GOOGLE ÜYELİK İPTALİ | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Google Üyelik İptali

Google Inc. çok uluslu bir anonim şirketidir. Menşei Amerika olan bu şirket, reklam teknolojileri, arama motorları, internet araması ve çevrim içi bilgi dağıtımı konularında yatırımlar yapmaktadır. İnternet tabanlı hizmet ve ürün geliştirirken aynı zamanda bunlara ev sahipliği de yapmaktadır. Kazancının büyük bir bölümünü Adwords programı vasıtasıyla reklam üzerinden elde etmekte olup, Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulmuştur. İkili, doktora öğrencisiyken kurtuldukları bu şirketten sonra “Google Guys” olarak anılmaya başlamıştır.

İlk olarak, 4 Eylül 1998 yılında kurulan Google, özel bir şirket olarak kurulmasına rağmen 19 Ağustos 2014 tarihinde halka arz edilmiştir. Halka arzın gerçekleştiği zamanlarda, Eric Schmidt, Sergey Brin ve Larry Page, o günden itibaren geçecek olan yirmi yol boyunca yani 2024 yılına dek Google ile birlikte çalışma üzerine anlaşmaya vardılar. Şirket, kuruluşundan bu yana “Dünya’daki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmektir.” misyonunu korumaktayken, kendilerine seçtikleri gayrı resmi slogan ise “Kötü olma.” anlamına gelen “Don’t be evil.”dır. Bu slogan bir Google mühendisi olan Amit Patel tarafından bulunmuş, Paul Buchheit tarafındansa desteklenmiştir. Şirketin merkezi olmaya devam eden Mountain View, 2006 yılında California’ya taşınmıştır.

Google, dünya çapında veri merkezlerinde bir milyonu aşan sunucu sayısıyla çalışmakta olup bu sunucuların her gün bir milyarı aşan arama isteğini işlediği ve kullanıcılar tarafından oluşturulan bu verilerin gün başına yirmi dört petabayt olduğu düşünülmektedir. 24 petabayt, 24*1024 terabyte anlamına gelmektedir. Bu da 576*1024 gigabyte anlamına gelmektedir ki. Meseleye bu açıdan bakınca oluşan verinin ne kadar büyük olduğu gözler önüne serilmektedir. Bu, her gün 100.000 dvd’i aşan veri demektir. Kuruluşundan bu yana dek hızlı bir şekilde büyümeye devam eden google, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, ortaklık zincirleri ve satın almaları meydana getirdi. Şirket, Google Buzz, Google+ ve Orkut gibi sosyal ağ araçlarıyla elektronik posta servisi olan Gmail hizmeti gibi çevrimiçi verimlilik yazımları sunarken buna ek olarak bir internet tarayıcısı olan Google Chrome, fotoğraf görüntüleme ve düzenlemeye yarayan Picasa ve anlık mesajlaşma imkanı sunan Google Talk gibi uygulamaları hayatımızın her köşesine sunmuştur.

Ticari açıdan görünürde harikalar yaratan Google, aynı zamanda yardım çalışmaları da yapmaktadır. Örneğin, bir milyar dolarlık bir başlangıç sermayesiyle birlikte 2004 yılında google.org’u kuran Google, organizasyonun misyonu olarak, küresel halk sağlığı, küresel yoksulluk ve iklim değişikliği gibi meselelerde farkındalık yaratmak belirlendi. İlk projelerinden biri ise hibrid elektrikli otomobil oldu. Galon başına yüz mil kat etmesi amaçlanan bu otomobiller, doğa dostu olacak ve havaya hiçbir şekilde zararlı gaz yaymayacaktı.

2008 yılında ise 10 üzeri 100 projesine başvuran ve şirket tarafından seçilen 16 fikri kullanıcıların oylamasına sunduktan iki sene sonra proje kazananlarına on milyon dolar para vermişlerdir. Ayrıca 2011 yılından başlayarak 2015 yılına dek sürecek gelecek beş yıl desteğini bir milyon Euro gibi yüksek bir tutarı Uluslararası Matematik Olimpiyatları’na bağışlamıştır.

Google Üyelik İptali Nasıl Yapılır?

Telif, sansür, gizlilik gibi konularda birçok eleştiri alan Google, bu şikayetler doğrultusunda hesabınızı silme isteği uyandırmış olabilir.

Bitmek bilmeyen ve sıklıkla gösterilen reklamlardan bıkmış olabilirsiniz. Güncellemeyle ilgili bir takım sorunlarla karşılaşmış olabileceğiniz gibi talihsiz sebeplerin sonucunda hesabınızı çaldırmış da olabilirsiniz.

Google hesabınızı silmek istiyorsanız, ilk olarak oturumunuzu açın. Hesaba girdikten sonra “Hesap Tercihleri” bölümünde yer alan “Hesabınızı veya hizmetleri silin” seçeneğine tıklayınız. Karşınıza gelen bölümde “Google Hesabı’nı ve verileri sil” seçeneğine tıklayınız.

Silmek üzere olduğunuz bilgileri inceledikten sonra sayfanın alt kısmında bulunan her iki kutuyu işaretleyiniz ve “Hesabı sil” seçeneğine tıklayınız.

Hesabınızı silerseniz, verilerinize erişemeyeceğinizi unutmayınız ve eğer verilerinizi kurtarmak istiyorsanız ilk olarak verilerinizi indiriniz.

1

Eğer sadece hesabınıza ait belirli hizmetleri silmek istiyorsanız, oturum açma işleminizi gerçekleştirdikten sonra, “Hesap Tercihi” bölümünde yer alan “Hesabınızı veya hizmetleri silin” kısmında bulunan hizmetleri seçerek ekranda görüntülenmekte olan talimatları uygulayın.

Eğer bu adımları uygulayarak hesabınızı silemiyorsanız, farklı adımlar uygulamanızı gerektiren bir şirket veya kuruluşun bir parçası olan bir hesaba sahipsiniz. “Bu durumda ne yapacağım?” diye düşünüyorsanız endişelenmenize hiç gerek yok.

Birincil alanınızın Google hesabını silip, üyeliğinizi iptal etmek istiyorsanız, döküman, kişi, e-mail ve diğer verilerinizi silmeniz gerekmektedir. Gizlilik Politikası sebebiyle tüm veriler Google sunucularından kalıcı olarak silinecektir. Eğer hesabınızı silmeden önce bu verileri kurtarmak istiyorsanız verilerinizi dışa aktarmanızı öneririz.

Bunun için öncelikle Google Yönetici konsolunuzda sahip olduğunuz hesabınıza giriş yapınız.

Kaydetmek istediğiniz tüm verileri dışa aktarın. Tek bir yönetici hesabı dışında tüm kullanıcıları silin. Birincil alan dışındaki tüm alan ve alan takma adlarını kaldırın. Eğer alanınızı G Suite hesabınız için kaydolurken aldıysanız, alanınızı başka bir alan barındırıcısına aktarmalısınız.

Ardından OAuth tüketici anahtarını devre dışı bırakmalısınız.

bir sonraki aşamada “Güvenlik” seçeneğine tıklamalı ve “Gelişmiş Ayarlar” bölümüne girmelisiniz. Ardından “OAuth alan anahtarını yönetin”e tıklayarak “Bu tüketici anahtarını etkinleştir seçeneğinin yanındaki işareti kaldırınız.

G Suite aboneliğinizi ve alanınızla ilişkili tüm Google aboneliklerini iptal edin. Eğer aboneliklerinizi iptal ettikten sonra oturumunuz kapanırsa, oturumunuzu yeniden açın. Bu aşamada Yeni Hizmet Şartları görüntülenebilir.

Kaydetmek istediğiniz faturaları indirin ya da yazdırın.

Ve son olarak “Şirket Profili”ne girin. Adından Profil bölümüne tıklayıp “Hesap Silme” bölümüne gidin. “Bu hesabı sil” butonuna tıklayın. Aboneliğiniz iptal edilmediği sürece bu seçeneği kullanamayacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Herhangi bir sorunla karşılaşıyorsanız, listeyi tekrar gözden geçirin ve eğer bir sorunla karşılaşmadıysanız “Devam”a tıklayın. Aynı alanı bir başka Google Hesabı ile kullanmak istiyorsanız, bir gün beklemeniz gerekmektedir. Eğer hesabınızı bir bayiiden aldıysanız 7 gün beklemek durumunda olacaksınız.

Google Hesabınızı Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Google hesabınızı istediğini zaman silebilirsiniz fakat unutmamanız gereken şey hesabınızı eski durumuna getirebilme ihtimalinizin olmayışıdır. Google hesabınızı silerek, beraberinde bu hesapla ilişkilendirip, eşleştirdiğiniz diğer hesaplarınızda etkilenecektir. Senkronize edilmiş, Gmail, Google Play ya da Youtube gibi hizmetlerin verileri etkilenir.

Google hesabınızı sildikten sonra kullanamayacağınız bazı şeyler vardır.

  • Takvim, Gmail ve Drive gibi oturum açma gerekli servisler
  • Chrome’a kaydedilmiş veri ve bilgiler
  • Oyunlar, müzikler ve filmler gibi Google Play üzerinden satın aldığınız içerikler
  • Youtube üzerinden satın aldığınız içerikler(TV şovu ya da film gibi) ve abonelikler
  • Fotoğraflar, e-mailler ve işlem kayıtları gibi hesabınızla ilişkilendirilmiş olan veri ve bilgiler
  • Gmail hesabınıza ait kullanıcı adınız. Hesabınızı sildiketen sonra aynı ad ile yeni bir Google hesabı açamaz, bu kullanıcı adını bir daha kullanamazsınız.

Eğer Gmail adresinizi diğer hizmetler için oturum açmak ya da şifre kurtarmak gibi işlevler için kullanıyorsanız, hesabınızı silmeden önce bu hizmetlere ait bilgileri güncellemenizi tavsiye ederiz.

Eğer Android bir mobil cihaza sahipseniz, Google Play, Kişiler ve Drive uygulamalarını ve diğer bazı uygulamalarla ve hizmetleri kullanamazsınız. Eğer bir Chromebook’unuz varsa, silinen hesaba ait ücretsiz ya da ücretli Chrome uygulama ve uzantılarını kullanamayacağınızı unutmamalısınız. Chromebook’unuzdan oturum açmaya misafir modunu kullanarak ve silinmemiş bir Google hesabı ile devam edebilirsiniz.

Hesabınızı silmeden önce Google Hesap Özeti’nize ulaşabilir ve hesabınızla ilişkili tüm veri ve ürünleri gözden geçirebilirsiniz. Bunun için giriş yapmanız gerektiğini unutmayınız.

Birincil alanınızın Google hesabını silmek istiyorsanız, bu prosedürü uygularken, sitenizin uzun süre boyunca hizmet dışı kalmayacağı ve işlerinizi aksatmayacağı bir zamanda yapmanız daha uygun olacaktır. Sürecin uzun ve karmaşık olmasından dolayı başarısızlık durumuyla karşılaşılabileceğinden dolayı sürecin yeniden başlaması ve işlemlerin baştan sona tekrar edilmesi gerekecektir. Ayrıca hesabınızı silmeden önce tüm ödeme sorunlarınızı gidermeyi ve kaydetmek istediğiniz tüm faturaları yazdırarak dışa aktarmanızı öneririz. Çünkü hesabınızı sildikten sonra fatura bilgilerinize erişemezsiniz.

Google ile ilgili tüm sorunlarınızı çözebilmek için Google yardım hizmeti olan, “Google Hesapları Yardım” kısmına gidebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz