İmza Sirküsü Nedir? Ne İşe Yarar? | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

İmza Sirküsü Nedir? Ne İşe Yarar?

İmza Sirküsü Nedir? Ne İşe Yarar?

Özellikle ticaret ile bağlantılı maddi konularda işlem yapılması gerektiğinde imza sirküsü son derece önem taşır. Bu işlemlerin resmiyet kazanma aşamasında, yetkili kişilerin ayrı ayrı imza örneklerinden oluşan belgeye imza sirküsüdenir. Bu belgenin noter onayı olmadan resmiyet kazanması mümkün değildir. Yetkili kişilerin işletmenin ticari faaliyetleri konusunda ne kadar yetkili olduğunu açıklayan ibareler de eklenebilir.

İmza Sirküsü Ne İşe Yarar?

  • Ticari işlemler sırasında kullanılacak imzaların yasal güvence altında tutulmasını sağlar. Bu sayede kişilerle birlikte kurum da güvence altına alınmış olur.
  • Olması muhtemel ticari dolandırıcılıklar için önlem teşkil eder. Bu sayede sahte imza kullanılarak yapılacak işletmeyi ve kişileri zarara uğratacak işlemler zorlaşır.
  • Sahte evrak düzenlenmesi yolu ile işletmeye zarar vermeye kalkanlar için caydırıcı bir belgedir.
  • İşletme adına bir başkasının, izniniz olmadan işlem yapmasını önler; yapılması durumunda dahi olası sonuçlardan sorumlu tutulmanızı engeller.
  • İşletmede yetki sahibi olanların belli olmasını sağlayarak herkesin sorumluluk alanını

güvence altına alır.

  • Karşılaşılan sorunlarda da kimlerin sorumlu olduğunu gösterir.

İmza Sirküsü Nasıl Alınır?

Noterden alınması gerektiğini yukarıda belirtmiştik; ancak bunun için bazı evraklar gereklidir.

  • İşletmenin kayıtlı olduğu ilin ticaret sicil gazetesi.
  • İşletmeye ait vergi levhası
  • İmza sirküsüne ihtiyaç duyulan kişi veya kişilerin kimlik belgesi ve fotokopisi

Bu evrakların eksiksiz tamamlanması şarttır. Ardından imza sirküsü talep eden kişiye 2 adet belge üzerine 3 imza atması gerektiği hatırlatılır. Bu işlemin ardından noter belgeyi onaylar.

Belgenin bir nüshası imza sirküsü sahibinde, diğeri noterde kalır.

Şayet ticari bir ortaklık çerçevesinde işletme kurmak istiyorsanız mutlaka ve mutlaka imza sirküsüçıkartmanızı tavsiye ederiz. İleride ortaklarınızla işletmeniz hakkında doğabilecek pek çok anlaşmazlığın çözümünde önemli bir rol oynayacak bu belgenin temini yukarıda anlattığımız gibi son derece kolaydır ve hazırlanması fazla zaman almaz. Belgelerin temini son derece kolaydır. Eksiksiz olarak temin ettiğiniz takdirde noterin onayından başka bir işlem gerektirmez.

Dolayısıyla ortaklığa dayanan bir ticari faaliyette imza sirküsü gerekli, hatta şarttır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz