Hotmail Hesap Kurtarma | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Hotmail Hesap Kurtarma

Eski kullanıcılarının da bildiği adıyla Windows Live Hotmail, Microsoft tarafından internet kullanıcılarına sunulan ücretsiz bir e posta sağlayıcısıdır. İlk çıktığı dönemde internet tarayıcıları üzerinden kullanma imkanı bulan kullanıcılar, bu e posta sağlayıcısını nispeten kolay bir arayüze sahip olduğunu söylemiştir. Çeşitli çalışmaların ardından Windows Live Hotmail olarak değiştirilen MSN Hotmail, günümüzde Microsoft’un Hotmail üzerine kurduğu outlook.com ile birleşmiş bulunmaktadır. Bu birleşme 2013 yılında gerçekleşmiştir.

1995 yılnda Jack Smith ve Sabeer Bhatia tarafından kurulmuştur. O dönemde tarayıcı üzerinden kullanılabilen ilk ve tek e posta programı olan Hotmail, 1996 yılının Temmuz ayının 4. gününde tamamen kullnılabilir hale gelmiştir. 1997 yılında 8.5 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. 400 milyon amerikan dolarına Microsoft’a satılarak MSN çatısı altına girmiştir. 19999 yılında 30.5 milyon üyeye ulaşmak ve 18 farklı dil desteği sunmuştur. 2007 yılında MSN Hotmail adına sahip olan bu eposta sağlayıcısı adını Windows Live Hotmail olarak değiştirmiştir. Ardından üç yıl boyunca Windows Live Grubu tarafından Windows Live Mail adı altında geliştirilmiş ve deneme sürümü olarak seçilmiş kişilere kullandırtılmıştır. Günümüzde çok daha güvenli, kullanışlı ve sadedir. 5 GB depolama alanı sunmaktadır. Microsoft’un 2012 yılında Outlook’u kurmasıyla Hotmail, temelli olarak bu uygulamanın üzerine kurulmuştur ve 2013 yılında tam olarak Outlook.com ile birleşmiştir.

Birçok kişi tarafından kullanılmakta olan bu e posta sağlayıcısı, doğal olarak bu kadar kişinin kullanmasıyla kullanıcıları tarafından bir çok sorunla yüzleşmek mecburiyetindedir. Neden derseniz, kişi sayısı arttıkça başına sorun açılan kişi sayısı da aynı oran da artmaktadır. Bu sebeple, hesap çaldırma, hesap kaybetme, şifre unutma, şifre çaldırma ya da şifre kaybetme gibi talihsiz olaylar karşılaşan kişi sayısı da artan kişi sayısıyla birlikte aynı oranda artmaktadır. Bu tip olayların meydana gelme sebeplerine göz attıkıtan sonra hesabınızı nasıl kurtaracağınızı anlatmaya geçeceğiz. Okuyarak, yaptığınız hataları görebilir ve bu hatalarınızdan ders çıkarabilirsiniz.

Öncelikle hesabınızı kaybetme ya da hesabınızı çaldırma sebebiniz, internet kafe gibi birçok kişinin girip çıktığı ve herkes tarafından kullanılan bir yerde, hesabınızı tarayıcı ya da program üzerinde açık bırakmış olmanız olabilir. Aynı şekilde hesabınızı çeşitli ortamlarda, başkalarının da erişimi olan bilgisayarlarda açık unutmuş olabilirsiniz. Bir başka hesap kaybetme, hesap çaldırma, şifre kaybetme ve şifre çaldırma sebeplerinden biri herkes tarafından kolaylıkla tahmin edilebilecek şifrelerin hesap şifresi olarak seçilmesidir. İnsanlar kolaylıkla akıllarında tutabilecekleri şifreleri seçmeyi tercih eder ve böyle şifreler genellikle basit olur. Çok az kişi karmaşık şifreler seçerek bunları aklından tutmayı başarabilirken, karmaşık şifreler kullanan diğer kişiler genellikle bu şifrelerini bir kenara yazsa da yine bu kayıt sebebiyle hesaplarını ve şifrelerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu sebeple, şifrelerinizi birden altıya kadar oluşan sayılardan ya da doğum günü tarihi gibi kolayca tahmin edilebilecek bileşkelerden oluşturmamanızı öneririz.

Şifrenizi ya da hesabınızı kaybetmenize sebepler olan şeylerden biri de Hotmail hesabınıza gelen aslı astarı olmayan, kimden geldiği bilinmeyen ve içeriği hakkında net ve belirli bir şeyi olmayan maillerin uzantıları olarak gönderilmiş olan bağlantılara tıklayarak, kullanıcıların kaptığı virüs ve kötü amaçlı yazılımlardır. Bu sebeple tanımadığını, bilmediğiniz ve içeriği hakkında herhangi bir fikrinizin olmadığı durumlarda bu mailleri açmamanızı hatta spam olarak not etmenizi, gerekirse bu tip mailleri gönderen kişileri engellemeyi ve bu kişileri şikayet etmeyi düşünmelisiniz.

Şimdi hesap kaybetme ya da çaldırma ve şifre kaybetme, çaldırma sebeplerinizi geride bırakarak, hesabınızı nasıl kurtarabileceğinizi adım adım anlatarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Hotmail Hesabımı Nasıl Kurtarırım?

Eğer sadece şifrenizi unuttuysanız yapmanız gereken işlem diğerlerine nazaran oldukça basittir. Aslında bu tip şeyler hepimizin abşına gelebilen şeylerdir. Bu sebeple başkaları tarafından çalınmasına engel olmak hesap şifrelerimizi tahmin edilmesi zor harf, sayı ve sembollerden oluştururken bir yandan da kendimizi zora sokarız. O nedenle bu tip şifreleri hatırlayamıyorsak bir kenara not edip bu notu sadece kendimizin erişebileceği bir yere koymamızda fayda var.

Hotmail sitesine girmeye çalışınca site sizi otomatik olarak Outlook’a yönlendirecektir. Bunun sebebini üst kısımda yer alan giriş bölümünde açıkladık.

Outlook sayfasına geldikten sonra “Oturum Aç” butonuna tıklayın. Ardından, e posta, skype adı ya da telefon numaranızını girdikten sonra ileri tuşuna basın.

Ardından parolanızı girmeniz istenecektir. Elbette ki şifrenizi unuttuğunuz için bu satırları okuduğunuzdan dolayı bu kısımda yapmanız gereken şey alt kısımda yer alan “Parolamı unuttum” bağlantısına tıklamaktır.

Bu esnada karşınıza üç seçenek çıkacaktır. Parolanızı unuttuysanız, “Parolamı unuttum” kutucuğunu doldurduktan sonra “ileri” butonuna basınız.

Ardından karşınıza mail hesabınızla birlikte güvenlik karakterlerinden oluşan bir resim gelecektir. Bu resmi yenileyebileceğiniz gibi ses olarak da dinleyebilirsiniz. Ardından resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki boş kutucuğa girip, “İleri” butonuna basmanız gerekiyor.

Kimlik doğrulaması için kurtarma seçeneklerinizden birine mail gönderilecektir. Eğer bu maillere erişim imkanınız artık yoksa, “Bende bunlardan hiç biri yok” deyip “ileri”ye basınız.

Ardından Outlook’un sizinle iletişim kurabilmesi için bir e posta adresi yazmanız gerekiyor. Buraya girdiğiniz e posta adresine bir mail gönderilecektir. Bu mailde bir kod bulunacaktır. Bu kodu sayfada bulunan kutucuğa girip “Doğrula” butonuna basınız.

Ardından karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Buraya gerekli olan bilgileri yazdıktan sonra işleminizi tamamlayabilirsiniz.adsiz

Bu soruları, hesabınız üzerinden kullandığınız bilgilere dayalı olarak cevaplayın ve ileriki sayfalarda gelecek olan güvenlik sorularına olabildiğince doğru yanıtlar vermeye çalışın. Bu zor soruların sebebi hesabınızı çalmak isteyecek olan kötü amaçlı kişilerin engellenmeye çalışılmasıdır.

Diğer şıklarda da hemen hemen aynı şekilde işlemlerle karşılaşacaksınız.

“Microsoft hesabımı başka birinin kullandığını düşünüyorum” derseniz bir neden seçme imkanınız olacaktır. Bu işlem isteğe bağlıdır.

neden

Beraberindeki işlemler aynı şekildedir.

Bu işlemler sırasında, hesabınızla ilişkilendirdiğiniz bir mail adresi girdiğiniz taktirde aşağıdaki gibi bir görüntüyle karşılaşırsınız.

xx

Eğer kurtarma kodunuz varsa bu kod ile Outlook şifrenizi de geri alabilirsiniz.  Bunun için “Kodum var” bağlantısına tıklayabilirsiniz.

xy

Genellikle kimse de kod bulunmaz ama eğer sizin varsa bu kısma girebilirsiniz. Kodunuz yoksa devam edelim.

Bu aşamada Outlook hesap kurtarma kısmına gelmiş olursunuz. Bu kısım aşağıdaki gibidir.

yes

Hotmail hesap kurtarma sayfasına gidebilmek için buraya TIKLAYINIZ!

Gerekli bilgileri girdikten sonra güvenli kodunu ister resim olarak görebilir, ister ses olarak dinleyebilirsiniz. Ardından da aşağıdaki kutucuğa bu harf ve sayıları girdikten sonra “İleri” tuşuna basabilirsiniz. Beraberinde ise karşınıza aşağıdaki resimde görüleceği üzere bir form gelmektedir.

hotmail-sifremi-unuttum-ne-yapmaliyim-5

Buraya, adınızı, soyadınızı, doğum tarihinizi gün, ay ve yıl şeklinde olmak üzere, ülke/bölge bilgilerinizi giriniz. Ardından güvenlik sorunuzun yanıtını yazdıktan sonra hesap için kullandığınız diğer şifreleri giriniz. Bu kısımda çeşitli sorularla da karşılaşma imkanınız vardır. Yine üst kısımda olduğu gibi bu sorular zorluk gösterebilir. Ama kızmayın, bu tamamen sizin güvenliğiniz için. Böylelikle tüm bilgileri girdikten sonra Outlook sizinle iletişime geçecek ve işleminizle ilgilenecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz