Iphone Numara Engelleme | Hesaplarınızı silmek artık çok kolay!

Iphone Numara Engelleme

Hayatımızın her noktasına su gibi sızan akıllı telefonlar artık hayatımızın vazgeçilmez birer noktası haline geldiler. Teknolojinin böylesine gelişmesinin ardından akıllı telefonları kullanarak iletişim konusunda oldukça büyük bir ilerleme kaydetmiş olduk. Fakat gelişen teknolojiyle beraber gelen bazı olumsuzluklar da yok değil. Bu olumsuzluklar, hayatımızı en çok etkileyen ve bizi oldukça rahatsız eden şeylerden biri haline gelmiştir. İstemediğimiz kişilerden aramalar ya da mesajlar almaya devam ettikçe sinirlerimiz de alt üst olmaya başlar. Bu kişiler kimi zaman reklam amaçlı olsa da kimi zaman artık hayatımızda olmasını istemediğimiz biri olabiliyor. Bununla beraber kötü amaçlı ve dolandırıcılık gibi sebeplerden dolayı sizi kandırmaya çalışan kişilerin de varlığı tedirgin edici. İşte biz de bugün bu sebeplerden dolayı numara engelleme işlemlerinden birini yani Iphone Numara Engelleme konusunu ele alacağız. Gerek akıllı telefonların fazlalığı gerekse GSM operatörleri ya da çeşitli uygulamalar ile birlikte numara engelleme işlemlerinin bin bir türlü farklı yolu olsa da bugün daha küçük çapta bir konuyu ele almayı tercih ettik. Iphone numara engelleme işlemleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda bulabileceksiniz.

Iphone Numara Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

iOS işletim sistemi yüklü Iphone akıllı telefonlarınızda numara engelleme işlemlerini yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Iphone numara engelleme işlemlerini gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz birkaç farklı yol bulunuyor.

Öncelikle aşağıda yer alan görselde görebileceğiniz adımları Face Time, Mesajlar, Kişiler ya da Telefon üzerinden gerçekleştirebileceğinizi söyleyelim. Fakat biz Iphone numara engelleme konusunu arama menüsü üzerinden anlatmaya karar verdik. Öncelikle bu işlemi gerçekleştirmek için sizi arayan kişinin hemen karşısında yer alan (i) sembolüne basmanız gerekiyor. Bu sembol bilgi anlamına gelen information kelimesinden geliyor. Bu sembole tıkladığınız ve ekranı aşağıya doğru kaydırdığınız takdirde “Bu Arayanı Engelle” seçeneği ile karşı karşıya gelirsiniz. Bu seçeneğe bastığınız zamana Iphone numara engelleme yöntemlerinden ilkini tamamlamış olursunuz. Bu adımları takip ederek engellediğiniz bir kişinin engelini kaldırabilirsiniz. Üstelik biraz önce de bahsettiğimiz gibi bu işlemleri kişiler, mesajlar, telefon ve Face Time menüsü üzerinden yapmanız mümkündür.
1-2

 

Bir başka Iphone numara engelleme yollarından birini anlatmaya geçelim. Yine yukarıda yer alan anlatımla benzer olarak bu işlemleri de telefon, mesajlar ve Face Time üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Biz yine aynı şekilde “Telefon” menüsü üzerinden Iphone numara engelleme işlemlerini anlatmaya geçelim.

Iphone numara engelleme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız “Ayarlar” menüsü üzerinden “Telefon” bölümüne girmeniz gerekiyor. Bu bölümde yer alan “Engellenenler” seçeneğine giriş yapmanız halinde karşınıza varsa daha önceden engellediğiniz numaralarla birlikte bu listeye yeni bir numara eklemek için bir seçenek daha görürsünüz. “Yeni Ekle…” seçeneğine basarak numara engelleme işlemlerini gerçekleştirmeniz için tek yapmanız gereken şey engellemek istediğiniz kişinin numarasını girmektir.

Daha önce engellediğiniz bir ya da birden fazla kişinin engelini kadlırmak ya da bir ya da birden fazla kişiyi engellemek istiyorsanız hepsini tek bir pencere altından kontrol edebilirsiniz. Engelini kaldırmak istediğiniz bir kişinin engelini aşağıda yer alan resimdeki adımları takip ederek “Engellenenler” bölümüne geldikten sonra bu kişinin numarasının üzerine basılı tutup sola doğru kaydırarak kaldırabilirsiniz. Bununla birlikte engelini kaldırmak istediğiniz kişinin karşısında yer alan ok işaretine dokunduktan sonra da bu kişinin engelini kaldırmanız mümkün hale gelecektir.

1-3

Burada bahsedilen yolları kullanarak Iphone engelleme işlemlerini gerçekleştirdiğiniz takdirde engellemiş olduğunuz numara eğer sizin gibi bir Iphone kullanıyorsa sizi aradığı zamanlarda meşgul sesi ile karşılaşacaktır. Fakat numarasını engellediğiniz kişi eğer bir Iphone kullanıcısı değilse bu kişi önce bir çalma sesi duyacak ve ardından meşgul sesi ile karşı karşıya gelecektir. Engellemiş olduğunuz numaralar sizi aradığı takdirde size herhangi bir bildirim gelmeyecektir. Ayrıca bir kişiyi engellediğiniz zaman o kişi sizin onu engellediğinizi anlamayacaktır. Fakat dikkatli bir kişi engellenip engellenmediğini de anlayabilir. Bununla birlikte numara engelleme işlemlerini gerçekleştirdiğiniz bir kişi size mesaj göndermek istediği takdirde bu kişinin mesajları size ulaşmayacaktır. Spam bölümüne baktığınız takdirde bu kişiye ait mesajları görmeniz de mümkündür.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz