İnternet Explorer Geçmişi Silme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

İnternet Explorer Geçmişi Silme

İnternet Explorer geçmişi webde yapmış olduğumuz aramaların Internet Explorer tarafından bilgisayarımızda depolanmasıyla oluşur. Geçmiş depolama işlemi bizim internet Explorer kullanırken daha fazla konfor almamızı amaçlar. Kişisel kullanım deneyimizin artmasını amaçlayan bu geçmiş birikimine gözatma geçmişimiz, formlar, girdiğimiz bilgiler, parolalar ve ziyaret ettiğimiz siteler dahildir. Buna ek olarak eğer bir ortak bilgisayar kullanıyorsanız Internet Explorer’ın geçmişi kaydetmesini durdurabilirsiniz. Gözatma geçmişimizdeki görüntüleme verilerini ve belirli siteleri silme işlemlerini anlattıktan sonra nasıl Internet Explorer geçmiş kayıt işlemi durdurulur onu anlatacağız. İnternet Explorer geçmişi silme işleminin düzenli olarak yapılması eğer paylaşılan veya ortak bir bilgisayar kullanıyorsanız gizliliğinizin korumasında yardımcı olur.

İnternet Explorer Geçmişi Silme

İnternet Explorer geçmişi silme işlemini üç farklı başlık altında tekrar işleyebiliriz. Internet Explorer’ın gelişimiyle kullanılan İnternet Explorer geçmişi silme işlemi de farklılaşmıştır. Bu sebeple biz de sizler için İnternet Explorer 11, 10, 9 ve 8 için geçmişin nasıl silineceğini anlatacağız. Ancak ortak bir geçmiş silme işlemi olarak şimdi anlatacağımız yöntemi kullanarak internet Explorer geçmişi silme işlemini tamamlayabiliriz. Öncelikle Internet Explorer’ı açıyoruz. Daha sonra Sık Kullanılanlar butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfada Geçmişe tıklıyoruz. Daha sonrasında karşımıza gelen menüden istediğimiz filtrelemeyi yaparak geçmişimizin nasıl görüntüleneceğini seçiyoruz. Daha sonra istersek belirlediğimiz siteleri silmek için bu listedeki herhangi siteyi silmek istiyorsak o siteye sağ tıklayıp Sili seçiyoruz. Buna ek olarak dilersek listede sıralanmış web adreslerinden birisine tıklayarak ilgili web adresine gidebiliriz.

internet-explorer-gozatma-gecmisi-silme-2

İnternet Explorer Geçmişi Silme: 11 ve 10 için

İnternet Explorer’ı açtıktan sonra Araçlar butonuna tıklıyoruz. Daha sonra güvenlik seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Daha sonra ise Gözatma geçmişini sil diyerek İnternet Explorer geçmişi silme işlemini tamamlamış oluyoruz. Buna ek olarak bilgisayarımızdan kaldırmak istediğimiz veri veya dosyaları seçerek sili seçmemiz halinde seçtiğimiz veri ve belgeler bilgisayarımızdan da silinmiş olacaktır.

İnternet Explorer Geçmişi Silme: 9 için

Öncelikle İnternet Explorer’ı açıyoruz. Daha sonra Araçlar düğmesine tıklıyoruz. Ardından İnternet seçeneklerini seçiyoruz. Daha sonra İnternet Explorer geçmişi silme işlemi için Gözatma geçmişi kısmından Sili seçerek İnternet Explorer geçmişi silme işlemimizi tamamlıyoruz.

Internet Explorer Geçmişi Silme: 8 için

İnternet Explorer’u açıyoruz. Daha sonrasında Güvenlik başlığından Gözatma Geçmişini Sil yazısına tıklıyoruz. Bilgisayarımızdan kaldırmak ve silmek istediğimiz veri ve dosyaları seçip Sile tıklıyoruz. Böylelikle İnternet Explorer geçmişi silme işlemini tamamlamış oluyoruz. Ancak eğer dilerseniz İnternet Explorer her kapandığında sizin yerinize geçmişi silebilir. Bunun için son adımda Sili seçmeden önce Çıkışta Gözatma Geçmişini Sil seçeneğinin onay kutusunu işaretlediğinizden emin olmalısınız.

İnternet Explorer Geçmişi Silme İşleminde Silinen Ögeler Nelerdir?

Gözatma geçmişi olarak bilinen ziyaret ettiğimiz sitelerin listesi silinir. Buna ek olarak Önbelleğe alınan görüntüler geçici İnternet dosyaları da yani bir dahaki sefere aynı siteyi açtığınızda daha hızlı yüklemesini sağlamak için depolanan görüntülerin kopyaları da silinir. İndirme geçmişiniz de yani yapmış olduğunuz indirmelerin listesi de silinecektir. Sık Kullanılanlar da gözatma geçmişini silmeniz halinde silinenler arasındadır. Sık kullanılanlar olarak bilinen kayıtlar kaydettiğiniz sitelerin listesidir. Bu sitelerden bazılarını tek tek kaldırmak istiyorsanız bütün sık kullanılanları silmemelisiniz. Bunu yapmanız halinde kaydettiğiniz tüm siteler silinir. Form verileri de yani E-posta, kargo veya ev adresiniz gibi, formları doldururken girdiğiniz bir sonraki doldurmada otomatik olarak hatırlanacak bilgiler de silinir. Parolalarınız da silinecektir. Parolalarınız ise sitelere bir sonraki girişte tekrar tekrar şifre yazma zahmetinden kurtulmak için kaydettiğiniz parolalarınızı temsil eder. Sonuç olarak İnternet Explorer Geçmişi Silme İşleminde silinecek oldukça çok veri vardır. Silme işleminizi yapmadan önce bu verilerden korumak istediklerinizin yanındaki kutucukların işaretlerini kaldırırsanız kaldırdığınız bölümün verileri silinmeyip korunacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz