Instagram Hesap Kurtarma | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Instagram Hesap Kurtarma

Sosyal medyada en çok kullanılan fotoğraf ve video paylaşma uygulaması olan Instagram, 6 Ekim 2010 tarihinde yayına geçmiştir. 2012 Nisan ayı itibarıyla Facebook tarafından satın alınmıştır. Sosyal medya devi Facebook, Instagram adlı fotoğraf ve video paylaşma uygulamasını bir milyar dolara satın almıştır. Facebook tarafından satın alınmadan önce otuz milyon kullanıcıya sahip olan Instagram’ın artık beş yüz milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere birçok kişi tarafından fotoğraf ve video paylaşmak için kullanılan Instagram, birçok filtre seçeneği de sunmaktadır.

Bu kadar çok kişi tarafından kullanılan Instagram uygulamasında hesabı olan kişilerin, diğer uygulama ve sitelerde sahip olduğu hesaplarda yaptığı gibi bir takım hatalar ya da dikkatsizlikler neticesinde hesaplarına olan erişimleri kaybolabilmektedir. Bunun haricinde, şifre unutma ve hesap çalınması gibi talihsizlikler de ne yazık ki gerçekleşebilmektedir. Hal böyle olunca bu konuda neler yapılabileceğine dair bir rehberin elinizin altında, kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde olması da hem sizin hem de sizin gibi bu tip durumlarla karşı karşıya kalan diğer hesap kullanıcıları için kaçınılmaz bir fırsat ve bulunmaz bir nimet olabilmektedir. Çünkü ünlüsünden ünsüzüne herkesin başına bu tip olaylar gelebilmektedir. Şimdi sizlere, Instagram üzerinden hesap kurtarma işlemlerine dair bildiklerimizi anlatacak ve hesabınızı kurtarmanız konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Instagram Hesabı Nasıl Kurtarılır?

Hesabınız çalınmış ya da hacklenmişse, hesabınız üzerinden sizin kontrolünüz dışında istemediğiniz türden paylaşımlar yapılıyorsa ya da tanıdıklarınıza, takipçilerinize hesabınız üzerinden sizin adınıza mesajlar yollanıp, örneğin para isteniyorsa hesabınız tamamen kontrolünüzden çıkmış demektir. Şimdi size hesabınızı kontrol altına almanın yollarını anlatacağız.

Eğer, hesabınızın şifresini unuttuysanız ya da hesabınızı çalan kişiler şifrenizi değiştirdiyse, şifre yenileme bölümü üzerinden yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için siteye giriş yaptıktan sonra “Hesabın var mı? Giriş yap” kısmındaki “Giriş yap” bağlantısına tıklayınız. Ardından “Şifre” kısmının sağ tarafında yer alan “Unuttun mu?” linkine tıklayınız. Beraberinde e-posta ya da kullanıcı adınızı girdikten sonra, güvenlik amacıyla resimde yazan harf ya da rakamları alt tarafta bulunan boş kutucuğa girdikten sonra “Şifre Yenile” butonuna tıklayınız. Eğer güvenlik resminde yazan harf ya da sayıları okuyamıyorsanız, her zaman bu resmi yenileyebileceğinizi unutmayınız.ea

Eğer hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız öncelikle Instagram sitesine giriniz. Ardından alt kısımda yer alan “Destek” butonuna tıklayarak aşağıda görülen destek sayfasına ulaşınız.

instaa

Ardından, bu sayfanın sol kısmında yer alan bölümlerden “Gizlilik ve Emniyet Merkezi” seçeneğine tıklayınız.

Ardından yine sol kısımdan “Bir Şeyi Şikayet Edin” seçeneğine tıklayınız.

Bir sonraki aşamada yapacağınız şey “Başkasının Eline Geçen Hesaplar” seçeneğine tıklamak olacaktır.

“Başkasının Eline Geçen Hesaplar” bölümünün altında yer alan iki seçenekten alt kısımda olan, “Hesabımın bir başkasının eline geçtiğini düşünüyorum” seçeneğine tıklayınız.

Hesabınıza giriş yapamadığınızı varsayarak, “Artık giriş yapamıyorsanız, durumu bize bildirin.” kısmındaki, “bize bildirin” bağlantısına tıklayınız.

Bundan sonra yapacağınız işlemler aşağıdaki gibidir.

“Kimin hesabı başkasının eline geçti?” sorusuna “Benim hesabım” seçeneğine tıklayarak cevap veriniz.

“Instagram hesabınızda belirtilen e-posta hesabına giriş yapabiliyor musunuz?” sorusuna cevap olarak “Hayır” ı seçiniz.

“Size ulaşabileceğimiz (ve sadece sizin erişiminizin olduğu) e posta adresi kısmına bu kriterlere sahip bir mail adresi yazınız.

“Bildirdiğiniz hesaptaki mevut kullanıcı adı” bölümüne, hesabınızın kullanıcı adını yazınız.

“Hesabınız için kaydolurken kullandığınız e posta adresi” bölümüne kayıt aşamasında üye olurken girdiğiniz e mail adresini yazınız.

“Bu ne tür bir hesap?” sorusunun altında bulunan şıklardan birini seçiniz. Bu şıklar şöyledir;

Bu hesapta benim göründüğüm resimler var
Bu hesap benim oluşturduğum veya ürettiğim resimleri içeriyor ama resimlerde görünmüyorum

“Instagram şifrenizi biriyle hiç paylaştınız mı?” sorusuna “Hayır” yanıtını veriniz.

“Hesabınızın başkasının eline nasıl geçtiği hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?” sorusunun altında bulunan “Hesabınıza kim erişti?” sorusuna sizin için uygun olan seçeneği seçerek yanıt veriniz.

“Hesabınıza nasıl erişti?” bölümüne yazmanız gereken şey seçtiğiniz şıkka göre değişim göstermektedir. Siz kendinize uygun konuyla alakalı olarak hesabınıza olan erişiminizi kaybetme sebeplerinizi yazınız ve ardından “Gönder” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayınız.

instagram2

Talebiniz Instagram tarafından incelendikten sonra size geriş dönüş yapılacaktır. İşlemlerinizin ardından haklı bulunmanız dahilinde hesabınız size geri verilecektir.

Hesabımı Neden Çaldırdım?

Hesabınızı birçok sebeple kaybetmiş ya da çaldırmış olabilirsiniz. Bunların en başında elbette ki basit bir şifre belirlemeniz geliyor. En kolay elde edilebilen şifrelerin başında herkesin tahmin edebileceği şifreler geliyor. Bunlar birden altıya kadar rakamlar olabileceği gibi, kişinin ya da bir sevdiğinin doğum tarihini yazması da olabiliyor. Bir diğer tahmin edilebilir şifre girişi ise kişinin adı ya da sevdiği kişinin adı olabiliyor. Ayrıca insanlar, tuttukları takımı da şifre olarak belirleyebiliyorlar. Eğer takipçi arttırma sitelerine instagram hesaplarınızla üye olduysanız da hesabınızı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Instagram hesabınızda kullanmakta olduğunuz şifreyi diğer siteler üzerinde sahip olduğunuz hesaplarda da kullanıyorsanız bu sitelerdeki hesaplarınızı da kontrol etmenizi öneririz. Zira hesabınızı çalan kişiler, başka siteler üzerinden şifrenizi elde etmiş ve deneme yanılma yoluyla sahip olduğunuz diğer hesaplara da sızmaya başlamış olabilirler. Bilgisayarınıza, telefonunuza ya da Instagram yüklü diğer akıllı cihazlarınıza yüklediğiniz, indirdiğiniz ya da sadece bu cihazlar üzerinden internet ortamında gezindiğiniz sırada cihazlarınıza giren bir virüs sebebiyle hesap bilgilerinizi ve şifrenizi çaldırmış olabilirsiniz. Yine bu akıllı cihazlara yüklediğiniz uygulamalara verdiğiniz izin rolleri ve bu uygulamaların sahip olduğu kötü amaçlı yazılımlar neticesiyle şifrenizi ve hesabınızı çaldırmış olabilirsiniz.

Bu sebeple, size önerimiz, şifrenizi kimseyle paylaşmamanız ve şifrenizi kolay tahmin edilemeyecek bir şekilde değiştirmenizdir. Gerekli güvenlik önlemlerini aldığınız taktirde hesabınızı çaldırmanız konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak ve uygulamayı dilediğinizce kullanabilmek imkanına erişebileceksiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz