iCloud Hesabı Kurtarma | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

iCloud Hesabı Kurtarma

iCloud şifrenizi kaybettiyseniz, unuttuysanız, hatırlamıyorsanız ya da Apple kimliğinizle ilgili çeşitli sorunlar yaşıyor ve bir türlü icloud hesabınıza erişemiyorsanız aynı zamanda Apple Kimliğinizi de kaybetmişsiniz demektir. Hal böyle olunca apple uygulamaları olan app store, imessage, apple music, face time ve diğer apple tarafından sunulan hizmetlere de erişiminiz kesilecektir. Zira tüm bu servis ve uygulamalara Apple Kimliğiniz aracılığıyla ulaşabilmekte olduğunuz için herhangi bir hesaba dair yaşadığınız sorun diğer hesaplara da dolaylı yoldan ulaşacaktır. Bu sebeple mutlak suretle iCloud hesabınızı kurtarmanız gerekmektedir.

iCloud Hesabı Nasıl Kurtarılır?

Öncelikle icloud sitesine giriş yapın. Ardından “Apple kimliğini ya da parolayı mı unuttunuz?” yazılı seçeneğe tıklayınız.

Giriş yapmada yaşadığınız sorun, unuttuğunuz bir parola, kilitlenmiş bir hesap ya da Apple Kimliğiniz ile ilgili sorunlarınızın üstesinden gelmek adına bu kısımda yapmanız gereken şey Apple Kimliğinizi boş kutuya girmek olacaktır.

Eğer Apple kimliğinizi de hatırlamıyorsanız “Apple Kimliğinizi mi Unuttunuz?” yazısına tıklayabilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce sahip olduğunuz diğer e posta adreslerini denemenizi öneririz. Çünkü Apple Kimlikleri sahip olduğunuz e posta adreslerinden oluşmaktadır. Bu nedenle hatrınızda olan e posta adreslerinizi girmeyi deneyerek apple kimliğinizi oluşturduğunuz e posta adresine ulaşabilirsiniz.

Ardından adınızı, soyadını ve e posta adresinizi giriniz. Yanlış bir e posta adresini girmeniz halinde farklı bir e posta adresi deneyebilirsiniz.

Ayrıca Apple aygıtlarınız üzerinden herhangi birinden giriş yapmış olma ihtimalinize karşı iphone, ipad, ipod touch ya da kişisel bilgisayarınızdan Apple Kimliğinizi görüntüleyin.

Bunun için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

iPhone, iPad ya da iPod touch’ınız üzerinden;

Ayarlar > iTunes ve App Store’a basın

Ayarlar > iCloud’a basın

Ayarlar > Mesajlar > Gönder ve Al’a basın

Ayarlar > FaceTime’a basın

Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler’e basın

Mac ya da kişisel bilgisayarınız üzerinden;

Apple menüsü > Sistem Tercihleri > iCloud seçeneğini seçiniz

Mail’ı açın ve hemen ardından Mail > Tercihler > Hesaplar bölümünü seçiniz

Takvim’i açın ve hemen ardından Takvim > Tercihler > Hesaplar bölümünü seçiniz

FaceTime’ı açın ve hemen ardından FaceTime > Tercihler > Ayarlar seçeneğini seçiniz

Mesajlar’ı açın ve  hemen ardından Mesajlar > Tercihler > Hesaplar bölümünü seçiniz

Bu işlemlerin ardından Apple kimliğinizi hatırlamadıysanız kullanabileceğiniz bir yol daha bulunuyor.

Daha önce yaptığınız satın alma işlemleri üzerinden hangi hesabı kullandığınıza bakabilirsiniz. Eğer dosya bilgisinde yazılı olarak yer alan ad değiştiyse bu işlem işe yaramayacaktır. Bunun için iTunes’u açıp, satın aldığınız şeylerden birini açın ve satın aldıklarınıza “Müziklerim” ya da “Listeler” kısmından bir göz atın. Ardından “Dosya” bölümünü açıp “Bilgi Ver”i seçerek dosya sekmesinde yer alan “atın alan” bölümünde yer alan öğeyi satın almak için kullandığınız Apple kimliğinizi parantez içinde görebileceksiniz.

12

Eğer Apple Kimliğinizi bulmayı başardıysanız ya da hali hazırda biliyorduysanız sizinle birlikte hesap kurtarma işlemlerini anlatmaya devam edebiliriz.

Parola sıfırlamanın birbirinden farklı üç yolu bulunmaktadır. Bu üç yol, güvenlik sorularını yanıtlamak, e posta kimlik doğrulama yöntemini kullanmak ya da iki aşamalı kimlik doğrulama yöntemini kullanmaktır.

Apple Kimliği sayfasına gittikten sonra “Parolanızı Sıfırlayın” linkine tıklayarak işleminize başlayabilirsiniz.

reset_password_apple_id

Apple kimliğinizi girdikten sonra ise “İleri” tuşuna basarak devam edebilirsiniz.

2

Üç yoldan iki güvenlik sorularını yanıtlamaktır. Bunun için “Güvenlik sorularını yanıtlayın” öğesini seçerek “ileri” butonuna basabilirsiniz. Ardından doğum tarihinizi doğru yerlere girdikten sonra “İleri”ye basınız. Ardından güvenlik sorularınızı yanıtlayabilirsiniz. Güvenlik sorularınıza doğru cevaplar verdiyseniz yeni bir parola belirleyebilirsiniz. Ve son olarak “Parolayı sıfırla” diyebilirsiniz.

Eğer güvenlik sorularını bilmiyorsanız ikinci bir seçenek olarak “E posta kimlik doğrulama yöntemini kullanma” tercih edebilirsiniz. Bunun için “E posta kimlik doğrulama” seçeneğine bastıktan sonra, “Apple sizin sahip olduğunuz birincil e posta adresine ya da geçerli kurtarma ayarlamaları yaptıysanız kurtarma e posta adresine bir e posta gönderecektir. Bu e posta adreslerinizden birine Apple tarafından gönderilen e postayı açın ve parola sıfırlama linkine tıklayınız. Ardından Apple Kimliğim sayfası yeniden açıklacaktır. Bu kısımda kendinize yeni bir parola belirleyebilir ve ardıdan “Parolayı sıfırla” seçeneğini seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

3

Eğer bu şekilde değil de farklı bir yol ile hesabınızı kurtarmak istiyorsanız elinizde bir seçenek daha bulunduğunu size hatırlatmak isteriz. İki aşamalı kimlik doğrulama yöntemi sayesinde de hesabınızı kurtarabilirsiniz. Bunun için iki aşamalı kimlik doğrulamayı seçtikten sonra “Kurtarma Anahtarını” girmeniz gerekiyor. Elbette bu özelliği kullanabilmek için daha öncesinde hesabınız üzerinden iki aşamalı doğrulamayı ayarlamanız gerekmektedir. Eğer bu ayarlamaları yaptıysanız, kurtarma anahtarınızı girdikten sonra güvenli bir aygıt seçerek, seçtiğiniz aygıta gönderilecek olan doğrulama kodunu bir kenara not ederek ya da hafızanızda tutarak ya da kopyala yapıştır yöntemini kullanarak doğru yere girebilir ve ardından yeni bir parola belirledikten sonra “Parolayı Sıfırla” seçeneğini seçebilirsiniz.
two_step_verify_apple_id

İki aşamalı doğrulamanın güzel yanlarından biri ise bu yöntemde herhangi bir güvenlik sorusu oluşturmanız ya da bu soruları hatırlamanız ve doğal olarak da olmayan bu sorulara cevap vermenizin gerekmemesidir. Bu nedenle oldukça kullanışlı ve kolay bir yöntemdir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz