Hep bu şekilde kalmasını istiyorsanız, otomatik güncellemeleri kapatabilirsiniz.

Fakat bunu yaptığınız taktirde de bazı uygulamalara erişemeyebilir, güncelleme yapılmadığı için birtakım problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu tip şeyler olduğu zaman da uygulama kullanımı hakkında düşünceleriniz giderek olumsuzlaşacak ve bir süre sonra uygulamayı kaldırmak ya da üyeliğinizi iptal etmek isteyeceksiniz. Bu tip telefonunuzla birlikte gelen uygulamaları kaldırmak için hiç tavsiye etmediğimiz root’lama işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemlerin ardından ise telefonunuzun garanti güvencesini yitirirsiniz. Bu sebeple kullanıcılar daha kolay bir işlem olan üyelik iptalini tercih edebilirler.

Ne sebeple olursa olsun üyeliğinizi nasıl iptal edeceğinizi bilmek istiyorsanız doğru yere geldiniz. İçeriği okumaya devam edin! İşte başlıyoruz.

Öncelikle cep telefonunuzun Ayarlar kısmına girip, “Kişisel” kısmında bulunan “Hesaplar” seçeneğine basmanız gerekiyor.

1

Bu işlemin ardından “Google” seçeneğine basmalısınız.

2

Ardından Google hesabınızın üzerine bir kere dokunmalısınz.

3

Ardından Senkronize et yazılı kısmın sağında bulunan üç noktaya tıklayınız. “Şimdi senkronize et” ve “Hesabı kaldır” seçenekleriyle karşılaşacaksınız. Eğer “Hesabı kaldır” seçeneği yoksa, bir altı kısımda bulunan e-mail adresinize tıklayın ve sağ üst kısımda bulunan üç nokta ya da “Daha fazla” yazılı butona tıklayın ve “Hesabı Kaldır” seçeneğine tıklaıyn.3

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra “Hesabın kaldırılması cihazdaki bütün mesajları, kişilerin ve diğer verilerin silinmesine neden olur. Devam edilsin mi?” adlı bir uyarı çıkacaktır. Eğer hesabınızı kaldırmak istediğinize eminseniz, “Hesabı Kaldır” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer cihazınıza kayıtlı tek Google Hesabı buysa güvenlik tedibiri olarak cihazınızın, deseninin, PIN’ini ya da şifrenizi girmeniz gerekebilir. Bu işlemi de geçtikten sonra hesabınız silinecektir.

Eğer hesabınızı kaldırmak istemiyorsanız, “İptal”e tıklayabilirsiniz. Bu kısımda mailinizle senkronize edilmiş çeşitli uygulamaları göreceksiniz. Dilerseniz bu eşitleme işlemlerini kaldırabilir ya da mailinizle yeni bir eşitleme gerçekleştirebilirsiniz.

Birden fazla hesabınız varsa sadece bu hesaplardan birini de kaldırabileceğinizi unutmayınız.

Google Play Store Hesabınızı Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Google Play Store hesabınızı sildiğiniz taktirde, cihazınıza kaydedilmiş tüm mesajlar, kişiler ve daha birçok kayıtlı veri silinecektir. Bunu yapmak istemiyorsanız Google Play Store’u silmemelisiniz.

Eğer birçok hesabınızdan sadece birini kaldırmak istiyorsanız, hesabınızı silmeye çalışırken dikkat etmeli ve tüm hesaplarınızı silmemeye özen göstermelisiniz.

Google Play Store’a Nasıl Üye Olurum?

Google Play Store uygulamasından ürün indirme ya da satın alma işlemleri yapabilmek için öncelikle bir Google Hesabınızın bulunması gerekmektedir. Cihazınıza bir ya da birden çok hesap eklemek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

Henüz bir Google hesabınız yoksa, aşağıdaki linke tıklayarak bir Google Hesabı oluşturabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir Google oturum açma sayfasının ortasında yer alan oturum açma kutusunun altındaki “Hesap oluşturun” bağlantısına da tıklayabilirsiniz.

Açılan sayfaya adınızı soyadınızı ve bir kullanıcı adı ya da geçerli bir e-posta adresinizi girmelisiniz. Ardından güvenli bir şifre oluşturmanızı öneririz. Bunu da yaptıktan sonra şifrenizi tekrar girmeli, doğum günününüz, gün, ay ve yıl şeklinde kodlayıp, cinsiyetinizi seçmelisiniz. Beraberinde dilerseniz telefon numaranızı girebilirsiniz. Mevcut e-posta adresiniz kutucuğuna ise kullandığınız bir mail adresini girmeniz, hesabınızın güvenliğini korumak ve diğer kişilerin sizi bulmalarını kolaylaştırıp size bildirimler göndermek gibi işlemlerinz gerçekleştirilmesine yardımcı olacaktır. Ardından konumunuzu da girip sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bu işlemi bitirdikten sonra cihazınızın Ayarlar bölümüne girip, “Hesaplar” kısmı altında bulunan “Hesap ekle> Google butonuna tıklamalısınız. Verilen talimatları girdikten sonra hesabınızı ekleyebileceksiniz. Gerekirse veya dilerseniz birden fazla hesap eklemek için aynı adımları yeniden uygulayabilirsiniz. Yanlışlıkla ya da yetkisiz yapılan satın alma işlemlerini önlemek için cihazınızda şifre korumasını kullanmanızı öneririz.

Google Play Store’ a Üye Olmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz