Instagram Geçmişi Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Instagram Geçmişi Silme

Instagram Geçmişi Silme anlatımından önce Instagram’dan kısaca bahsedecek ve ardından Instagram Geçmişi Silme anlatımına geçeceğiz. Üstelik Instagram Geçmişi Silme anlatımını resimli bir şekilde yaptık.

Instagram hesabından birçok farklı şekilde aramalar yaparsınız, gerek kullanıcı adı gerek etiketler gerekse belli kelime kalıpları üzerinde çeşitli aramalar yapılmaktadır. Instagram üzerinden arama yaparken, başlıca, kişiler, etiketler ve yerler şeklinde farklı geçmiş bilgileriyle karşılaşırsınız. Başlıca  kısmının altında ayrıca, yakındakiler diye bir bölüm de yer alır. Instagram arama bölümü altında bugüne kadar herhangi bir silme işlemi yapmadığınız taktirde biraz önce saydığımız şeylerin genel bir bilgisi yer alacaktır. Fakat bir başkası bu arama geçmişini göremeyeceği için bu konuda endişe etmenize gerek yoktur. Elbette aynı akıllı telefonu ya da diğer akıllı cihazları birlikte kullandığınız bir kişi varsa ve yaptığınız aramaları bu kişi ya da kişilerden saklamak istiyorsanız, bunun için kullanabileceğiniz en iyi yol Instagram arama geçmişini silmekten geçer. Instagram arama geçmişi silme işlemi oldukça kolay bir işlemdir.

Instagram arama geçmişi silme işlemleri birçok kullanıcı tarafından sıklıkla sorulan ve oldukça merak edilen konulardan biridir. Bu konunun bu kadar merak edilme sebeplerinden biri de bir başkası tarafından aramalarının görüleceği korkusudur. Aynı elektronik cihazı kullandığınız bir başka kişi olmadığı taktirde, biraz önce de söylediğimiz gibi bu konuda korkmanızı gerektiren bir şey yoktur.

Instagram geçmişi silme istemenizin bir diğer sebebi de geçmiş verilerinin gözünüze kalabalık olarak gözükmesidir. Yapılan birçok eski aramanın göz zevkinize hitap etmediğine karar verdiğiniz için bu arama geçmişini nasıl silebileceğinizi düşünmeye koyulmuş olabilirsiniz. Instagram arama geçmişi silme sebepleri genellikle sevgilisi olan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Birbirlerinin ne yaptıklarını sıklıkla kontrol eden ve denetim altında tutan kıskanç sevgililer, sevgililerinin Instagram üzerinden nelere baktığına, hangi kişileri kolaçan ettiğine bakmak ister. Bu sebeple de en iyi savunma, saldırı gelmeden yapılan geçmiş silme işlemidir.

Instagram Geçmiş Silme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Instagram geçmişi silmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, Instagram uygulamasına girmektir. Eğer hesabınıza giriş yapmadıysanız, kullanıcı adınız ve şifrenizle birlikte giriş yapmanız gerekiyor. Instagram geçmişi silmek için öncelikle profilinize girmelisiniz. Instagram hesap profilinize uygulamanın sağ alt köşesinde yer alan insan sembolüne basarak ulaşabilirsiniz. Ardından profilinizin sağ üst köşesinde yer alan alt alta üç nokta sembolüne dokunmalı ve imlecinizi en aşağıya doğru indirmelisiniz.  En alt kısımda “Arama Geçmişini Sil” şeklinde bir bölüm yer almaktadır.

instagram-arama-gecmisi-silme-4Bu seçeneğe dokunduğunuz taktirde karşınıza bir uyarı penceresi gelecektir. “Emin misin?” sorusuna “İptal” derseniz, arama geçmişinizi silmekten vazgeçersiniz. Fakat, eğer “Evet, eminim” butonuna basarsanız, arama geçmişiniz tamamen ve geri dönüşü olmayacak bir şekilde silinecektir.

 

Instagram Geçmişi Silme işlemlerini arama geçmişi üzerinden bu şekilde gerçekleştirebiliriniz. Eğer arama geçmişinize tekrar göz atıp geçmişinizin silinip silinmediğine bakmak istiyorsanız, geçmişinizde yer alan etiketler, kişiler, profiller, kullanıcılar ve yerler kısmında herhangi bir arama bilgisi olup olmadığına bakabilirsiniz. İşlemi yukarıda yer alan anlatımdaki gibi gerçekleştirdiğiniz taktirde herhangi bir sorunla karşılaşmamanız gerekiyor. Böylelikle Instagram Geçmişi Silme işlemleriniz sona erecektir.

Fakat kimi Instagram kullanıcıları bu konu üzerinde bazı şikayetlerde bulunmuştur. Aynı bu şekilde işlemler yapan kimi kişilerin arama geçmişleri silinmemiştir. Instagram bu tip konularda kimi zaman hatalar vermektedir. Aslında bunun sebeplerinden biri Instagram ile ilişkilendirilmiş üçüncü tür uygulamalar olabilir. Instagram ile bağlantı kurduğunuz kimi güvensiz diğer uygulamalar bu tip sorunlara yol açıyor olabilir. Bu yüzden Instagram ile bu uygulamaların arasındaki bağlantıları koparma yoluna gitmeyi deneyebilirsiniz.

Bu sorunu gidermek ve Instagram Geçmişi Silme işlemlerini gerçekleştirmek için elinizde kullanabileceğiniz bir yol daha bulunuyor. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle akıllı telefon ya da diğer akıllı cihazlarınızın “Ayarlar” bölümüne girmelisiniz. Ardından imlecinizi aşağıya doğru kaydırarak “Uygulamalar” bölümünü bulmalısınız. Bu bölüm içerisinde yer alan “Uygulama Yöneticisi”ni açtığınız taktirde tüm uygulamalarınızın bulunduğu bölüme geçmiş olursunuz. Bu bölümde, yüklenen, sd kart, çalışıyor, tümü ve devre dışı gibi bölümler yer almaktadır. Yapılacak en akıllıca iş “Tümü” kısmına gelmektir. Böylelikle cihazınızda yer alan tüm uygulamalar kısmından “Instagram” uygulamasını bulmanız daha kesin olur. Diğer türlü ararken boşa zaman kaybedebilirsiniz.

Instagram Geçmişi Silme işlemlerini gerçekleştirmek için, “Uygulama Yöneticisi” bölümü içerisinde imlecinizi aşağıya doğru kaydırın ve “Instagram” uygulamasını bulun. Ardından karşınıza aşağıda yer alan resimdeki gibi bir görüntü gelecektir. Bu görüntü kullandığınız akıllı cihazın markasına ve bu cihazın kullandığı işletim sistemine göre değişim gösterebilmektedir.r2zicbiw

Bu kısımda yer alan “Veriyi Sil” ve “Önbelleği temizle” seçenekleri sayesinde uygulamanızı en sıfır haliyle yeniden başlatabilirsiniz. Böylece Instagram Geçmişi Silme işlemlerini de tek seferde bitirebilirsiniz. Ön belleği temizle dediğiniz taktirde ön belleğinizde yer alan tüm bilgilerden kurtulurken, veriyi sil dediğiniz taktirde de tüm verilerden kurtulursunuz.

Instagram uygulamasının bağlantılı olduğu diğer uygulamaları kaldırdıktan ve veri silme ve ön belleği temizleme özelliklerini kullandıktan sonra dahi arama geçmişiniz silinmiyorsa, uygulamayı silip baştan yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu, kesin bir çözüm olacaktır. Instagram Geçmişi Silme işlemleriyle ilgili olarak bundan daha kesin bir çözüm yoktur.

Bu işlemi yapabilmek için ister cihazınıza ait market bölümüne gidebilir isterseniz ise yukarıdaki resimde yer alan “kaldır” seçeneğinden faydalanarak Instagram uygulamasını cihazınızdan kaldırabilirsiniz. Yine aynı şekilde Instagram uygulamasını cihazınızla birlikte gelen market üzerinden tekrar kurabilirsiniz. Instagram Geçmişi Silme işleminiz böylelikle tamamlanmış oluyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz