Instagram Hesabı Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Instagram Hesap Silme

Instagram, 2 Amerikalı Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından bir fotoğraf paylaşım uygulaması olarak kullanıma sunulmuştur. Daha sonraları değişen ve gelişen sosyal paylaşım platformları ile değişik özellikler kazanmıştır. Bu özelliklerden en belirginlerinden olan video paylaşım özelliği ardından daha yeni olan hikaye paylaşma özelliği de Instagram uygulamasına eklenmiştir. Instagram’ın üye sayısı 300 milyona ulaşmışken her gün bu uygulamayı kullanan kullanıcılarının sayısı 75 milyon civarındadır. 2015 Temmuz ayından itibaren 30 milyardan fazla fotoğraf ve video paylaşımı yapılmıştır. Günlük paylaşım sayısı 70 milyondan fazladır.

Ekim 2010 yılında kurulan Instagram, nisan 2012’de Facebook’a satılana kadar 30 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. Facebook 1 milyar dolara satın aldığı Instagramı’ın kullanıcı sayısını 2016 yılı itibari ile yarım milyar kişiye çıkarmayı başarabilmiştir. Instagram daha çok resim tabanlı bir sosyal medya uygulamasıdır. Akıllı telefonlar üzerinde yoğunlaşmış olan bu sosyal medya uygulamasıdır. Kullanıcılar bu uygulamayı bilgisayar ortamından çok akıllı telefon ortamında kullanmayı tercih etmektedir.

Instagram’ın en belirgin özelliği olna fotoğrafları bir kare şeklinde sınırlandırması durumu uygulamanın ilerleyen sürümlerinde güncellenmiş ve kullanıcıların özgün fotoğraf formatları ile paylaşım yapmasına izin vermitir.

Instagram’da her ne kadar akışınızı ve profilinizi özelleştirmeniz ve gizlemeniz mümkün olsa bile Instagram kullanıcılar bu kadar artmış olması bazı kullanıcıların Instagram uygulamasını kullanmayı bırakmaya itebilmektedir. Bunun yanı sıra bazı güvenlik endişeleri dolayısıyla da kullanıcılar hesaplarını silme yoluna gidebiliyor. Güvenlikten duyulan endişe Instagram silmek için kullanıcıların tek sebebi olmayabiliyor. Çeşitli sebeplerle Instagram Hesap Dondurma ve Instagram Hesap Silme işlemini gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların hesaplarını silerken adımlar arasında görecekleri Instagram Hesap Silme işlemini neden gerçekleştirdiklerine yönelik soruyu kendilerine en yakın seçeneği işaretleyerek devam etmeleri Instagram ekibinin uygulamayı geliştirmesine yardımcı olacaktır. Belki ilerleyen zamanlarda Instagram sizin istekleriniz doğrultusunda şekillendiği zaman uygulamaya tekrar üye olmayı düşünebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere instagram hesabını nasıl silebileceğinizi anlatacağız.

Instagram Hesap Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle Instagram hesabınızı sildiğiniz zaman bütün resimlerinizin tekrar ulaşılamayacak şekilde silindiğini bilmeniz gerekmektedir. Resimlerinize bir daha Instagram üzerinden ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenler silme işlemi yapmadan önce kaybetmek istemediğiniz fotoğraflarınızı veya anılarınızı size uygun çeşitli yollarla kaydetmenizi tavsiye ediyoruz. Instagram Hesap Dondurma ve Instagram Hesap Silme işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman tamamen silinecek olan sadece resimleriniz ve videolarınız değildir. Instagram hesabınız üzerinde bulunan takipçilerinizi ve Instagram’ın daha sonraki sürümleri ile gelen mesajlaşma özelliği ile iletişimde bulunabildiğiniz takipçileriniz veya takip ettiğiniz kişiler ile de iletişiminiz kaybetmeniz söz konusudur. Bu yüzden eğer bu ortam dışında iletişiminizi bulunmadığı ve bağlantınızı kaybetmek istemediğiniz arkadaşlarınız ile bu işlemi gerçekleştirmeden önce farklı iletişim adreslerini almayı ve onları bilgilendirmeyi unutmamanızı tavsiye ederiz. Bununla beraber Instagram, Facebook gibi hesap kapatma işlemlerini uzun süreye yaymamaktadır. Facebook’a, hesabınızı kapatma talebinde bulunduğunuz zaman 14 gün içerisinde tekrar giriş yapıp hesabınızı kalıcı olarak silme işleminizi iptal edebilmeniz mümkünken Instagram hesap silme iptali mümkün değildir.

Instagram Hesap Silme Resimli Anlatım

Instagram her ne kadar mobil uygulama tabanlı bir sosyal paylaşım ortamı olsa da silme işleminizi mobil uygulama üzerinden gerçekleştirmenize izin vermemektedir. Bu sebeple işleminizi ancak bilgisayar üzerindeki tarayıcılardan ya da mobil cihazınızın içinde bulunan tarayıcınızdan gerçekleştirmeniz mümkün. Bunun için de Instagram silme linkine ihtiyacınız var. Paylaşacağımız Instagram hesap dondurma, yani Instagram Hesap Silme linki işleminizi en hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirebilmeniz için sizi en uygun yerden başlamanız için önemlidir. Paylaştığımız bu linke tıklayarak Instagram hesabınızı tamamen silmek için gerekli adımlara başlayabilirsiniz.

Instagram hesap dondurma ve Instagram Hesap Silme işlemini gerçekleştirmek istediğiniz Instagram hesabınıza işlemi gerçekleştirmek istediğiniz tarayıcıdan daha önceden giriş yaptıysanız lütfen aşağıdaki ekran görüntüsünü dikkate almayın ve ikinci ekran görüntüsünden hesap silme işleminize devam ediniz.

Eğer silmek istediğiniz hesaba önceden giriş yapmadıysanız bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza şu şekilde bir ekran çıkacaktır:Instagram Hesap Silme Resimli Anlatım

 

Eğer işleme başlamadan önce Instagram hesabınıza kullandığınız cihazın tarayıcısından girmediyseniz paylaştığımız bağlantıya tıkladıktan sonra karşısınıza çıkacak olan ekran bu olacaktır. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi doğru girdiğiniz taktirde veya daha önceden kullandığınız tarayıcıdan hesabınıza giriş yaptıysanız takip eden sayfa aşağıdaki gibi olacaktır:

adsiz-1024x527

Bu ekranda da görüldüğü üzere hesabınızı neden sildiğinize dair bir soru bulunmaktadır. Bu soruyu Instagram kendini geliştirmek için kullanıcıların neden hesaplarını silmek istediğini öğrenmek istediği için soruyorlar. Bu soruyu size en uygun olan seçeneği işaretleyerek devam ediniz. Biz örnek olarak “Başka bir şey” seçeneğini seçiyoruz.

baska-bir-sey-1024x557

 

Hesabınızı neden sildiğinize dair sebebinizi girdikten sonra karşınıza gelecek olan ekranda şifrenizi tekrar girmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi ise sizden başka biri (hesabınızın şifresini bilmeyen, hesabınızı açık unuttuğunuz zamanlarda olabileceği gibi) hesabınızı silmek istediği zaman bunu engellemek ve hesap güvenliğinizi sağlamaktır. Şifrenizi tekrar doğru bir şekilde girdikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir onay kutucuğu çıkacaktır:

Instagram Hesap Silme Resimli Anlatım

 

“Tamam butonuna bastığınız anda Instagram hesabınız tamamen silinecektir.

Instagram hesap silme iptali söz konusu değildir. Yukarıdaki tamam butonuna bastığınız anda Instagram hesabınız anında silinecek ve bir daha ulaşılamaz hale gelecektir. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz taktirde hesabınız geri dönülmez bir şekilde içinde bulunan mesajlar, kişisel bilgileriniz ve paylaştığınız gönderilerle birlikte silinecektir. Bununla beraber Instagram hesabınızı geçici olarak silmeniz de mümkün. Vereceğimiz geçici silme linkine tıklayarak bu işlemi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz: https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/

gecici-1024x559

Eğer hesabınıza giriş yaptıysanız paylaştığımız geçici hesap silme bağlantısına tıkladığınız zaman gelen ekranda aynı hesap silme işlemi gibi hesabınızı neden kapattığınızı soran soruyu cevapladıktan sonra karşınıza gelecek olan ekranda şifrenizi tekrar girerek hesabınızı geçici olarak kapatmanız mümkün olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman Instagram’daki takipçileriniz ve diğer Instagram kullanıcıları size veya sizin fotoğraflarınıza ulaşamaz. Bu aşamada Instagram hesap dondurma işlemleriniz gerçekleşmiş olsa da tekrar giriş yaptığınız zaman hesabınız kaldığı yerden işlemeye, aktif olmaya devam edecektir.

screenhunter_20-jul-13-13-18-1024x557

Hesabınızı geçici olarak silme sebebinizi girdikten sonra hemen altında beliren kutucuğa şifrenizi yeniden girerek çıkan onay sorgusunda “Tamam” butonuna bastığınız taktirde tekrar giriş yapana kadar Instagram hesabınız askıya alınmış olacaktır.

Mobil Cihazdan Instagram Hesabı Silme

Mobil Instagram hesap silme ve Mobil Instagram hesap dondurma işlemleri Instagram uygulaması üzerinden gerçekleşememektedir. Paylaştığımız bağlantılara tıklayarak gerçekleştirebileceğiniz bu işlemi Instagram, mobil uygulamaları üzerinden gerçekleştirmenize izin vermemektedir. Yukarıda bahsettiğimiz işlemleri yanı şekilde mobil telefonunuzun tarayıcısı üzerinden gerçekleştirerek işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Hesap Silme İçin TIKLAYINIZ!

Instagram Hesabı Geçici Olarak Silmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yasin özbulut dedi ki:

    Sil hesabi

Yorum Yaz