Gözatma Geçmişi Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Gözatma Geçmişi Silme

Bilgisayarlarınızda ya da akıllı telefon ve diğer türlü akıllı cihazlarınızda yer alan tarayıcılar üzerinden yaptığınız her türlü arama işlemleri yapılan her aramanın ardından kayıt altına alınmaktadır. Bu sebeple de bu geçmiş kayıtları göz atma geçmişinizi oluşturur. Göz atma geçmişi, internet tarayıcılarında yaptığınız resim, video, haber, kelime, site ve arama motorları üzerinden görüntülenebilecek ya da doğrudan arama çubuğuna yazılarak girilmiş site verilerini kaydetmektedir. Tarayıcı gözatma geçmişlerinizde biriken çerezler, indirme geçmişleri, tarama geçmişleri, diğer türlü site verileri, eklenti bilgileri, ön bellekte yer alan resim ve dosyalar, kullanıcı adı, parola ve şifre bilgiler, otomatik doldurulan form verileri, barındırılan uygulamaların sahip olduğu veriler ve medya lisansları gibi çeşitli konu ve alanlarda birçok farklı türden bilgi yer almaktadır.

Tarayıcınızı açtığınız zaman arka planda yer alan bu kadar bilgi hem tarayıcınızı hem de bilgisayarınızı yavaşlatır. Bilgisayarınız yavaşlama sebebi, tarayıcınızın daha fazla RAM yemesidir. RAM rastgele erişimli hafızayı tanımlamak için kullanılır ve mikro işlemciye sahip sistemlerde kullanılan bir veri deposudur. Bilgisayarınızda çalıştırılan işlemlerin artması ya da her işlemin kapasitesini zorlaması bilgisayarınız RAM’ini zorlarken bu da bilgisayarınızın yavaş çalışmasına sebep olur. Bu sebeple göz atma geçmişi silme işlemlerini düzenli aralıklarla yapmanız hem internet deneyiminizi kolaylaştırıp hızlandırırken hem de bilgisayar kullanırken aldığınız zevki bir basamak yukarıya taşıyacaktır. Gözatma geçmişi silme işlemleri aşağıda yer almaktadır.

Gözatma Geçmişi Nasıl Silinir?

Tarayıcılarınızda yer alan gözatma geçmişi silme işlemleri için hangi tarayıcı üzerinden işlem yapmanız gerektiğini de bilmeniz gerekiyor zira her tarayıcı için gözatma geçmiş silme işlemi farklılık göstermektedir.

Google Chrome tarayıcınızı açtıktan sonra ilk olarak  sağ üst köşede yer alan alt alta duran üç nokta sembolüne tıklamalısınız. Ardından “Geçmiş” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Beraberinde açılan geçmiş listeniz üzerinden göz atma geçmişinizi silebilmeniz için elinizde birkaç yol bulunuyor. Bu liste üzerinden silme işlemlerini tek tek gerçekleştirmek için listeden silmek istediğiniz site verilerinin sağ tarafında yer alan aşağı dönük ok işaretine tıkladıktan sonra “Geçmişten Kaldır” diyebilir ya da daha da ileri giderek “Bu siteden daha çok” seçeneğine basarak bu siteye dair tüm site verilerine ulaştıktan sonra sitelerin sol kısmında yer alan kutucukları işaretleyerek “Seçilen öğeleri kaldır” seçeneğine basıp seçili öğelerin tümünü kaldırabilirsiniz.

heed

Ayrıca yukarıdaki fotoğraftan da görebileceğiniz üzere sol üst köşede yer alan “Tarama verilerini temizle” seçeneğine tıklayarak gözatma geçmişinizi silebilmek için daha geniş çaplı bir adım atmış olursunuz.

tarama

Bu kısımda birçok sayıda çeşitli alt basamak yer alır. Bu seçeneklerden istediğinizi işaretleyebilirsiniz fakat sadece gözatma geçmişi silme işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız yapmanız gereken şey “Tarama geçmişi”nin yanında yer alan kutucuğu işaretlemek ve ardından “Tarama verilerini temizle” seçeneğine basmaktır. Çıkan uyarı penceresini onaylayarak işleminizi bitirebilirsiniz. Yukarıda yer alan “Aşağıdaki öğelerin tüm izlerini sil” seçeneği üzerinden zaman seçeneklerinizi de belirleyebilirsiniz.

Mozilla Firefox kullanıcı iseniz tarayıcı gözatma geçmişi silme işlemlerinizi nasıl gerçekleştireceğinizi anlatalım. Öncelikle Mozilla Firefox tarayıcınızı açmalı ve sağ üst köşede yer alan alt alta üç çizgiye tıklamalı ve seçenekler arasından “Geçmiş” i seçmelisiniz. Beraberinde en alt kısımda yer alan “Tüm geçmişi göster” seçeneğine basmalısınız. Geniş çerçeveden görebileceğiniz geçmiş listeniz burada yer alır. Buradan gözatma verilerinizi teker teker silebilirsiniz. Bunun için silmek istediğiniz  sitenin üzerine sağ tıkladıktan sonra seçenekler arasından “Bu sayfayı sil” diyerek bu siteye ait veri girişini silebilirsiniz. Ayrıca “Bu siteyi unut” seçeneğini seçerek de bu siteye ait tüm gözatma geçmiş verilerini de silebilirsiniz.

delete

Her şeyi silmek istiyorsanız, gözatma geçmişi silme işlemleri için, “Geçmiş” bölümü üzerinden “Yakın Geçmişini Sil” seçeneğine tıklayabilir ya da biraz önceki listede yer alan gün, ay, hafta ve ay listelerini tek seferde hepsini seçerek silebilirsiniz. Eğer “Yakın Geçmişini Sil” seçeneğine bastıysanız karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

simdi

İşte bu bölme üzerinden temizlenecek zaman aralığını seçebilir ve gözatma geçmişi silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Gözatma geçmişini silmek istiyorsanız tarama ve indirme geçmişi yazılı ve yukarıdaki resimde de kırmızı kutucukla işaretlenmiş olan bölgenin işaretlendiğine emin olunuz. Diğer seçenekleri seçmek sizin kişisel tercihinize kalmış bir durumdur. İşleminizin ardından “Şimdi temizle” diyebilir ve karşınıza gelecek olan uyarı penceresini onaylayarak işleminizi bitirebilirsiniz.

Opera tarayıcısından gözatma geçmişini silmek için tarayıcınıza girdikten sonra sol üst kısımdaki menüden geçmiş bölümüne girmelisiniz. Buradan silme işlemlerinizi tek tek yapabileceğiniz gibi sağ üst köşede yer alan “Tarama verilerini temizle” seçeneğine basarak daha geniş çaplı bir silme işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda yer alan fotoğraf da tarama verisiyle ilgilidir.

saat

Tarama geçmişini işaretlediğiniz taktirde gözatma geçmişi silme işleminiz de tamamlanmış olur. Diğer seçeneklerde kendi kişisel tercihinize kalmış şeylerdir. Ayrıca belirtilen öğeleri şuradan tamamen sil bölümünden bir zaman aralığı belirleyebilirsiniz. Son olarak “Tarama verilerini temizle” dedikten sonra gözatma geçmişinizle ilgili olarak çıkacak olan uyarı penceresini de onayladıktan sonra işleminizi bitirebilirsiniz.

Gözatma geçmişi silme işlemlerinizi mobil tarayıcı ve mobil uygulamalar üzerinden de benzer işlemleri takip ederek yapabilirsiniz. Ayrıca diğer tarayıcıların gözatma geçmişi silme işlemleri de aynı şekilde ve benzeri yollarla silinmektedir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz