IP Engelleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

IP engelleme

IP engelleme olarak bilinen modeme istenilmeyen girişleri engellemek için öncelikle modeme giren bilgisayarların iplerini görebilmek gerekmektedir. Bunun içinse modem kullanıcı adı ve şifresi gerekmektedir. Ip engellemek için bütün modemler bir yönetim paneli içerir. Bu panele ait bilgileri çoğu Wireless yanı kablosuz modem kullanıcıları bilmez. IP engellemek için girmemiz gereken bu yönetim panelinin adı Yönlendirici (router) Yapılandırma Arayüzüdür. Bu panele giriş için bir şifre ve kullanıcı adı gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifreyi girdiğimizde panel açılır ve bizler de modemimize bağlanmış olan kullanıcıların IP ve Mac adreslerini görebiliriz. IP veya Mac adreslerini tespit ettiğimiz bilgisayarları da dilersek sistemden uzaklaştırabiliriz yani Ip engellemesini yapabiliriz. Ancak Ip engellemek için öncelikle Yönlendirici Yapılandırma Arayüzüne girmemiz gerekmektedir.

Yönlendirici Yapılandırma Arayüzüne Nasıl Giriş Yapılır?

Yönlendirici Yapılanma Arayüzü Ip engellemek için iki farklı yolla açılabilir. Birincisi Google Chrome, Internet Explorer veya Firefox vb. olarak bilinen Web tarayıcımız üzerinden araç çubuğuna yani site urllerinin bulunduğu yere modemin ip adresini yazarak Yönlendirici Yapılanma Arayüzü açılabilir. İkincisi Yönlendirici Yapılanma Arayüzünü açmak için modemin geçit yolu adresini yazmamız gerekir. Modemin ip adresini eğer bilmiyorsanız “Çalışır” aracı üzerinden ip adresinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için öncelikle başlata çalıştır diye arama yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında açılan pencerede “cmd” yazıp tamama tıklamanız gerekmektedir. Sonrasında siyah ve kod satırı ile beliren ekranda “ipconfig” yazıp aratmanız halinde bunu yazarken yalnızca tırnak işaretinin içerisindekini yazmamız gerekiyor karşımıza birkaç satırlık bilgi gelecek. Bizde bu satırlardan Varsayılan Ağ Geçidi karşısındaki ip adresini modem ip adresimiz olarak kullanacağız. Ip engellemek için Modem Arayüzüne ulaşmak şarttır.

modem-ag-gecidi-adresi-ogrenme

Ip engellemek için ikinci yol olarak modeminizin geçityolu olarak bilinen Varsayılan Ağ Geçidine ip adresini yazarak Yönlendirici Yapılandırma Arayüzüne ulaşabilirsiniz. Modemin Varsayılan Ağ Geçidi adresini öğrenmek için Windows görev çubuğunda yer alan internet veya wifi simgesine tıklanır. Daha sonra bağlanılmış internetin durumuna sağ tıklayarak bakılır. Genel başlığı olarak açılan Kablosuz Ağ Bağlantısı Durumunda ayrıntılara tıklanır ve IPv4 varsayılan ağ geçidinin adresi görülür. Bu adres çoğunlukla 192.168.1.1’dir.  Bu varsayılan ağ geçidi adresini web tarayıcınızda url kısmında yapıştırıp ararsanız Modem arayüzüne ulaşabilirsiniz. Buraya kadar modem yönetim paneli girişi için iki farklı yöntem öğrenmiş olduk. Şimdi sıra modem arayüzüne girişte kullanacağımız kullanıcı adını ve şifresini öğrenmekte. Ip engellemek için Modem Arayüzüne ulaşmak şarttır ve bunun içinde bu bilgilere ulaşmamız gerekir.

Modem Arayüzündeki Kullanıcı Adı ve Şifresi Nedir?

Modem arayüzündeki kullanıcı adı ve şifresi eğer daha önceden değiştirmediyseniz varsayılan olarak atanmış haldedir. Bu varsayılan şifre genelde modem sağlayıcılarına göre değişiklik gösterir. Bu bilgiyi internette modem markanızı aratarak ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer ulaştığınız bilgiler işe yaramadıysa modeminizin altında Fabrika Ayarındaki Kablosuz Ağ Adı ve Fabrika Ayarındaki Kablosuz Ağ Şifresi olarak tanımlanmış değişmez şifreler vardır. Modeminizin reset tuşuna 30 saniye basmanız halinde modeminiz resetlenecektir. Böylelikle sizde modeminizin altındaki Fabrika Ayarındaki Kablosuz Ağ Adı ve Fabrika Ayarındaki Kablosuz Ağ Şifresi bilgileriyle modem yönetici paneline giriş yapabilirsiniz. Eğer bu da işe yaramadıysa servis sağlayıcınız tarafından kaydedilen kullanıcı adınız ve şifreniz etkin kılınmıştır. Bu bilgileri elde etmek içinse servis sağlayıcınızla yaptığınız anlaşma çıktısına bakabilir ya da doğrudan servis sağlayıcınızı arayabilirsiniz. Kullanıcı adımızı ve şifremizi girip modem arayüzüne ulaştıktan sonra IP engellemesi nasıl yapılır şimdi gelin onu öğrenelim.

Modem Yönlendirici Yapılandırma Arayüzünden IP Engelleme Nasıl Yapılır?

Ip engellemek için gireceğimiz her modemin kendine has yönetim paneli tasarımı vardır. Bu sebeple bütün modemler için ortak bir IP engelleme yolu yoktur. Ancak genel olarak Ip engellemek için İstemci yada kullanıcı Listesi adlı bölümde modeminize eklemlenmiş kullanıcılar listelenir. Modeminize erişim sağlamış bu kullanıcıların Ip engellemelerini yapmak için listelenmiş MAC adresleri ve IP’leri de listede gözükmektedir. Ip engellemek için Mac adresini kopyaladığınız kullanıcıyı Kablosuz Ağ bölümünden MAC filtre bölmüne tıklayarak MAC adresini yapıştırmanız halinde istemediğiniz katılımcıları anında sistemden engellemiş olursunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz