Hesap Şifremi Unuttum | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Hesap Şifremi Unuttum

Günümüzde internet artık neredeyse her evde mevcut olup çeşitli ihtiyaçlarımızı karşılayan bir araç haline gelmiştir. İnternetten hava duruma bakabiliyoruz, izlemek istediğimiz filmin yorumlarını okuyoruz, gitmek istediğimiz restoran için tavsiye alıyoruz, sosyal medya hesaplarımızı kontrol ediyoruz. Bunların yanı sıra gündelik işlerimizi çok daha kolay ve oturduğumuz yerden de halletmeye yaramaktadır. Bunun için interneti aynı şekilde bir araç olarak kullanan bankalar müşterileri için tüm fatura ödemelerini, hesap kontrolünü, ekstre ve geçmiş hareket kontrolü yapabileceği sistemler kurmaktadır. Bu sistemler genellikle internet bankacılığı sistemi olup kişilerin birçok işlemi bankaya gitmeden birkaç tık veya uygulama içinde halledebildikleri bir internet aracıdır. Günün her saati nerede olursanız olun hesap bilgilerinizi ve dahasını kontrol edebilmektesiniz. Tüm bunları yapabilmek için internet bankacılığı hesabınız olması gerekmektedir. Bunun için genellikle bankalara müracaat etmek ve internet bankacılığı hesabı açmak için talepte bulunmak gereklidir.

Hesap Şifresi Unutulduğunda Yapılması Gerekenler

Gündelik hayatta farklı mecralarda olsa da birçok hesabımız var ve bu hesaplar kimi zaman birbirine karışabilmektedir. İnternet bankacılığı için hesap şifresi unutulunca bu şifrenin yenilenmesi için birkaç yapılması gereken adım vardır. Bu adımlar başarılı bir şekilde yerine getirildiği takdirde tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu işlemler başlık olarak; İnternet Üzerinden Şifre Yenilemek, Bankanın Müşteri Hizmetlerini Aramak, En Yakın Banka Şubesine Gitmek olarak belirtilebilir.

İnternet Üzerinden Şifre Yenilemek

İnternet erişimi olan bir yerdeyseniz şifre yenilemek için interneti kullanmanız kolayınıza gelecektir. Genellikle Giriş ekranı bölümünün altında ‘Şifremi Unuttum’ benzeri bir bölüm yer alır. Bu bölüme tıklayarak ilgili sayfaya yönlendirilmeyi beklemeniz gerekmektedir. Şifre yenileme ekranına yönlendirildikten sonra sizden banka kartı, hesap bilgileri, e-mail, telefon gibi bir takım doğrulayıcı bilgiler istenebilmektedir. Bu sebeple bu bilgileri ilgili yerlere yazarak işlemi sonlandırmalısınız. Daha sonra sizden yeni bir şifre belirlemenizi veya telefon/E-mailinize geçici giriş için bir şifre gönderimi yapılabilir. Şifre yenileme ekranına yönlendirilirseniz yeni şifrenizi belirleyerek işleminizi başarılı bir şekilde bitirebilirsiniz. Şayet geçici bir şifre verilmişse bu şifre ile giriş yaptıktan sonra aynı şekilde sizden şifre yenilemesi istenecektir. Bu kısımda da öncekinde olduğu gibi yeni şifreyi girerek işlemi sonlandırabilirsiniz.

Bankanın Müşteri Hizmetlerini Aramak

Bankanın müşteri hizmetlerini aramak bir diğer şifre yenileme yöntemi olabilmektedir. Müşteri hizmetleri birçok konuda müşteriye yardımcı olabilmektedir. Şifre yenileme konusunda da yetkileri var ise yardımcı olabilir ya da yok ise ilgili yönlendirmelerde bulunabilirler. Bunun için bankanın ilgili müşteri hizmetleri numarası aranmalı ve şifre unutulması konusu için bir tuşlama isteniyorsa tuşlama yapılmalıdır. Eğer yoksa operatöre bağlanılmalı sorun buradan iletilmelidir. Bu işlemde de sizden birkaç doğrulayıcı bilgi istenebilmektedir. Bu bilgileri görevli kişiye vererek yönlendirilmesi beklenmeli ve işlem sonlandırılmalıdır.

En Yakın Banka Şubesine Gitmek

Şifre unutulduğunda yapılması gereken diğer bir yöntem ilgili banka şubesine bizzat başvuruda bulunmaktır. Bankalarda bulunan müşteri temsilcilerine yaşanılan bu sorun aktarılmalı ve çözüm talep edilmelidir. Eğer bu durum yetkisi dahilinde ise size yardım edecek, değil ise de yönlendirmelerde bulunacaktır. Bu konuda size yardımcı olabilecek konumda ise müşteri temsilcisi sizden bir takım doğrulayıcı bilgi isteyebilmektedir. Bu bilgileri müşteri temsilcisine aktararak işlemleri halletmesini ve sonlandırmasını beklemelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz